Český rozhlas 3 – Vltava připravil na sobotu 18. července mimořádné celodenní vysílání ke 40. výročí člověka na Měsíci. Posluchači Vltavy mohou sledovat ve třech půlhodinách měsíční misi Apolla 11 z archivních snímků.
„Jakýmsi prologem k měsíčnímu programu bude už 35 minut po půlnoci méně známá opera Josepha Haydna „Svět na Měsíci“ a krátce po osmé ráno se Víkendové příloze se poprvé vrátíme přímo do vzrušujících dnů a hodin v červenci roku 1969. Cestu Apolla 11 sledovali lidé na celém světě s napětím a očekáváním v televizním i rozhlasovém vysílání. V tehdejším Československém rozhlase připravovali reportáže z vesmírné cesty redaktoři Jan Petránek a Ivo Budil a záznam tohoto jedinečného vysílání se naštěstí dodnes zachoval v rozhlasovém archivu. Z mnohahodinového materiálu připravil Tomáš Černý sestřih, který zachycuje tři nejdůležitější okamžiky historického letu: start Apolla 11 (16. července), přistání a konečně výstup na Měsíc. První část třídílného pořadu nazvaného „Jako by to bylo dnes“ uvedeme v 8.03 (a vlastně tak startem Apolla 11 odstartujeme i celodenní vysílání), další pokračování uslyšíte v 11.30 a poslední část v 15.30. Pamětníci si při poslechu možná vybaví tu dlouhou letní noc kdy u přijímačů netrpělivě čekali na zprávy z Měsíce a souhlasně s titulkem pořadu pokývají hlavami: opravdu, jako by to bylo dnes! Ale jak to opravdu je dnes? Jak v současnosti výzkum Měsíce pokračuje a kam se bude ubírat? Besedu na toto velmi zajímavé téma připravila s odborníky Jana Olivová; vysílat ji budeme v 10 hodin,“ píše Jarmila Korandová na webových stránkách Vltavy.
Posluchači si dále budou moci poslechnout od 19:30 první kapitolu z románu Svatopluka Čecha Pravý výlet pana Broučka do Měsíce. Pokračovaní pak bude možno nalézt na internetu ve Čtenářském deníku.
Na webu se k programu dále píše: „Snad nejslavnější hudební skladbou, inspirovanou svitem Měsíce je Beethovenova Měsíční sonáta; jak by se tedy bez ní mohl Den na Měsíci obejít! Věnujeme jí hned tři pořady: ve 13 hodin to bude půvabná rozhlasová mikrohra Ludvíka Aškenazyho „Beethoven“ o setkání skladatele s komtesou Giuliettou Guiccardiovou, poté vyprávění muzikologa Oldřicha Pulkerta o tom, jak to s Beethovenem, komtesou a Měsícem bylo doopravdy a nakonec samozřejmě samotnou slavnou sonátu.“