RadioTV bylo první, co prolomilo tabu ohledně zveřejnění změny licenčních podmínek soukromého rádia, které poskytla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Ale jaké další větší či drobné programové novinky chystají pro letošní rok ostatní české stanice?
O změnu licenčních podmínek požádali provozovatelé programů Radia Jizera, Kiss Delta, Radia Most nebo Radia Metuje. Ve všech čtyřech případech Rada žádostem vyhověla. „Radio Metuje bude v Rychnově nad Kněžnou na 94,7 MHz vysílat podle schématu Radia Metuje. Ale programové bloky zpravodajství, servisních informací, reklamy a obalové prvky budou místní (regionální). Pokud nebude tato regionální alternativa někdy dostatečná, zůstane při centrálním programu,“ sdělil vedoucí informačního oddělení RRTV a někdejší tiskový mluvčí Rady Pavel Barák.
Drobné či výraznější změny se uskutečnily i na celoplošném Radiu Impuls – nová zvuková grafika, na veřejnoprávním ČRo1-Radiožurnál – hlavní je asi nový sobotni publicistický pořad Týden v tahu, který připravuje a naživo vysilá vedoucí domacího zpravodajstvi Radiožurnálu nebo na Českém rozhlasu 6 – od února jen večerní vysílání.
Novinky v programu? Ano
Mnozí broadcasteři chystají i pro letošní rok novinky v programu svých stanic. Ti zástupci rádií, kteří na naši výzvu zareagovali, vesměs potvrdili, že změny chystají. Většinou je ale nechtějí specifikovat.
„Frekvence 1 nastartovala nové schéma zhruba před rokem a jak ukazují výsledky, byla to změna pozitivní. Radikální zásah do programu neplánujeme, vylepšení, třešničky na dortu ano,“ řekla RadioTV Barbora Tachecí, ředitelka programu Frekvence 1. Programový šéf a hudební manažer Radia Černá Hora Marcel Kotyk rovněž potvrdil, že v letošním roce se bude pokračovat v daném schématu. „Od října 2003 jsme zavedli zcela novou programovou náplň se stálými programovými prvky v průběhu dne,“ odkázal na změny provedené už na podzim minulého roku.
A jak je s programem Radia Hey Brno spokojen ředitel Roman Svoboda? „Spokojenost? Maximální…. A teď nemluvím jen o stále rostoucí poslechovosti Radia Hey Brno 96,8 FM, ale i o upevnění značky HEY na českém rádiovém trhu. A na tom pracujeme kontinuálně bez ohledu na to, zda se píše rok 2003 nebo 2004.“
Naopak velmi struční jsou zástupci jihočeského Eldorádia nebo Rádia Vysočina. „Ano,“ zněla lakonická odpověď od Davida Hocke a Zdeňka Koudelky – programového ředitele Vysočiny, na otázku, zda i na jejich stanicích lze očekávat nějaké programové změny. Trochu větu rozvitou použil výkonný ředitel severočeského Radia Agara Jaroslav Průša: „Program je v podstatě živý organizmus a vyvíjí se pořád.“ Jinými slovy. Lze toto vyjádření chápat, že programové schéma zůstává, avšak lze jej v průběhu roku operativně změnit?
Konkrétnější je ředitel středomoravského Radia Rubi Josef Hejl: „V programu budou změny hlavně v dopoledním vysílání, četnější kontakt s posluchači v daném regionu. Tímto očekáváme větší přínos aktuálních informací vhodných pro vysílání,“ a dodal, že „Radio Rubi se drží dlouhodobě na předním místě poslechovosti v Olomouckém kraji, samozřejmě je potřeba neustále zlepšovat.“ Doplnil ještě, že si rádi přečtou názory posluchačů na adrese redakce@radiorubi.cz. Takže směle do toho.
Pod pokličku chystaných změn nechala nahlédnout i Šárka Frenclová, výkonná ředitelka jihočeského Radia Faktor. „V roce 2004 chystáme drobné programové novinky, které se budou týkat obohacení stávající programové struktury. Dobré ráno jižní Čechy se např. bude měnit v průběhu ročních období – v zimě přidáme soutěž o pranostikách, vtipy, na jaře zopakujeme úspěšné výlety s reportážním mikrofonem do terénu – ráno s policií, se zvířaty apod. Ve vysílání se objeví více komunikace s posluchači prostřednictvím SMS zpráv. Hrát budeme pořád tak, abychom oslovili co nejvíc spokojených posluchačů,“ řekla RadioTV Frenclová.
