Mistrovství světa v hokeji, fotbalové EURO, olympiáda v řeckých Aténách. Příští rok skutečně bude bohatý na velké sportovní akce. A u všeho bude i ČRo 1 – Radiožurnál, který už nyní se připravuje, aby vše klaplo tak, jak má.
Český posluchač se může těšit na přímé reportážní vstupy ze všech třech sportovních svátků.
MS v hokeji – ČRo jako host broadcaster
Český rozhlas bude mít ve vysočanské aréně, ale i ve Vítkovicích, klasické komentátorské stanoviště. Odtud se odbaví všechny rozhovory s hráči, zpravodajské vstupy i přímé přenosy.
„Budeme vysílat všechny zápasy českého týmu. Utkání v základní skupině nabídneme klasicky od třetí třetiny, pokud bude atraktivní soupeř a česká reprezentace se probojuje dál – čtvrtfinále, semifinále apod., budeme zápas vysílat celý,“ sdělil RadioTV Petr Souček, vedoucí sportovní redakce ČRo 1 – Radiožurnálu.
Hlavními komentátory bude osvědčená dvojice Aleš Procházka a Filip Šedivý.
Pokud se mistrovství světa koná mimo Česko, obvykle vyjedou na šampionát z Českého rozhlasu pouze dva lidé. Příští rok tomu ale bude jinak. „Vzhledem k tomu, že se šampionát koná u nás, budeme fungovat jako host broadcaster, tj. hostitelské rádio. Naším úkolem je poskytnout dalším akreditovaným rádiím služby,“ říká Souček a dodává: „Organizační výbor dodá datové služby, zbytek, jako např. techniku, dodá Český rozhlas. Dále vyčleníme jednoho člověka, který bude takříkajíc k ruce.“
Posluchači ČRo 1 – Radiožurnálu rovněž mohou počítat i se zvláštními rubrikami, které se budou snažit přiblížit šampionát i ze zákulisí.
Fotbalové EURO – stejný model jako u hokeje
Zhruba za měsíc po hokejovém MS, opět po čtyřech letech, se uskuteční fotbalové EURO. I v Portugalsku vedle našeho reprezentačního výběru nebudou chybět reportéři ČRo. Jmenovitě Miroslav Bureš a Ondřej Prokop. Tentokrát k nim přibude ještě jeden redaktor rozhlasu, jenž ale ještě není znám. Bude mít na starosti zvláštní rubriku Portugalský deník, který bude mít za úkol seznámit českou veřejnost s pořadatelskou zemí. Jinými slovy přiblížit, jak se žije v zemi na Pyrenejském poloostrově u Atlantiku.
„Jaké konkrétní zápasy a hlavně v kolik hodin budeme vysílat, to ještě dnes nevíme. Musíme počkat na prosincové losování. Teprve po něm budeme moci plánovat,“ řekl RadioTV Souček a pokračuje: „Určitě budeme vysílat zápasy českého mužstva. V nejhorším případě druhé poločasy, v tom lepším samozřejmě celé utkání.“
Prakticky by i pokrytí fotbalového mistrovství Evropy mělo mít stejný scénář jako u hokeje. ČRo 1 – Radiožurnál počítá i s oblíbenými tipovacími soutěžemi pro posluchače. „Uvažujeme o speciální zvukové grafice, u olympiády určitě, u Eura možná. Záleží také na oficiální znělce,“ dodal Souček.
Olympijské hry – náročný projekt
Nejnáročnější sportovní akcí příštího léta bude bezesporu olympiáda. Vše by se dalo stručně shrnout: hodně sportu, hodně lidí. „Počítáme s živými přenosy ze všech soutěží, kde půjde Česku o medaile. Jako rozhlas to máme, na rozdíl od televize, usnadněné. Nemusíme plánovat a tzv. shánět obrázek,“ rozpovídal se RadioTV Souček a pokračuje: „Nevýhodou, na rozdíl třeba od České televize (zhruba 20 lidí), je, že nás tam bude málo. Na sportovní dění pouze pět reportérů, dva technici a jeden redaktor pro tzv. Řecký deník.“
Všichni nominovaní, dnes je podle Součka ještě předčasné specifikovat konkrétní jména, budou v Řecku po celou dobu konání olympijských her. Třeba u redaktora pro Řecký deník, nebo-li seznamování české veřejnosti s Řeckem, je požadavkem dobrá znalost řečtiny. „Stoprocentně to bude náš zaměstnanec. Jsme natolik vážená instituce, že takovými lidmi disponujeme,“ podotkl hrdě Souček.
A jak se vysílá z tak monstrózní akce, kterou olympiáda je? V Řecku, přímo v Aténách, je již postaveno Mezinárodní vysílací centrum (IBC), odkud se vše bude odbavovat. „Již máme objednáno vlastní studio, technické zařízení budeme brát s sebou. Jsme Český rozhlas, peněz není nazbyt, a tak máme místnost o nejmenší ploše – 24 m2,“ říká smutně Souček. Cena za pronájem se totiž počítá na plošné metry, které stojí hodně peněz.
