Nedávno jsem si uvědomil, že ač se na tomto serveru snažíme informovat o rádiích v co největší šíři a přiblížit vám pokud možno vše, co se dá, jedním tématem jsme se tady ještě pořádně nezabývali. Mám na mysli jingly…Tak jsem si nedávno při poslechu jednoho libereckého rádia uvědomil, jak moc se dá takové rádio prznit, když jeho vysílání řídí někdo, kdo to příliš neumí. A také jsem si uvědomil, že ač se na tomto serveru snažíme informovat o rádiích v co největší šíři a přiblížit vám pokud možno vše, co se dá, jedním tématem jsme se tady ještě pořádně nezabývali. Mám na mysli jingly.
Možná by neškodilo hned v úvodu objasnit pár věcí. Tak předně by se slušelo vysvětlit, co to vlastně jingle je. Lidé, kteří se okolo rádií pohybují, to samozřejmě vědí, ale přesto bych nerad, aby se nezasvěcený čtenář hned v prvním odstavci urazil domnívaje se, že jsem mu slovem „jingle“ sprostě nadával.
Slovo jingle (vyslovuj džingl) pochází samozřejmě z Angličtiny a když si otevřete slovník, zjistíte, že ho lze přeložit jako cinkání (například zvonků, klíčů, mincí…), břinkot, zvonivý verš, rýmovačku, v Austrálii tak slangově označují peníze, v Irsku například krytý dvoukolový vůz pro veřejnou dopravu:-). Vzhledem k tomu, že jste na serveru o rádiích, necháme dvoukoláky stranou a budeme brát v úvahu spíš to cinkání nebo zvonivý verš. Jingle v souvislosti s rádiem totiž skutečně znamená předěl, znělku, zvukový podkres a všechno to ostatní, co z rádia, kromě muziky, mluveného slova a reklam, slyšíte. V Česku se pro jingle vžil i takový poněkud abstraktní překlad, a to sice zvukový (případně hudební) obal rádia. Je v podstatě jedno, jaký výraz použijete, zasvěcení budou rozumět všemu.
Tento článek si neklade za cíl jít do hloubky a pitvat se v tomto tématu vysloveně odborně. Spíš bych vám chtěl přiblížit nezastupitelný význam zvukového obalu rádia jako takového. Poskytnout odpověď na otázky, které si spousta lidí při poslouchání rádia klade, a z nichž některé se sešly i u mne v e-mailu.
Šest dotazů na toto téma jsem tedy položil těm nejpovolanějším z předních českých rádií – tedy programovým ředitelům. Odpovědi, které mi poslali, napovídají, že v některých otázkách se páni ředitelé vzácně shodli, v jiných se jejich názory docela různí.
Vzhledem k tomu,že je to téma poněkud rozlehlé, určitě se mi nezdaří nacpat do jednoho článku všechno, co jsem se z jednotlivých rádií o jinglech dozvěděl. Příznivce telenovel ale zklamu, počet pokračování tohoto miniseriálu jistě nepřesáhne magickou stovku – rozvrhl jsem si to tak zhruba na čtyři díly.
V úvodu jsem zmínil, že mne k napsání tohoto článku přivedlo poslouchání jednoho libereckého rádia. Někteří z vás možná vědí, na co nebo na koho narážím… Těm ostatním doporučím, aby si někdy zkusili naladit Rádio Contact Liberec (RCL) na frekvenci 101.4 MHz. Ženevská frekvence 22kW z Ještědu dává tuto šanci mnohým neb minimálně třetina Čech leží v jejím dosahu. Po hodině poslouchání mi dáte zapravdu, že pokud jde o jingly resp. zvukový obal, dá se v éteru vylovit něco ukrutnějšího skutečně jen velmi těžko. Skoro bych se nebál konstatovat, že takhle asi vypadá samo dno. Samozřejmě ne všude je situace tak katastrofální. Jsou rádia (např. Evropa 2), která se vývoji nebrání a svými profesionálně zpracovanými jingly se rozhodně mohou chlubit…
V dalším díle, který si budete moci na tomto serveru přečíst příští týden v pondělí, už úvodní slovo vynechám a vrhneme se skutečně na konkrétní věci. Dozvíte se například to, jakou úlohu – podle šéfů jednotlivých rádií – vlastně hudební obal ve vysílání má, jak často by se měly jingly do vysílání umisťovat tak, aby neobtěžovaly, ale zároveň plnily svou funkci nebo jestli to které rádio preferuje jingly mluvené nebo hudební a proč…
Doporučujeme
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
© Copyright RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434, Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2