O nevalné kvalitě a šedé průměrnosti českých rádií píšeme celkem často a zdá se, že tento problém trápí více lidí. Někteří ovšem nezůstanou u kritiky a odhodlají se k činům, které jsou na hranici trestního stíhání. Chomutovský nadšenec, který se pojmenoval Pirát981, je programem Radia Agara tak znechucen, že se rozhodl narušovat jeho vysílání.
„Jsem z Chomutova a delší dobu mě vytáčí místní rádio Agara. Normálně hrajou děsný sračky, co se nedaj
poslouchat a to vadí i mým kámošům. Jak
rád bych s tím něco udělal… No a právě to je moje myšlenka, prišel jsem na způsob, jak jim nabourat vysílání. Informace o technice, kterou používají, jsem dostal od jednoho jejich pracovníka, se kterým jsem se
schválně seznámil. Normálně ten blbec mi všechno ochotně
vyslepičil. Dalo mi trošku práce obstarat si nějakou techniku, ale opět díky pár kámošům to mám. Mám to i vyzkoušeno, v noci, aby to bylo nenapadné a skutečně umím jim vlézt do vysílání. Takže na to vlítnu
někdy přiští týden a budu je rušit přes den,“ začíná svůj dopis Pirát981.
Tento dopis přišel do redakce Radia.cz v pátek 5. října a od pondělí 8. října pracovníci Radia Agara skutečně několikrát zaznamenali přerušení svého programu pirátským vysíláním, které většinou trvalo řádově desítky sekund. Protože bylo vysílání pirátem zcela překryto, jedná se s největší pravděpodobností o využití nedostatečně zabezpečeného přenosu signálu z rádia na vysílač.
Pirát981 nám dále sdělil, že o svém úmyslu narušovat vysílání napsal už minulý týden také řediteli Radia Agara mgr. Kamilovi Havlíkovi. Ten jej obratem upozornil na platné zákony 151/2000 a 231/2001 a vyzval jej, aby své úmysly pečlivě zvážil. Oba dva zákony totiž na pirátské vysílání pamatují a Pirát981 by se v případě odhalení pěkně zapotil.
- Telekomunikační zákon – §97 odstavec 3b) „Úřad uloží pokutu až do výše 100 000 Kč fyzické osobě, která provozuje vysílací rádiové zařízení bez platného povolení nebo generální licence“
- Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání – §60 odstavec 5) „Pokutu do výše 10 000 000 Kč Rada uloží tomu, kdo provozuje vysílání, aniž je k tomu oprávněn podle tohoto zákona nebo podle zvláštního zákona.“
- Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání – §60 odstavec 4) Pokutu od 50 000 Kč do 5 000 000 Kč uloží Rada tomu, kdo zasahuje do obsahu programu provozovatele vysílání a provozovatele převzatého vysílání v rozporu s § 31 odst. 1.
Vedení Radia Agara už o situaci informovalo Radu pro rozhlasové vysílání a Český telekomunikační úřad, ale Pirát981 si problémy nepřipouští: „Mám dobrý úkryt, takže
mě snad ani nezaměřej a hlavně nenajdou. Do vysílání budu vstupovat nepravidelně, kdy budu chtít, ale asi vždycky přes den, ať to všichni slyší. Jsem si fakt jistej, že mě nenajdou a myslím, že budou mít pořádný vrásky na čele.“
Programový ředitel Radia Agara Jaroslav Průša na incident zatím reagoval pouze tiskovým prohlášením: „V sobotu 6 a v pondělí 9 října se nenadále ve vysílání rádia Agara objevil vstup pojatý jako pirátské vysílání neznámého muže. S ohledem na vzniklou situaci zatím nemůžeme vyloučit, že se jeho vpád do vysílání nebude opakovat, pravděpodobně má v plánu realizovat konkrétní programový záměr. Tuto záležitost řešíme, ale vzhledem ke krátké době od jeho vstupu do vysílání rádia Agara na frekvenci 98,1 FM, nemůžeme zveřejnit všechna námi dosud zjištěná fakta.“
„Chci, abyste věděli, že někdo chce jiný rádia a ne ty, jaký jsou. To, co slyšíme denně je suchý a nudný a je na čase s tím něco dělat. Takže čas zůčtování nastal a končí nuda v českých rádiích. Určitě se najde řada příznivců, kteří to budou chtít dělat jako já,“ uzavírá svůj dopis Pirát981.