Do historie vstoupí už za několik hodin původní způsob pozemního přenosu televizního signálu v západní polovině Čech. Analogové vysílání po pěti desítkách let nadobro končí na hlavních vysílacích stanovištích i na většině dokrývačů a lokálních vysílačů v oblasti. Drtivá většina obyvatel o příchodu už pouze digitální éry ví a stačila se na ni připravit.
Noc z 30.září na 1.října je už dlouho mezníkem, ke kterému spěje proces přechodu na digitální pozemní vysílání v Česku. V tento okamžik bude nastálo odstřihnuto starší analogové vysílání ze všech vysílačů Českých Radiokomunikací v západní polovině Čech a zdejší obyvatelé budou pro pozemní příjem televizního signálu stoprocentně závislí na digitálních přístrojích. Nynější termín vypnutí stanovil Technický plán přechodu, což je zákon, který přesně uvádí kdy a v které oblasti se spouští digitální frekvence a naopak definitivně vypínají kmitočty analogové.
Zásadní západočeský vysílač Plzeň – Krašov přichází o analogovou ČT1 na 31.kanálu a TV Nova na 10.kanálu. Další frekvence končí na stanovišti Krkavec (ČT1 27.kanál, TV Prima 51.kanál).Vraní vrch na Domažlicku opustí na 24.kanálu signál TV Nova, Na Dyleni končí TV Prima na 60.kanále. Zelená hora u Chebu přijde o TV Nova na 26.kanálu. Vysílač Klínovec nad Jáchymovem přijde o signál ČT1 na 38.kanálu a TV Prima na 55.kanálu. Kromě těchto základních kmitočtů se odmlčí i menší dokrývače a převaděče v Plzeňském a Karlovarském kraji.
Jako první jejich přehled zveřejnil server Digizone.cz . Česká televize již nadále nebude vysílat oba své analogové programy z místních vysílačů v Březové, Mariánských Lázních, Nejdku, Nemanicích, Plasích, Rotavě, Stříbře a Tachově. Jednička navíc přestane vysílat z Aše, Hrobčic, Kadaně, Libé, Starého Plzence a Suché u Nejdku. TV Prima zítra vypne analogové převaděče a dokrývače v Domažlicích, Holoubkově, Chomutově, Jáchymově, Jirkově, Kryrách, Kynšperku nad Ohří, Pernštejně nad Bystřicí, Starém Plzenci, Stříbru, Tachově, Žatci , Nýrsku a Švihově.
Podobně jako v případě vypínání svého analogového vysílání na Domažlicku v září 2007 i na pražském Žižkově letos na jaře dává i nyní nejsledovanější tuzemská televize Nova najevo svoji nespokojenost s průběhem procesu digitalizace. Prozatím definitivně nepotvrdila vypnutí svých analogových kmitočtů v územní oblasti Plzeň, o které v nynější fázi digitalizace jde. Jako důvod uvádí svůj nesouhlas s dočasným řešením digitálního vysílání své stanice ze Zelené hory u Chebu a z Klínovce, kde Multiplex 2 odstartoval na náhradním 66.kanále a na definitivní 35.kanál se bude stěhovat až později, čímž budou diváci nuceni znovu si TV Nova a s ní další čtyři komerční stanice v druhé digitální síti naladit. Další skutečností, která se vedení Novy nelíbí, je nezařazení reklamního prostoru v komerčních stanicích do státní informační kampaně k celé digitalizaci.
Podrobně jsme se tématu věnovali i v našem pátečním článku .
Jednou z hlavních výhod digitálního vysílání, která je od počátku celého dlouhého procesu přechodu na něj prezentována veřejnosti, je širší programová nabídka z pozemních zdrojů. Obyvatelé Plzeňského kraje nyní výhody tohoto argument zažívají v praxi. V ideálním případě mohou zachytit 23 televizních programů „ze vzduchu“. Tři české multiplexy jim nabízejí jedenáct tuzemských kanálů a tři německé digitální sítě umožňují příjem dalších dvanácti.
Multiplex 1 obsahuje čtyři programy České televize, Dvojka přenáší signál TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Prima Cool a Nova Cinema. Omezený dosah má Multiplex 3 s Public TV a Z1. Z německého vysílače Hoher Bogen pak diváci v příhraniční oblasti naladí ARD Das Erste, Eins Plus, ZDF, ZDF info, ZDF doku, Bayerisches Fernsehen, BR alpha, Ki.Ka, Phoenix, 3sat, Arte a SWR Fernsehen. Prostřednictvím českého Multiplexu 1 lze příjímat i rozhlasové stanice ČRo1 – radiožurnál, Čro2 – Praha. ČRo3 – Vltava, ČRo4 – Radio Wave, ČRo6 a ČRo D-dur. Multiplex 3 pak nabídku doplňuje křesťanským Radiem Proglas.
O dalších krocích v tuzemské digitalizaci si přečtěte zde:
Sušicko se dočká spuštění dvou multiplexů, následovat bude Kojál se sítí ČT
Nějak jste opoměli, že vypnuta bude i analogová ČT1 ze Zelené hory na K53.
Tohle všechno se mělo dít před 2-3 roky. Dnes už je skoro pozdě, dnes už mělo být na řadě HDTV a kodek H264.
Je to stejné, jako přechod rádií do digitálu naplánovaný na rok 2025. V té době už to jistě nebude standard DAB+, ale něco lepšího.
Za historický moment bych považoval kompletní přechod na T-DAB, nikoliv toto. Dokážete si představit, že se strany provozovatelů vznikne tlak nevole ca. 40-krát větší než u DVB-T?
Tak prej se nám slečna NOva rozhodla trucovat, že prý vypínat nebude ….. „To je hnus velebnosti“ :-( Vážně nemám slov.
Pokud chce Nova trucovat, klidně bych ji nechal. Čemu vadí, když nevypne analog? Žádný z nových DVB-T vysílačů na nich není závislý, ČRa budou mít nějaké příjmy navíc, tak o co kráčí. Schválně bych si jich vůbec nevšímal a nechal je, jak to dlouho vydrží :-)).
Nebude tma, bohužel …. opět Nova se tmy bojí :-))))
Chválím Primu, která se už distancovala od Nováckých truců …. Ostatně ta na DVB-T vydělá mnohonásobně oproti Analogu, takže nemá důvody se cukat.
Dnes si naposledy z Dyleně u Mar-Lázní zavysílá TV. Potom už bude pouze od Půlnoci pouze jen radiovysílačem. Škoda, že tam ČRa nepíchli DVB-T, docela výhodná kota :-(
„Česká televize již nadále nebude vysílat oba své analogové programy z místních vysílačů v Březové, Mariánských Lázních …. “
No hlavně že v Mar.Lázních teda zatím jede vše vesele dál :-)))) Néééé, už právě zhasla ČT2, ale Jednička stále jede.