Včerejší den byl ve znamení zasedání dvou mediálních rad. Na řádném zasedání Rady České televize se probírala výroční zpráva o hospodaření ČT za rok 2008 a také třeba, kolik bude brát nový generální ředitel. Mimořádné zasedání Rady Českého rozhlasu bylo ve znamení přípravy voleb nového velitele tohoto veřejnoprávního média.
Rada ČT se na svém zasedání zabývala přípravou výroční zprávy za rok 2008. Česká televize loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem ve výši 6,76 miliardy korun. To je o desetinu více, než v roce 2007. 5,79 miliardy z této částky vybrala Česká televize na koncesionářských poplatcích. Letošní rozpočet by měl hospodařit s výnosy ve výši 7,32 miliardy korun (5,8 miliardy z koncesionářských poplatků).
Výroční zprávu o hospodaření ČT za rok 2008 bude Rada ČT schvalovat na svém příštím zasedání 26. srpna. Do konce srpna pak bude zpráva odeslána do Poslanecké sněmovny.
Nižší share, vyšší spokojenost
Rada ČT také přijala zvýšení bodového hodnocení spokojenosti ze stávajících 6,5 na sedm bodů (na desetibodové stupnici). Zároveň vzhledem k postupující digitalizaci a s tím souvisejícím „drobením se“ televizního koláče mezi více stanic, schválila Rada ČT ukazatel podílu na sledovanosti z dosavadních 27 na 25 procent.
Více než čtvrt milionu pro Janečka
Personální ředitel ČT Jan Mrzena seznámil Radu ČT s návrhem úpravy smluvní odměny pro generálního ředitele ČT Jiřího Janečka. Ten by měl pobírat celkem 237 tisíc korun měsíčně, 165 tisíc je pevná mzda a 72 tisíc tvoří pohyblivé složky. Výplata pohyblivé složky bude záviset na udržení vyrovnaného hospodaření, dosažené výši cash flow, spokojenosti diváků, sledovanosti a plnění zákonných povinností a usnesení rady.
Navržen byl také doplněk smlouvy s generálním ředitelem, že nesmí vykonávat výdělečnou činnost po dobu deseti měsíců po skončení pracovního poměru v České televizi.
Na závěr svého zasedání si Rada ČT určila dva termíny výjezdních zasedání. První se uskuteční 6. a 7. října v Ostravě a druhé 1. a 2. prosince v Brně.
Richard Medek chce být šéfem Českého rozhlasu
Hlavním tématem mimořádného zasedání Rady Českého rozhlasu byla příprava volby nového generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu. Bývalého ředitele ČRo Václava Kasíka Rada odvolala 22. července. Stejný den byl do funkce prozatímního ředitele této instituce jmenován Richard Medek. Ten po jednání potvrdil novinářům, že se do chystaného výběrového řízení přihlásí.
Uzávěrka přihlášek do výběrového řízení je 31. srpna. O dva dny později radní otevřou obálky se jmény, životopisy a písemnými úvahami kandidátů o aktuální situaci a budoucnosti ČRo. První kolo hodnocení kandidátů bude neveřejné a bez účasti kandidátů 23. září. Druhé kolo proběhne 30. září. Do něj postoupí ti kandidáti , kteří splní základní požadavky radních. Mezi těmito požadavky jsou například negativní lustrační osvědčení, vysokoškolské vzdělání, prokázání manažerských schopností, trestní bezúhonnost, znalost světového jazyka či české občanství.
„Inzerát na generálního ředitele se objeví Hospodářských novinách, Mladé Frontě DNES, deníku Právo, v agentuře ČTK, v České televizi a Českém rozhlase včetně internetových stránek,“ řekl na zasedání místopředseda Rady Ladislav Jíša.
Rekonstrukce budovy ve Vinohradské ulici se prodraží
Richard Medek také na zasedání uvedl, že výsledná cena rekonstrukce historické budovy Českého rozhlasu v pražské Vinohradské ulici přesáhne částku 700 milionů korun. Původně se přitom počítalo s částkou 524 milionu korun. Do dnešního dne ČRo proinvestoval 417 milionu korun.
Ekonomický ředitel ČRo Zdeněk Vocloň v červencových odhadech uváděl předpokládané náklady 664 milionů korun. Medek však uvedl, že se musí počítat s vedlejšími příjmy (stěhování, pronájem budovy v Římské ulici, nebo platy právníkům),které mohou dosáhnout výše až 115 milionů korun.
Richard Medek také uvedl, že kvůli problematické rekonstrukci nechá vypracovat audit. „Nyní se rozeběhly přípravy a vybírají se auditoři. Nejpozději do dvou měsíců bychom měli být seznámeni s výsledky,“ řekl Medek. Dále podotkl, že situace kolem rekonstrukce je horší, než si myslel. Hlavní problém vidí Medek v komunikaci mezi rozhlasem a zhotovitelem. „Je třeba zahájit nová jednání. Proto jsme se se zhotovitelem domluvili na ustavení jednacích týmů. Cílem bude dohoda, která přinese harmonogram stavby a urychlení realizace prací,“ dodal Medek.