Velký geografický skok z Plzeňska směrem na sever provedlo Radio Šumava, když 1. března – necelých 5 měsíců po schválení Radou – zahájilo vysílání na nově přiděleném dokrývači v Karlových Varech. Signál je šířen z budovy sídliště Růžový Vrch (91.8 MHz/200 W) ve vertikální polarizaci.
Šumava a Karlovy Vary – to příliš nejde dohromady. Může získat tato stanice nové posluchače v lázeňském městě v údolí Krušných hor? Pokusím se nejdřív odhalit záludnosti příjmu VKV rádií v tomto městě.
Karlovy Vary jsou již více než rok novým krajským městem. V porovnání s jinými krajskými městy je však situace v příjmu VKV stanic nestandardní. Posluchači v centru města totiž téměř nenaladí celoplošné privátní stanice Impuls a Frekvence 1, a kulturně zaměřený posluchač nemůže kvalitně přijímat ani veřejnoprávní okruh ČRo 3 Vltava. Chybí rovněž příjem stanice ČRo 2. Důvod je jediný – geografická poloha města. Centrum Karlových Varů v údolí řeky Teplé je prakticky ze všech stran sevřené kopci Slavkovského lesa, Krušných hor a Doupovských vrchů. Pokrytí celoplošnými okruhy je zabezpečeno výkonnými vysílači na Krašově, avšak i přes relativní blízkost (z Karlových Varů vzdušnou čarou cca 30 km) představují kopce Slavkovského lesa pro krašovské signály obtížně překonatelnou překážku.
I přes tento handicap je nyní lázeňské město dobře pokryto signály 4 privátních stanic z několika nízkovýkonných vysílačů (vykrývačů) umístěných v blízkosti centra města. Kromě nové Šumavy je to karlovarské Radio Dragon na 99.7 MHz/1 kW, chebské Radio Egrensis na 88.3 MHz/200 W, Evropa 2 na 93.8 MHz/1 kW. Není bez zajímavosti, že provozovatelé umístili vysílací antény do třech různých lokalit. Dragon a Evropa 2 (dříve Radio Diana) využívají pro šíření signálu známé karlovarské turistické výšiny – Tři kříže a Goethovu vyhlídku. Egrensis si pro svůj karlovarský dokrývač vybral budovu na sídlišti Růžový Vrch, Šumava se nyní připojila.
Další 2 městské vykrývače umožňují kvalitní pokrytí veřejnoprávního rozhlasu ČRo 1 Radiožurnál a ČRo Plzeň. Zbývá dodat, že v souladu se strategií stanice BBC – pokrýt signálem britského veřejnoprávního rozhlasu všechna krajská města v ČR – byl v loňském roce spuštěn dvěstěwattový vysílač BBC na 94.7 MHz. Dobrou zprávou pro milovníky kultury a vážné hudby je připravované spuštění dokrývače ČRo 3 Vltava na 105.7 MHz/200 W.
Za současné situace, kdy jsou pro mnohé posluchače v Karlových Varech nedostupné ani takové stanice, jako je Impuls a Frekvence 1, se nedá hovořit o přehuštěnosti rozhlasového éteru v tomto městě. V nabídce chybí hudebně specializované stanice. Vlastně až dosud chyběly, neboť absenci Goldies rádia nyní přebírá Radio Šumava se svým programem s důrazem na hity 80. let. Dragon a Evropa 2 v převažujícím formátu Hot AC neosloví ty posluchače, kteří upřednostňují poslech starších hitů a pohodový program bez vtíravých jinglů. Jde o dost významnou cílovou skupinu obyvatel, ekonomicky aktivních. Tito posluchači mohli nalézt dosud chybějící hudební žánr snad jen na rádiu Egrensis. Tato stanice se širokým hudebním záběrem, zasahujícím všechny věkové kategorie od teenagerů až po důchodce, supluje nepřítomnost rádií odlišných formátů v severozápadních Čechách, která by se jako samostatná na malém trhu zřejmě neuživila.
Škoda, že signál z dvěstěwattového vykrývače pokryje jen samotné město. Radio Šumava v Karlových Varech má již své první posluchače i bez publicity. První ohlasy jsou patrné například z vysílání pořadu Písničky na přání. Pokud se bude chtít Šumava ještě více přiblížit karlovarským posluchačům, bude muset zařadit do svého vysílání aktuální informace z tohoto lázeňského a nyní také krajského města. A to je určitě jen otázkou času.