Rozhlasová horečka nekončí. Když ve středu vypršel termín pro podávání žádostí o licenci k vysílání na jihočeské kmitočtové síti Budějovice – Tábor – Písek, na stole Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se sešlo na pětadvacet projektů více než dvaceti zájemců. Seznam žadatelů není zatím úplný, další žádosti ještě může Radě doručit opožděná pošta. Jde pouze o neoficiální soupis žádostí a nebyla dosud provedena kontrola všech náležitostí, které k žádosti o licenci patří.
Licenční řízení o novou jihočeskou kmitočtovou síť České Budějovice 92.3 MHz/500W, Písek 89.5 MHz/500 W a Tábor 88.7 MHz/1kW bylo vyhlášeno v červenci na základě úspěšné koordinace těchto kmitočtů, o kterou RRTV požádal provozovatel ostravského Radia Hey, společnost Fajront BS, která zajistila leteckou koordinaci těchto kmitočtů. Ohledně vyhledání a mezinárodní koordinace kmitočtů je situace složitější.
„V roce 1999 zkoordinovala kmitočet 92,3 v Českých Budějovicích společnost Radio Proton s.r.o. (dále jen Kiss Proton) a požádala o něj Radu RTV, která ho v témže roce zamítla. Důkazy existují jak na Radě, tak u společnosti Kiss Proton,“ prohlásil ředitel sítě Kiss Radovan Vaškovič. Další zdroje pak přiznávají koordinaci táborského kmitočtu BBC a písecké frekvence Radiu Presston.
Všechny tři kmitočty mají navíc velmi pochybnou kvalitu. „Budějovický a písecký kmitočet ruší Sedlec – Prčici 92,4 MHz radia FM Plus, resp. Prahu město 89,5 MHz Country Radia, což lze podle výpočetního systému Rady vyřešit směrovým omezením vyzařovacího diagramu. Táborský kmitočet je bez problému,“ prohlásil při vyhlášení řízení mluvčí RRTV Pavel Barák.
3x Hey a 2x Londa a City Multimedia
Největší zájem o jihočeskou síť projevil Fajront BS, který podal tři žádosti o Radio Hey Jižní Čechy, pokaždé ovšem s jinou programovou specifikací. Podle dostupných informací nabízí Hey rockový formát a českou muziku, třetí žádost pravděpodobně nabízí dechovku.
S dechovkou jde do boje také společnost Londa provozující rádia Impuls a Info. Její projekt je nazván Radio Jordán. Druhý projekt Londy nabízí českou muziku a jmenuje se Radio Melodie. Dvakrát si zažádal také provozovatel Radia Blaník, společnost City Multimedia. Kromě žádosti o Radio Blaník jižní Čechy nabízí také projekt Radia Pohoda, který byl prezentován už v minulosti.
Další pokus ředitele Limonádníka
O jihočeskou licenci žádá samozřejmě celá řada provozovatelů současných rádií. Svůj program chce do nových regionů rozšířit Radio Beat, Country Radio, Expres Radio, Bonton Radio DeeJay a Radio Gold a Radio Proglas. Řada současných provozovatelů chce naopak v novém kraji spustit samostatnou stanici. Radio Vysočina nabízí Radio Pročechy, ředitel Radia Helax Miroslav Pifka podruhé přihlásil své Music Radio, ředitel Radia Limonádový Joe Miroslav Pýcha prosazuje Dada Radio a bývalý ředitel českobudějovického studia Evropy 2 Michal Habrda požádal o Radio Fokus.
Mezi žadateli nemůže chybět ani společnost Max Loyd prezidenta F1 a E2 Michela Fleischmanna, jehož inforádio bojuje o licenci už asi posedmé. Do stejné kategorie můžeme zařadit projekt zpravodajské stanice společnosti Mafra Media.
Zbývá poslední skupina žadatelů, u kterých není žádná spojitost na současné provozovatele jasně prokázána. Jde o projekty Karla Balčiráka, Heleny Kadlecové a společností Domov s.r.o., První Orlická s.r.o. a Rezos s.r.o.