Vláda připravuje plán, jehož cílem je přesun části poplatků komerčním poplatkům.
Labouristická část vlády ale nesouhlasí a staví se na stranu veřejnoprávní BBC, připadá jim nesmyslné dávat část z 3,6 miliardy liber komerčním televizním rivalům. Vládní návrh určil, že 3,5 % z poplatků (nebo 130-200 milionů liber) má být přerozděleno jiným provozovatelům, ti s jejich pomocí mohou zaplatit dětské pořady a regionální zprávy. Komerční televize už dlouhodobě tvrdí, že se jim nedostává na tyto služby peněz a to zejména kvůli menším ziskům z reklamy. Na celou situaci včera upozornil americký list Times.
O problematice se začalo mluvit už v lednu letošního roku:
Bude se muset BBC dělit o koncesionářské poplatky?
Britský ministr kultury Ben Bradshaw označil počínání šéfů televizí za „tvrdohlavé“ a „sebeobranné“ způsoby chování. BBC brojí a důrazně brání současný stav. Michael Lyons, šéf BBC Trust (společnost mající pod dohledem chod BBC) si myslí, že usnesení už je „pevně rozhodnuté„, ačkoli je zatím oficiálně ve stádiu příprav. Navíc dodal, že jde o velmi riskantní opatření, za něhož „ponese vláda plnou odpovědnost„.
Poplatky jsou ve Velké Británii vybírány od každé domácnosti s televizí a jsou odesílány vládě. Současná úprava zákona podle listu lépe chrání BBC než soukromé vysilatele před dopady ekonomické krize. Komerční subjekty tak jsou více závislé na nestálých reklamních příjmech. S tímto tvrzením ale vůbec nesouhlasí Lyons, BBC byla postižena krizí, to prý vyústilo ke zrušení odměn deseti členům vrcholného managementu.
O úsporách jsme psali v aktualitě:
BBC bude chtít šetřit všude kromě internetu