„Před pár dny jsem se byl v Aténách podívat, jak výstavba pokročila. Je to děsivé. Mám takový pocit, že IBC je jednou z mála budov, která stojí a bude do zahájení olympiády dokončena,“ seznamuje RadioTV se svými čerstvými poznatky Souček. „Abych trochu přiblížil, jak to v IBC vypadá. Celý komplex stojí hned vedle hlavního olympijského stadionu. Z centra budou vysílat všechny společnosti ze světa. Je to až neuvěřitelné, když to člověk vidí. Všude jsou tisíce kilometrů kabelů. Sem se sbíhají všechny linky ze všech sportovišť a médií. Jedna z nich je i do Českého rozhlasu v Praze, která bude k dispozici nonstop.“
Přibližme ještě, jak bude pracovat celý tým z ČRo 1 – Radiožurnálu. „V našem hlavním studiu bude vždy jeden redaktor, který vše bude zpracovávat. Ostatní pak budou na akcích. Naštěstí jsou mnohá sportoviště maximálně vzdálena od Atén 40 km. Stejně se toho ale obáváme, protože doprava je už tam nyní špatná, natož pak při konání olympiády. Komentovat se bude přímo z toho daného stadionu a chceme vysílat přímým přenosem třeba i zápas českých basketbalistek, když půjde o jakýkoliv úspěch,“ říká RadioTV Souček a dodává: „Je to možná úsměvné, ale už i takové reportáže máme v historickém archívu. Dokonce i vzpírání.“
Někomu se může zdát, že redaktor připravující Řecký deník si jede do Atén na dovolenou. Petr Souček s takovým tvrzením nesouhlasí a objasňuje proč: „Za prvé jsou tu už známá negativa. Řekové neradi komunikují a jejich angličtina není valná. Z tohoto důvodu tam musí být člověk, který řečtinu ovládá. A za druhé si musíte uvědomit běžný jev. Redaktor celý den běhá po Aténách a okolí, natočí hromadu materiálu. Pak když připravuje reportáž, musí vybrat to podstatné a zajímavé, sestříhat. Denně tak ve výsledku musí být dva zcela nové a zajímavé příspěvky, každá o stopáži 3-4 minuty.“ Posluchač si výsledné dílko bude moci poslechnout na ČRo 1 – Radiožurnálu vždy ráno a odpoledne. Do večerního Sportžurnálu pak směna vyberejeden Řecký deník, který se zreprízuje.
„Ten daný redaktor po dobu konání olympiády, tj. tři týdny, bude navíc vykonávat běžné zpravodajství z Řecka, mimo sport. Nepřeji si, aby došlo k nějakým nenadálým excesům. Není příjemné v jednu v noci být zbuzen, že se něco stalo a ve zmatku shánět informace,“ dodává k práci zvláštního redaktora Souček.
„Jinak příprava sportovního redaktora není složitá. Není potřeba encyklopedických znalostí. Všechny podklady o sportovcích jsou zpracovány pořadatelem. Pro komentátora je samozřejmostí průběžné sledování sportů, pro zpestření posluchače si připraví nějakou perličku,“ říká Souček a podotkne, že veškeré zpravodajství stojí hlavně na informování o české výpravě.
Současné Atény jsou velkým staveništěm
„Děsivé,“ jedním slovem charakterizuje současné Atény vedoucí sportu na ČRo 1 – Radiožurnálu. „Je to jedno velké staveniště, člověk těžko hledá ulici, která není rozkopaná a prakticky stadiony, jenž jsem viděl, se staví. At už olympijský stadion, tam vázne instalace střešní konstrukce navržená španělským architektem Calatravou, tak olympijská vesnice a další sportoviště,“ vyjmenovává Souček a pokračuje: „Vesnice má mít 366 bloků, ve kterých má být 2292 bytů. Těžko se dá říct, jestli stojí všechny. Tam, kde jsme jeli, to vypadá jako skládka. Natož vevnitř?“ Vše má být přitom otevřeno v únoru.
V březnu se mají hrát v řeckém olympijském komplexu tzv. testovací zápasy. Byly pozvány i české softballistky, které se ale vlastní olympiády nezúčastní. „V místech, kde se má hrát basketbal, pozemní hokej, baseball nebo házená, nebylo kopnuto do země. Neviděl jsem ani kanál na vodní slalom, který tam má být,“ popisuje RadioTV Souček skutečnost, jak ji viděl.
„S výjimkou IBC není vidět pokrok. Vždy se po půl roce konají tzv. inspekční cesty.“ Podle Součka mají Atény problém i s ubytovacími kapacitami. „Prý chybí 19 tisíc lůžek pro turisty apod.,“ dodává.
Patří sport do veřejnoprávního média? Patří!
ČRo 1 – Radiožurnál mnoho let vysílá tradiční sportovní reportážní pořad S mikrofonem za fotbalem či hokejem. Mnozí však tento pořad kritizují kvůli nehomogennosti. „Je to historický pořad, něco jako rodinné stříbro. Nikdo ho nechce rušit,“ odpovídá RadioTV Souček na dotaz, zda se někdo nepokusil pořad „zlikvidovat“. „Co se týče kritiky rozptýlených časů, jsme ti poslední, co mohou do toho mluvit. Ale abych řekl pravdu, nemáme s tím problémy. Když se třeba sejdou tři zápasy se začátkem po 18. hodině, operativně se pořad prodlouží o půl hodiny, klidně do 20.30 hodin. Co se týče formátu, nedá se více vymyslet,“ konstatuje Souček.
Často je slyšet i kritiku těch, kteří tvrdí, že sport by měl být doménou komerčních rádií. „Amerikofologové to tvrdí, ale v Evropě je zastáván jiný názor. Sport je doménou veřejnoprávních domů. Třeba mezinárodní atletická federace, olympijský výbor nebo přímo Evropská unie dává přednost tomu, aby sport byl na veřejnoprávních médiích,“ říká Souček a končí slovy: „Domnívají se, že veřejnoprávní institucí je sport prezentován ve větší kvalitě.“