Pozemní digitální vysílání v současné době pokrývá téměř 95 procent území Česka. Číslo vypadá na první pohled velkolepě, nicméně platí jen pro distribuci veřejnoprávního multiplexu se čtyřmi stanicemi České televize a sedmi programy Českého rozhlasu. Nejsledovanější komerční stanice v druhém multiplexu se prostřednictvím DVB-T zatím dostanou k dvěma třetinám populace. Další komerční vysílatelé v třetí a čtvrté digitální síti mají pokrytí ještě menší – zhruba 55 a 26 procent obyvatel. Během letošního roku se to však významně změní a privátní stanice náskok veřejnoprávního multiplexu budou postupně dohánět.
V čele pelotonu tuzemské digitalizace je od počátku tohoto procesu veřejnoprávní Česká televize. Její multiplex nyní může naladit zhruba 95 procent populace. Toto vysoké číslo se během letošního roku bude ještě zvyšovat. Technický správce první digitální sítě České Radiokomunikace (ČRa) letos v jejím rámci zprovozní další vysílače. Digitální signál České televize tak doputuje na Pardubicko, střední Moravu i do Jeseníků. Postupné budování nové technologie bude vyvažovat i vypínání té starší – analogové. Na konci února k tomu dojde na Svatoboru nad Sušicí a sousedním vysílači Klatovy – Barák v jihozápadních Čechách. Dalšími v pořadí budou regiony České Budějovice, Ústí nad Labem a na konci září Brno.
Během následujících měsíců se výrazně zvýší i dostupnost druhého multiplexu. Nyní pokrývá 65 procent populace, koncem roku by to mělo být o další desítky procent více. MUX 2 obsahuje pět komerčních stanic – TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Prima Cool a Nova Cinema. V letošním roce se jeho dosah postupně rozšíří i na Pardubicko, Budějovicko, Vimpersko, jižní Moravu a do severních Čech. Provozovatelem této sítě jsou České Radiokomunikace.
Ty zajišťují i technický servis pro síť třetí, jejímž operátorem je společnost Czech Digital Group (CDG). Pro letošní rok firma ohlásila zvýšení dostupnosti svého multiplexu až na necelých 74 procent území České republiky. Dospěje k němu zahájením vysílání na dalších stanovištích. Půjde o tři zásadní vysílače, které budou vysílat výkonem 100 kW. V dubnu se dočkají diváci na Vysočině, na 30.kanálu se MUX 3 objeví z Javořice na Jihlavsku. V srpnu se do sítě připojí Černá hora na Trutnovsku na 60.kanále a o měsíc později jihomoravský Kojál na 59.kanále.
V souvislosti s významným rozšiřováním zásahu signálu své sítě oznámila CDG svým partnerům – vysílatelům navýšení plateb za šíření signálu. Letos zaplatí televizní stanice Z1 a Public TV 42,3 milionu korun a v příštím roce, kdy bude pokrytí rozšířeno na 85 procent populace, to bude už 57,7 milionu Kč. V dlouhodobých plánech se chce CDG postupně dostat k více než 96 procentům obyvatel. Narůstající cena za zpostředkování vysílání a nemožnost vybrat si pro vysílání jen předem dohodnuté regiony byly hlavní důvody, proč z třetí digitální sítě loni v srpnu vystoupila hudební televize Óčko.
Z pozemního digitálního vysílání se však nestáhla úplně. Je přítomna v lokálních multiplexech v Ostravě (Klimkovice) a Českých Budějovicích (Včelná) a v říjnu 2009 vstoupila do programové pozice v Multiplexu 4, který provozuje společnost Telefonica O2. Ten je dostupný ve třech největších tuzemských aglomeracích – v Praze, Brně a Ostravě. V současnosti ho můžou diváci naladit na 27 procentech území Česka. Kromě Óčka ve standartním rozlišení vysílá ještě promokanál O2 info a dva programy ve vysokém rozličení (HDTV) – ČT HD a Nova HD. Další rozvoj tohoto multiplexu je prozatím pozastaven. Podle původních plánů měl už loni být k dispozici ve čtyřech dalších krajích – Jihočeském, Středočeském, Ústeckém a Karlovarském.
Celý proces zavádění digitálního pozemního signálu vyvrcholí v Česku za dva roky, kdy bude definitivně vypnuto stávající analogové vysílání. Zatím k tomuto kroku došlo v územní oblasti Plzeňska a Prahy a okolí. Dalším kamínkem do mozaiky analogové destrukce bude vypnutí vysílače ČT2 v brněnské Barvičově ulici. Dojde k tomu již tuto neděli 31.ledna. Zdejší signál pokrývá hlavně širší centrum Brna. Změna v příjmu druhého programu ČT se tak může dotknout až desetitisíců lidí. Na blížící se konec analogového vysílání upozorňuje diváky již tradičně piktogram v pravém dolním rohu obrazovky a informační lišta. Analogové vypínání je vyvažováno posilováním digitální penetrace. Tak tomu bude i ve zmíněném termínu 31.ledna, kdy České Radiokomunikace spustí nové digitální dokrývače na vysílači Karlovy Vary – Tři Kříže. „Budou využívány pro multiplex 1 a 2. Tři Kříže jsou již sedmým spuštěným digitálním dokrývačem pro MUX 1 a pátým pro MUX 2, které České Radiokomunikace spustily,“ doplnila mluvčí ČRa Marie Fianová.
Zatímco v případě brněnské Barvičovy ulice jde o vypnutí vysílače lokálního významu u jedné televizní stanice, o měsíc později dojde k ukončení analogového vysílání v celé územní oblasti Sušice, která zahrnuje vysílače Klatovy – Barák a Sušice – Svatobor. Zdejší diváci přijdou už nadobro o starší typ pozemního příjmu televizních programů u včech čtyř doposud zde vysílajících analogových stanic. Na stanovišti Klatovy – Barák skončí ČT 2 na 58. kanálu a TV Nova na šestém. Na Svatoboru bude vypnuta ČT 1 na 35.kanále, TV Nova na 9. a TV Prima na 43.kanále.
Na dosavadní úspěšný průběh tuzemské digitalizace upozornil její koordinátor Zdeněk Duspiva: „Díky efektivní kombinaci reklamy, PR, akcí přímo v ulicích, direct mailu a dalších aktivit, které posilují naše páteřní kanály, bezplatnou infolinku a webové stránky, se nám dlouhodobě daří dosahovat informovanosti veřejnosti kolem 95 procent.“ Národní koordinační skupina, jejímž je Duspiva šéfem, má na starosti komunikaci o digitalizaci mezi státem a obyvateli. Česko je zavázáno přejít na pozemní digitální vysílání do roku 2012, což mu nařizují dohody s Evropskou unií. Až na malé výjimky by celý přechod měl být hotový do 11.11.2011.
Jedním „dalším kamínkem analogové destrukce“ bude podle nejnovějších informací i vypnutí ČT2(K42) z Javořice v předstihu již 31.3.2010.