Velká očekávání jsem vkládal do pondělního pořadu České Televize FAKTA, který se měl zabývat Radou pro RTV. A výsledek? Jsem zklamán. Technické zpracování reportáže bylo sice pěkné, ale ten obsah. Spousta fakt zůstala nevyřčena, chyběly argumenty, redaktoři nedokázali na nikoho přitlačit a rozhovory končily tam, kde měly teprve pořádně začít. Za takové reportáže je člověku opravdu líto platit koncesionářské poplatky.
Reportáž první – Radio OK
Tohle téma bylo podle mne zvoleno dost nešťastně. Poblémem je, že byla taková frekvence vůbec zkoordinována, ale to se nestalo v působnosti této Licenční rady a mělo by se tím zabývat spíše ČTÚ.
Reportáž druhá – Radio Karyon
To je téma! Ovšem jeho zpracování trošku pokulhává. Osobně nic proti Radiu Karyon nemám a sám jsem toto rozhodnutí Rady kritizoval, protože nebylo nikdy dobře zdůvodněno, ale na celou problematiku mám poněkud jiný pohled než pořad FAKTA.
- FAKTA vykreslila Radio Karyon jako bezproblémové a takřka ideální rádio. Podle mých znalostí patřil vždy Karyon k průměru nebo dokonce k mírnému podprůměru mezi lokálními a regionálními stanicemi. Naprosto běžný hudební formát, jednoduché zpravodajství a nijak excelentní moderátoři z něj v žádném případě nedělaly špičku. Tím ale netvrdím, že si licenci nezasloužili, takových rádií jsou u nás desítky.
- FAKTA poukazovala na to, že si Karyon vydobyl 30 procent trhu. Druhá věc je, že bylo a je jediným lokálním rádiem na Znojemsku a Třebíčsku, což oněch 30 procent staví do jiného světla. Lokální stanice mají ve většině regionů dohromady minimálně 40 procent, ale musí se jich o toto číslo podělit mnohem více. Stačí se podívat například na Karlovarský kraj, s jakým náskokem kralují Egrensis a Dragon.
- FAKTA se zmínila o tom, že jedním z vlastníků společnosti Českomoravské rádio, která licenční řízení vyhrála, je ředitel Radia Blaník Petr Dvořák. Podstatně zajímavější je fakt, že druhým vlastníkem je Majitel Radia Vysočina Ing. František Vostál. Vysočina získala třebíčský dokrývač a bude tedy jedinou konkurencí Radia Vranov. Jenže jaká je to konkurence, když má stejné vlastníky?
- FAKTA nepřinesla vůbec žádné informace o budoucím Radiu Vranov a v reportáži nezazněl ani jeden hlas z této strany. Přitom projekt Radia Vranov si taky zaslouží pozornost. Z hlediska plurality formátové nabídky na Znojemsku by měl být přínosem a troufám si tvrdit, že Vranov bude mít minimálně srovnatelnou poslechovost jako dnes Karyon. Což ovšem neomlouvá Radu za její podivné rozhodnutí a následné zmatené vysvětlování.
Reportáž třetí – Delta a Jizera
Tento případ si jistě zaslouží pozornost, jenže FAKTA ho mohla pojmout podstatně šířeji a ne si vybrat vcelku neškodnou Mladou Boleslav. Podobné věci se totiž dějí ve větším měřítku v mnohem větších městech. Rozdíl je v tom, že jinde se nečtou jedny zprávy jedním člověkem na dvou rádiích pět minut po sobě, ale vše se děje více skrytě.
Stačí uvést České Budějovice, kde má pan Ladislav Faktor všechny tři místní stanice (Faktor, Faktor 2 a Eldorádio) nebo Plzeň, kde trojici FM Plus, Karolína, Šumava konkuruje jen Kiss Proton. A když to vezmeme obchodně, můžeme zamířit rovnou mezi celoplošky, všechny tři soukromé zastupuje síť Regie Radio Music, zatímco MMS a RadioNet se musí spokojit s regiony.
Takové věci se prostě dějí, žádný zakon je nezakazuje a tudíž těžko vinit Radu pro RTV, aby je nějak řešila. Dokud nebude na světě pořádný mediální zákon, můžeme o tom tak maximálně točit reportáže. Jen by měly mít trochu jinou úroveň.