V letošním roce se proces televizní digitalizace ponese ve znamení konečného dobudování první veřejnoprávní sítě a uvedení druhého multiplexu s nejsledovanějšími komerčními stanicemi na dalších vysílačích velkého výkonu. Programově nejslabší síť 3 by se letos měla objevit ve třech nových regionech.
Oproti loňsku bude na digitalizaci méně peněz, ale její rozvoj by úbytek financí ovlivnit neměl. Na pěti nových vysílačích bude letos zahájeno digitální vysílání prvního tuzemského multiplexu. Jeho operátor – Česká televize tak dokončí pokrytí celého území republiky. Digitální signál bude v říjnu dostupný pro 99 procent obyvatel, což zajistí 26 vysílačů velkého výkonu a další menší převaděče a dokrývače. V květnu se čtyř digitálních kanálů ČT dočkají diváci na Pardubicku. MUX 1 bude spuštěn výkonem 100 kW na 32.kanálu vysílače Krásné. Čtvrtinový výkon bude mít signál ze stanoviště na Lysé hoře, odkud bude tato síť k dispozici od července na 54.kanálu.
V podzimních měsících se proces zavádění digitálního signálu programů České televize přesune na Moravu, kde budou zprovozněny poslední tři digitální vysílače první sítě. V září na řadu přijde Praděd v Jeseníkách (36.kanál, výkon 100 kW) a o měsíc později Tlustá hora nad Zlínem (33.kanál, 100 kW) a na stejném kmitočtu naladitelné Ploštiny u Valašských Klobouků (výkon 25 kW).
Oproti loňsku vyčlení na podporu digitalizace Česká televize o 123 miliónů méně. Rozpočet ve výši 323 miliónů korun schválila na svém předvánočním jednání česká vláda. Zmíněné prostředky budou získány z reklamních výnosů veřejnoprávní televize. Z uvedené částky bude 228 miliónů použito na výstavbu a provoz digitální sítě a zbývajících 95 miliónů připadne na informační kampaň. V loňském roce na ni bylo určeno o 40 miliónů korun více. „S poklesem prostředků jsme počítali. Proces digitalizace byl úspěšně nastartován a jeho dokončení pokles nijak neohrožuje,“ zhodnotil nižší rozpočet národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva.
Reklamní výnosy České televize jsou zákonem kromě podpory digitalizace určeny i na financování Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Letošní příspěvek činí 150 miliónů Kč. Dále se z nich platí příspěvek 15 miliónů korun na zvláštní účet pro rozvoj zemského digitálního televizního vysílání, který spravuje Český telekomunikační úřad. A další oblastí, kam peníze z reklamy na ČT putují, je digitalizace archivu veřejnoprávní stanice. Letos na ni získá 122 milionů Kč. Navíc si televize nárokuje i vyrovnání za prokazatelně vynaložené náklady spojené s výběrem a správou reklamních výnosů ve výši 39 miliónů Kč.
Rychlý rozvoj čeká v letošním roce druhý multiplex, jehož operátorem jsou České Radiokomunikace. Pět komerčních stanic, které obsahuje, se v digitální formě nově objeví na dalších vysílačích po celém Česku. Nova, Prima, Barrandov, Prima Cool a Nova Cinema budou už od března k naladění v okolí Krásné na Pardubicku, odkud bude signál vyzařován výkonem 100 Kw na 39.kanále. Ve stejném měsíci bude zpovozněn dočasný kmitočet na Mařském vrchu u Vimperka. Zde by se MUX 2 měl objevit na 50.kanále, aby byl v červnu přesunut do jednofrekvenční sítě se Svatoborem u Sušice a Kletí na Českobudějovicku. Ze všech těchto míst bude definitivně vysílat na 39.kanále výkonem 100 kW (Mařský vrch jen 20 kW). Svatobor do červnové změny MUX 2 nabízí na 48.kanále a Kleť na 50.kanále.
V dubnu se hned dvou digitálních sítí naráz dočkají na Vysočině. Stanoviště Javořice na Jihlavsku spustí dvojku na 35.kanále a třetí multiplex na 30.kanále. Obě sítě budou vysílány výkonem 100 kW. Podobně společně dojde ke zpovoznění obou komerčních sítí v srpnu na Trutnovsku. Na Černé hoře bude Multiplexu 2 určen 61.kanál , trojce pak kanál 60. Podobně jako v předchozích případech, i tento vysílač bude oba multiplexy distribuovat výkonem 100 kW. V srpnu dojde i ke spuštění MUXu 2 z Ještědu nad Libercem. Dostane se na 52.kanál, výkon bude mít 50 kW.
V září přijde na řadu i třetí místo, odkud budou spuštěny společně obě komerční sítě naráz. Dočkají se jich Jihomoravané deset měsíců po zahájení vysílání té první veřejnoprávní. Z Kojálu bude dvojka naladitelná na 40. a trojka na 59.kanálu. A protože se jedná o vysílač velkého výkonu, nepřekvapí, že oba multiplexy se za svými diváky rozletí výkonem 100 kW. Pro pořádek ještě dodejme, že Multiplex 3 obsahuje stanice Z1 a Public TV a provozuje jej společnost Czech Digital Group.
Postupnými kroky, které jsou popsány v tomto článku, se proces digitalizace českého televizního éteru dostane v říjnu letošního roku do stádia, v kterém bude dvěma nejsledovanějšími sítěmi pokryto téměř celé území republiky s výjimkou severní Moravy a Zlínska. Tyto regiony přijdou na řadu v průběhu roku příštího.
Pane Babore, ať počítám, jak počítám, tak k těm Vámi uváděným devíti vysílačům s multiplexem 2 v roce 2010 se nějak nemůžu dopočítat :-)).
Asi se jim ta 6ka nějak otočila směrem dolů :-)))