Zajímavé bude sledovat, zda se v průběhu letošního roku nebude nějak výrazně měnit pražské Classic FM. Programová ředitelka Martina Klausová zatím nic takového nepotvrdila, naopak: „Stanice Classic FM je bezesporu jedinečnou stanicí na poli rozhlasového vysílání. Vzhledem k tomuto svým způsobem výlučnému postavení zůstane i v roce 2004 v základních rysech formát rádia i program zachován ve stávající podobě, což ovšem neznamená, že nedojde k drobným změnám a úpravám, od nichž si slibujeme další zvýšení poslechovosti stanice,“ a doplnila: „Zvýšení poslechovosti (a spokojenost posluchačů) je také naším hlavním cílem (samozřejmě kromě ekonomické prosperity stanice) pro rok 2004.“
Petr Jungmann z českobudějovického Radia Gold konstatuje, že „Gold čeká třetí rok existence, ve kterém se budeme snažit stát se pevnou každodenní součástí všech Budějovičáků. Náš dosah je omezen pouze na jihočeskou metropoli a od toho se odvíjejí i naše plány pro tento rok. Připravujeme posílení lokálního zpravodajství, aby každý ihned věděl,co se děje v jeho okolí. Pro velký zájem jsme přidali i další hodinu písniček na přání, v pracovních dnech vždy po 18. hodině,“ seznamuje s novinkami v programu Jungmann a pokračuje: „Hudební programming jsme zaměřili především na kytarovější muziku, i když nechybí ani klasické a známé popové songy. Důraz nadále klademe na naší domácí scénu a tak výsledek jsou zlaté hity za posledních 40 let. Změnili jsme i hlasy,které vysíláním provázejí. Velmi slibným nováčkem je Martin Řepa,který zasedá za mikrofon zlatého radia vždy po 14.hodině.“
Změny na Helaxu? Zahaleno tajemstvím
Již delší dobu se spekuluje, hlavně v diskusním fóru na RadioTV, o chystaných změnách severomoravského Radia Helax. „Změnu základní programové specifikace (tzv. formátu) zákon zakazuje v
§ 21 odst. 3 větě 5. Rada v posledních čtyřech měsících, pokud se nepletu, nic, týkajícího se Radia Helax, neprojednávala. Pokud bylo něco doručeno, pak to úřad teprve zpracovává, ale nemám si to dnes u koho ověřit,“ sdělil na náš dotaz 2. ledna 2004 Barák, vedoucí informačního oddělení RRTV.
Lze tedy předpokládat, že případné programové změny Helaxu nebudou nijak zásadní. Na konkrétní dotaz ohledně novinek, našemu serveru ředitel Radia Helax Miroslav Pifka stručně odpověděl: „Kdo chce, má možnost seznámit se s novinkami ve vysílání Helaxu poslechem.“
Diskuse na RadioTV ovšem neustále přináší zajímavé příspěvky a tak jsme znovu v pondělí 12. ledna kontaktovali vedoucího informačního oddělení RRTV. „K zúřadování zatím nic nepřišlo.
Ovšem zkušenost říká, že na serveru RadioTV se často
objeví taková informace v předstihu (ve stavu zrodu),“ sdělil Barák.
Poslechovost? Uspokojivé
Stručně k poslechovosti svých stanic za rok 2003 se někteří zástupci rádií rovněž vyjádřili. Tachecí z Frekvence 1 je spokojena: „Jsem velmi ráda, že se poslechovost stanice už po několikáté navýšila a těší mě, že díky nasazení všech – od moderátorů, produkce, po zvukaře a techniky – se nám podařilo dýchnout na záda Impulsu. Cíl pro letošní rok – samozřejmě Impuls předhonit.“
Naopak smutní jsou z Černé Hory: „Nejsme a pracujeme na lepších výsledcích. Zlepšujeme kvalitu pokrytí signálem, naše vysílání i off-air promotion,“ řekl Kotyk. Stále nespokojeným ohledně poslechovosti podle svých slov je i Průša z Agary: „Pokud jde o poslechovost v roce 2003 a letech předchozích, tak plně spokojeni nejsme nikdy.“
I Hocke z Eldorádia chce více: „Spokojenost je. Ne absolutní, ale uspokojivá jistě.“ Naopak Frenclová z Faktoru konstatuje, že „rok 2003 přinesl Radiu Faktor dobrá čísla. Za první pololetí činil weekly reach 125 tisíc posluchačů a byli jsme spokojeni. Dalším důležitým číslem je pro nás osmička, která znamená, že naše licenční období je prodlouženo až do roku 2014. V jihočeském rozhlasovém prostoru tedy budeme bojovat dál a naším cílem bude i nadále obhajovat pozici nejposlouchanějšího regionálního soukromého rádia.“
Spokojenost vyzařuje i z Vysočiny. „Po stránce poslechovosti byl pro nás rok 2003 velmi úspěšný. V době kdy se stanice našeho formátu spíše potýkají s poklesem, se nám podařilo poslechovost nejen udržet, ale i zvýšit,“ řekl RadioTV Koudelka.