V souvislosti s ohlášeným stěhováním satelitní platformy UPC Direct na jinou družici se vyrojila řada otazníků, které budou celou zásadní změnu provázet. Klienty čeká nucené přetočení antény a zatím není jasné, zda UPC připraví nějakou komplexní technickou podporu pro všechny abonenty nebo tento technický zákrok nechá plně na nich. Výhodou by mělo naopak být rozšíření programové skladby, konkrétní údaje zatím operátor nezveřejnil.
Středoevropská satelitní platforma UPC Direct projde do roka zásadní technickou změnou. Svým abonentům bude k dispozici z jiné orbitální pozice díky ohlášené změně družice, z které bude vysílat. Provozovatel placené televize UPC Direct (společnost Liberty Global) podepsal smlouvu s norským telekomunikačním operátorem Telenor Satellite Broadcasting. Ze satelitu Astra (19,2E) se tak v průběhu příštího roku přesune na jeho družice Thor 5 a Thor 6 na pozici 0,8W. Využije na nich celkem sedm transpodérů oproti pěti, které má teď k dipozici na Astře. Zajímavostí je, že družice Thor 6 ještě na oběžné dráze není, vydá se na ni až ke konci letošního roku. Nahradí tak dosluhující „trojku“.
Celý přesun proběhne zřejmě v první polovině příštího roku. Kapacita na Thoru 5 a 6 je pro UPC Direct objednána od jara 2010, místo na Astře je smluvně zajištěno do podzimu. Během souběžného vysílání z obou pozic musí své antény přeladit statisíce předplatitelů satelitní služby ve čtyřech zemích střední a východní Evropy. Jejich počet v poslední době klesá. U nás si ji v prvním čtvrtletí letošního roku odhlásilo více než pět tisíc domácností, u našich východních sousedů šest set. K poslednímu březnovému dni tak přijímalo televizní programy prostřednictvím této platformy více než 116 tisíc předplatitelů, na Slovensku necelých 31 tisíc. Nejvíce aktivních předplatitelů UPC Direct je nyní v Maďarsku – necelých 182 tisíc a v Rumunsku (zde pod obchodním názvem Focus Sat)- přes 155 tisíc.
Přinese připravovaná změna divákům nějaké výhody? Vyplatí se jim investovat do přeinstalace antény či některým dokonce do koupě širší paraboly, což bude v některých případech také nutné? Zdá se, že hlavním bonusem by se mělo stát rozšíření současné nedostatečné programové nabídky. Nynější portfolio UPC Direct totiž z kapacitních důvodů pokulhává za aktuálním stavem českého mediálního trhu. Její klienti nemají k dipozici signál zpravodajsko-publicistické Z1, hudební TV Óčko či mladší sestry tuzemské komerční dvojky Prima Cool. Slovenským abonentům chybí dokonce signál „základních“ stanic Dvojka, Trojka a Joj plus.
Současná pozice na Astře 19,2 má naopak výhodu v sousedství s obsáhlou skupinou volně vysílajících německých stanic. Klienti UPC Direct tak příjímají k jimi předplacenému balíku programů i další gratis kanály (např. ARD, ZDF, RTL, PRO 7,VOX, SAT 1, MTV,VIVA…) Po přesunu na Thor o tuto symbiózu přijdou, z nové pozice však budou mít jako náhradu možnost naladit si jazykově příbuznější programy. Z této družice totiž vysílají některé méně sledované slovenské televize ( hudební Music Box, Musiq1, křesťanská Lux a dále interaktivní Nautik/Televízo, regionální Patriot a Central). České diváky by mohla na této pozici zaujmout ještě volně vysílající BBC World News. Ze čtyř desítek nekódovaných kanálů jich je většina pro tuzemské diváky neatraktivní – původem jsou z balkánských zemí (Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko, Albánie).
Uvidíme, zda připravovaný zásadní krok UPC nezkusí využít její konkurenti pro přilákání jejích klientů do řad svých zákazníků. Pro platformy CS Link a Skylink by mohla být výhodou nechuť ke změně u některých současných diváků, kteří jsou pod křídly UPC a kteří nebudou chtít podstoupit proces s přeinstalací antény. Zmínění konkurenční operátoři vysílají z Astry 23,5 E. Jejich nevýhodou je méně široká programová náplň, která ale obsahuje všechny nejvíce sledované domácí stanice. Ve své nabídce mají ale i kanály ve vysokém rozlišení (Skylink – Nova HD, Brava HD, Eurosport HD). Ty by do své satelitní platformy mohl po rozšíření kapacity zařadit i UPC Direct a získat tak další plusové body v boji o satelitního diváka.