Dance Radio – internetový fenomén

1. července letošního roku oslavil projekt Dance Radio první rok své existence a nejen statistiky, ale i ohlasy posluchačů dokazují, že to byl rok velice zdařilý. Podívejme se trochu do historie, abychom lépe pochopili, jak si Dance Radio získalo takový ohlas.

V devadesátých letech se nejen v naší republice, ale takřka po celé Evropě strhl nebývalý zájem o taneční muziku. Rádiovým i televizním hudebních hitparádám vévodily písničky převážně ve stylu euro-dance, které se vyznačovaly svými veselými melodiemi a chytlavým vokálem. V té době v pražském éteru vysílalo Rádio Zlatá Praha (dále jen RZP), které nenabízelo jen tento styl, ale elektronickou taneční muziku obecně, nepatrně prokládanou aktuálními hity z jiných žánrů. Pro mnohé tehdejší posluchače se RZP stalo kultovní stanicí, kde mohli slyšet svou oblíbenou hudbu a moderátory. Po roce 2000 tzv. „dance vlna“ začala pomalu slábnout, ale RZP si stále drželo svou tvář a fanoušci ho nadále podporovali. Zvrat přišel 1. 1. 2003, kdy se rádio spolu s novou licencí přejmenovalo na Fajn Rádio a postupně měnilo svou hudební skladbu na běžnou hitovou stanici. Skalní posluchači byli tímto přerodem znechuceni a když se během roku 2004 v rádiu objevily jingly hlásající „Nové Fajn Rádio“, bylo všem jasné, že jeden z posledních ostrůvků taneční muziky v ČR je pryč.

„Doba temna“ pro bývalé posluchače RZP, ale i pro ostatní milovníky kvalitní taneční hudby skončila 1. 7. 2005, kdy se pod vedením Ing. Lumíra Skokana a pod záštitou firmy Czech Computer rozjel zkušební provoz nového projektu na poli internetových rádií – Dance Radio. Šéfem týmu moderátorů, kteří stáli u zrodu rádia byl Vláďa Apltauer, jenž byl posluchačům dobře známý právě z působení na RZP. Ze začátku bylo vysílání moderováno pouze ve všední dny, ale brzy se rozrostlo i o víkendy. Vznikaly první vyprofilované pořady jako „Dance Line Chart“ – staniční hitparáda nebo např. Ranní Hukot – zábavná ranní show moderovaná dvojicí Lukáš „Bláža“ Bláha a Enrike, jehož ovšem brzy nahradil nový kolega Štěpi (od 11. 9. 2006 začíná nová ranní show s názvem „Vypečený ráno“ a k Lukášovi opět přibude nový kolega). Dnešní programové schéma již nabízí mnoho rozličných pořadů a snese srovnání i s běžnými rádiovými stanicemi. Dance Radio je také zajímavé tím, že jejich moderátorský tým nyní zahrnuje i jména dobře známá z klasického éteru. Nejvýznačnější postavou je nejspíše Luboš Novák, který byl ikonou RZP i Fajn Rádia. Další známá jména jsou např. David Kubíček (rovněž Fajn Rádio) či Milan Kroužil (Bonton / Deejay), jež má na Dance Radiu svůj pořad Clubmix.

Dance Radio si získalo silnou posluchačskou základnu, která dnes běžně dosahuje 12 000 unikátních posluchačů denně (pozn.: nelze přesně ověřit, zdroj www.danceradio.cz),  čímž se stává suverénně nejposlouchanějším internetovým rádiem u nás a ve večerních hodinách mu v poslechovosti přes server www.play.cz dokáže konkurovat jen Evropa 2 (vyplývá z pozorování statistik připojení na www.play.cz). Nestála za tím žádná mohutná reklamní kampaň, ale pouze to, že si o tomto projektu posluchači sami říkali mezi sebou. Oproti dnešním stanicím má totiž Dance Radio jednu podstatnou výhodu – pro drtivou většinu příznivců se toto vysílání stalo srdeční záležitostí, stojí při něm a maximálně ho podporují. A když už se vedení stanice rozhodne pro reklamu, je to pomocí pořádání či podpory významných tanečních akcí v ČR, zájezdy na největší světové akce podobného druhu (např. S Dance Radiem na Love Parade 2006) či od letošního roku též pravidelné taneční plavby parníkem po Vltavě, jež se setkaly s ohromným ohlasem.

Dance Radio má do budoucna smělé plány nejen programové, ale též ohledně rozšíření svého vysílání do sítí kabelových televizí a samozřejmě cíl nejvyšší – dosáhnout na FM frekvenci. Má před sebou však ještě kus cesty, který bude určitě zajímavé sledovat. Hlavně se nesmí zapomínat, že kvalitní rádiové stanice nejsou jen ty, které si můžeme naladit na svém rádiovém přijímači.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: