Minulý čtvrtek se do studia ústeckého Radia North Music doslova prostřílela šílená žena, která vážně zranila moderátora. Jsou média proti podobným událostem nějak chráněna? Změní tato událost něco v přistupu k bezpečnosti konkrétně u vás? Na to jsme se zeptali několika českých broadcasterů.
Petr Dvořák – City a Blaník: Média, konkrétne naše stanice, nejsou proti takovým útokum
chráněna téměř vůbec. Jsme ve fyzickém kontaktu s posluchači prostřednictvím recepce 8 az 9 hodin denně a prostřílet se sklenenými dveřmi se můžete kamkoli.
Náš přístup k veřejnosti se (prozatím) určite nezmění.
Ondřej Laně – FM Plus, Karolína a Šumava: Podobné události asi nelze plně zabránit. Nejen v médiích. Je to strašné neštěstí. Můžete mít neprůstřelné sklo
a bezpečnostní službu u dveří, ale nakonec to nemusí být nic platné. Myslím, že většina rádií je zabezpečená, ale s tím, co se stalo v Ústí asi nemužete předem počítat. Rádio střežíte primárně proti zlodějům, ne proti vrahům.
Alexandr Pícha – Radiožurnál: Neplánujeme zvláštní opatření před newsroom Radiožurnálu ani jinde v Českém rozhlasu. Jsem skeptický, že by podobným případům zabránilo něco jiného než detektor na zbraně. S takovým stupněm ochrany a omezení pohybu osob jsem se však nesetkal ani v zahraničních rádiích. Jiné opatření jako třeba nasazení bezpečnostních složek podle mě nemá smysl, protože jejich príslušníky dokáže šikovný pachatel obejít. Například během války v Iráku střežili ozbrojení policisté a vojáci Český rozhlas jako významné informační centrum u každé vrátnice. Ale jen pár desítek metrů od nich za bílého dne unesli italského bankéře Guiseppa Roselliho. Na druhou stranu jsou v Českém rozhlase už delší dobu přísnější pravidla pro vstup do budovy. Samotného mě to vždycky dostane, když si zapomenu průkazku, ale v každé důležitější instituci je to právě kvuli takovým případum už standard.
Jiří Hrabák – Impuls a Info: Média nejsou chráněna proti vášním, mimo jiné proto, že se samy podílejí
na jejich rozdmýchávání. Tím si ale nemyslím, že by zrovna North music bylo radiem, které vyvolává vášně vedoucí k tragedii. Tohle byla vášeň, která byla vyvolaná (vedle psychických problémů) příběhy, kterými jsou zavalená kina i televize. Psychicky narušená žena si určitě někde vzala „příklad“. A jak zvýšit bezpečnost radia? Najmete si partu samopalníků? Pak přijde někdo s kulometem. I když samozřejmě asi budeme muset všichni v rádiích začít přemýšlet o tom, že doba se mění a že násilí přechází z ulic do našich „domovů“.