Na odhad situace a její hodnocení před a po zveřejnění aktuálních čísel poslechovosti, stejně jako na nejčerstvější dojmy z úspěchu nebo neúspěchu, jsem se v průběhu tohoto týdne ptal těch, kteří za to mohou – zástupců jednotlivých rádií.
Podle abecedy se jako první podíváme na radio Contact Liberec (101.4 MHz), které s číslem 109 000 posluchačů v podstatě nijak nepřekvapilo. Toto číslo je – zdá se – v případě RCL konstantní a zvědavost ve mně nebudí ani očekávání dalších výsledků poslechovosti v lednu. Osobně ale toto číslo hodně přisuzuji velmi dobrému pokrytí, které zajišťuje 20 kW vysílač z kóty Ještěd. Díky tomu je RCL slyšet velmi dobře téměř ve velké části Čech. V praxi to znamená, že pokud chcete poslouchat rádio i v místech, kde dávají lišky dobrou noc a kde koleje končí, můžete si být téměř jistí, že RCL naladíte. Všehochutí, která je zde však presentována, by ale asi tolik posluchačů při nižším výkonu zlákal jen stěží. Nicméně 109 000 je výsledek více než solidní.
Dále bych se rád zmínil o mladoboleslavském rádiu Delta. Příjemné rádio, leč trošku stagnující. V mých studentských letech to bývalo moje číslo jedna, ale to je asi tři roky zpátky. Tehdy se poslechovost pohybovala někde okolo 45 000 posluchačů. Aktuální hodnota podle Mediaprojektu je 35 000 posluchačů. Proti loňsku je to nárůst o pouhé dva tisíce, což opravdu není mnoho. V poslední době se udělalo hodně změn, které měly za cíl zatraktivnit poněkud unavené image…, řekl mi hudební šéf Delty Jiří Štěpánek. Podle mého názoru ale prozíravost a efekt těchto kroků ukáže až v lednových číslech. V Mediaprojektu nenajdete sesterské rádio Jizera, které bude mít vlastní kolonku v průzkumech až v lednu. Do jisté míry mohlo dojít k „přelití“ určitého množství posluchačů z Delty na Jizeru, ale vzhledem k naprosté odlišnosti jednotlivých formátů může jít maximálně o tisíce lidí, nikoliv však o desetitisíce, připustil.
Liberecké studio Evropy 2 – 88.1 MHz, zatím v průzkumech nenajdete, neboť jeho vysílání bylo spuštěno teprve 1. září. Do té doby byla tato frekvence využívána jen jako dokrývač pro Liberec a blízké okolí. Signál nebyl nic moc a program E2 bylo například v autě nebo třeba v blízkém Jablonci lepší ladit na tehdejší E2 -Lion nebo přímo na pražské frekvenci 88.2 MHz. Podle toho, co mi řekl Miroslav Hrnko, šéf libereckého studia Evropy 2, efekt odpojováků by se měl zřetelně odrazit poprvé v únorových výsledcích za 3.-4. čtvrtletí 99, kdy by měla být liberecká frekvence vykázána jako Evropa 2 – Severní Čechy.
Euro K na libereckém kmitočtu 97,1 FM se myslím postaralo o největší lokální překvapení, neboť statistická poslechovost se oproti minulému výsledku zvýšila o 77 procent, což je myslím úctyhodný posun. Poslechovost 16 000 lidí rozhodně není definitivní cíl mého snažení a důvod k přehnané spokojenosti to není. Až budu mít zase 40 000 posluchačů, jako tomu bývalo kdysi, budu spokojená. Ta čísla dnes nejsou zas až tak moc důležitá. Mnohem důležitější je informace o cílové skupině, pro kterou vysílám a to, jestli se shoduje s tím, pro koho vysílat chci a potřebuji. Více než dvojnásobný nárůst je způsoben z velké části tím, že z (nejen) libereckého éteru vypadlo rádio Triangl. Mnoho posluchačů se tak přeorientovalo na typově nejbližší formát v okolí, čímž naše radio posílilo…, řekla Mirka Kosová, majitelka Euro K.
Meta 40 000 posluchačů ale není zrovna snadným soustem. Stále zůstávají potíže se signálem, který je od Prahy rušen silnou Zlatou Prahou a realizace dalších eventuelních vykrývačů naráží na problém mezinárodní koordinace s Polskem a Německem. Každopádně si myslím, že Mirka Kosová rozhodně má důvod k tomu, aby si nějakou tu lahvinku odšpuntovala….
Pokud jde o radio Proglas, které nahradilo Triangl na velmi silné frekvenci 97.9 MHz na 20 kW z Ještědu, můžeme registrovat pokles poslechovosti ze 46 000 na 31 600 posluchačů, což je o více než 14 000 oddaných posluchačů méně. O důvodech mohu jen těžko spekulovat, neboť vysílání tohoto rádia téměř nesleduji. Každopádně si myslím, že získáním tak dobrého kmitočtu z Ještědu sledoval Martin Holík, držitel licence, asi něco jiného, než snížení poslechovosti o celou jednu třetinu. Že by se naplnily argumenty jeho odpůrců o tom, že Proglas je více než nenasytný a tak velkému počtu lidí, které díky rozsáhlému pokrytí může oslovit, vlastně nemá co nabídnout? Nicméně je třeba podotknout, že Proglas není lokální rádio jako takové, z Liberce vysílá úplně stejný program jako všude jinde.
Celoplošné stanice se myslím dost dobře z regionálního pohledu hodnotit nedají, takže se jim elegantně vyhnu. Pokud jde ale například o rádio Impuls, tak já mám celkem potíže s tím, abych ho naladil. Liberecká frekvence tomuto rádiu prostě citelně chybí, ale podle informací, které z Radia Impuls mám, by se to mělo už v blízké budoucnosti zlepšit a i město pod Ještědem by se mělo dočkat vlastního kmitočtu.