Technologie jsou globální, ale svoboda výběru nikoliv. To jsou myšlenky, které nedají spát například nejednomu příznivci sportu. V době velkolepých sportovních akcí, mezi které patří i olympiáda, se operátoři a provozovatelé předhánějí v tom, kdo efektivněji zablokuje přístup k určitému programu nebo televizi na území jiného státu.
Kde jsou ty časy, když byl satelit prostředkem skutečně neomezených možností? Prostřednictvím něj jste mohli poznávat televizní stanice prakticky z celé Evropy, poznávat nové pořady, formáty, jazyky, kulturu. Satelit vás dokázal spojit s celou Evropou již v čase, kdy internet byl ještě v plenkách. A krátce po revoluci to byl prostředek důležitého spojení se západními zeměmi. Nabízel kontinentální pokrytí a velice zajímavé možnosti příjmu.
DOPORUČUJEME: Začíná Olympiáda – největší zážitky zprostředkuje přes internet
Pak přišel internet. Nejprve to bylo médium, kterému dominoval text, tu a tam nějaký obrázek nebo audio. Video se přidalo až později, streaming se postupně rozšiřoval, až se z toho stal další standard sledování televize.
Technologické možnosti vysílání přes satelit a přes internet jsou pořád rozmanitější. Jenže místo toho, aby tato média nabízela opravdu neomezené možnosti a umožnila recipientovi svobodu výběru, začíná se mnohem více v praxi uplatňovat politika teritoriálních restrikcí. Donedávna byl satelit a po něm i internet prostředkem k tomu, abyste se seznámili s mediálními obsahy v jednotlivých krajinách – kamkoliv se vyberete. Dnes je ale trend – zvláště v Evropě – omezovat přístupnost konkrétního pořadu nebo televize jen pro určité teritorium, zejména z komerčních důvodů.
Přitom ale dochází k paradoxům – ačkoliv všechny televize u velkolepých sportovních akcí přebírají a vysílají tentýž obsah doplněný vlastním servisem – musí i přesto zajistit aby se tentýž obsah nedostal „do nepovolaných rukou“. Řečeno jinak, aby jej náhodou nespatřil někdo v jiné zemi. A tak český a slovenský divák nebude mít přístup k televizi ve druhé zemi jinak než přes terestrický přesah. Ačkoliv obě televize budou v mnoha momentech přenášet to samé.
Olympiáda letos přináší nové možnosti – prakticky všechny vyspělé televize budou streamovat přenosy na internetu, nabídnou vysílání v HD, a svým divákům zpřístupní několik sportovních streamů na vyžádání. Zároveň ale musí investovat nemalé prostředky do zajištění geoochrany, aby se jejich obsah nedostal do jiné země. A v tomto směru i olympiáda nové možnosti omezuje. Na několik týdnů se tak stanou televizní stanice z jiné země přes satelit nebo přes internet nepřístupnější. Jen co olympiáda skončí, situace se zřejmě znovu uvolní.
Takový postup je ale ve sjednocené Evropě na škodu divákům. Propojují se trhy, kultura, soužití – jen televize tyto formy nemůže dostatečně reflektovat. Evropa je i navzdory svému sbližování neustále rozdělena, a v oblasti televizního vysílání se to zřejmě jen tak nezmění.