GLOSA: Volby na televizních obrazovkách jsou vždy napínavou záležitostí. Napínavé nejsou jen z hlediska volebních výsledků, ale i z hlediska zpracování volebních studií a jednotlivých zpravodajských prvků. Na rozdíl od výběru ve volební místnosti, televizní diváci při letošních volbách na výběr příliš neměli. I když má Česká republika teoreticky dvě zpravodajské televize, tak plnohodnotné zpravodajství nabídla pouze Česká televize.
Pokus s Volbami na střeše
Volební maraton se na ČT24 nesl ve znamení osvědčených tváří (mimochodem taky nevíte, co bude ČT dělat, až nebude mít Václava Moravce) a nabídl i jednu novinku, Volby s nadhledem, jak Česká televize pojmenovala nový prvek volebního zpravodajství. Klasické volební studio s přehledy aktuálních výsledků se tak střídalo s pohledem ze střechy Tančícího domu v Praze, kam si moderátorka Daniela Drtinová zvala různé osobnosti veřejného života.
Pravda, každý nový prvek si zaslouží určitou shovívavost, jenže Česká televize se profiluje jako ta nejprofesionálnější z profesionálních a tak v jejím případě lze každý nepovedený pokus hodnotit tvrdě. A studio na střeše tančícího domu si žádné jiné hodnocení snad ani nezaslouží.
Možná to původně ani nebyl až tak špatný nápad. Nepolitické osobnosti mohou nepochybně přispět zajímavým názorem, jenže pouze v omezené míře a především pouze pokud jde o opravdové osobnosti a nikoli osoby, které jsou schopny udržet, případně sdělit při nejlepším jednu myšlenku. Na střeše Tančícího domu bylo bohužel víc těch druhých. Ani bych se nedivil, kdyby většina diváků po první zkušenosti sáhla po ovladači vždy, když se Tančící dům ve zpravodajském proudu objevil.
Už jen drobným hřebíčkem do rakvičky Voleb s nadhledem bylo technické zpracování, kdy se hosté i moderátorka mačkali na relativně malém prostoru. Díky tomu se občas nevešel druhý kameraman a paradoxně ani moderátorka, která místy neměla dost životního prostoru ani k tomu, aby se mohla otočit na kameru.
ČT nabídla řadu grafů. Detailů z jednotlivých krajů se však diváci nedočkali. (zdroj: ČT24)
Polovičaté informace a pokus o grafiku
Jinak ale celému týmu ČT, který volební vysílání realizoval, (nikoli připravoval, protože to bych chválil i výrobu grafiky) patří nepochybně velký dík. Zvládli poměrně solidní kus práce. Zůstávají ale některé momenty volebního vysílání, nad kterými zůstává rozum stát.
Bůh ví, proč Česká televize například za celou dobu neuvedla podrobné výsledky v jednotlivých krajích a místo toho stále dokola poskytovala pouze celkové výsledky, jejich přepočet na mandáty ve sněmovně a přehled deseti nejúspěšnějších politiků podle získaných preferenčních hlasů. Paradoxně se tak diváci přehledu výsledků v jednotlivých krajích dočkali až ve zpravodajství televize Nova.
Klasickým problémem ČT je grafika. Snad pro žádnou zpravodajskou událost totiž ČT nedokázala připravit grafiku sladěnou s obrazem a letošní volební studio nebylo výjimkou. Grafika jako by byla samostatným prvkem, který nesouvisí se zbytkem vysílání. Předěly samotné nebyly ani připraveny tak, aby je bylo možné logicky a plynule prolnout do obrazu. Samostatným tématem je potom zvuková stopa předělů. Ty totiž končily ve fade outu, což působí velmi amatérsky.
Ještě jeden z grafických prvků mi ale zůstal záhadou. Časomíra, která se objevovala ve vysílání vždy před celou. Dobrá, řekněme, že ve chvíli kdy zpravodajský kanál nevysílá zprávy, má nějaké oddělení časomírou smysl. Jenže to by musela taková časomíra být jasně a logicky zakomponována do celkového zpravodajského proudu a ne mít podobu digitálních hodin v pozadí se záběrem z kamery na střeše Kavčích hor, to celé obohaceno o loga volebního vysílání. Takto zpracovaný prvek opravdu žádný smysl neměl a působil jako práce začínajícího střihače lokální televize.
Celkově bylo volební studio České televize kombinací profesionální žurnalistiky, ale bohužel i nevýrazného výtvarného zpracování. Tuzemské televize se bohužel s grafikou drží dlouhodobě zpátky a přitom právě grafika vytváří pro diváka výsledný dojem. Stejně tak je často podceňována velikost studií. Přitom kdyby bylo volební vysílání realizováno ze studia dvojnásobné velikosti, už by mělo daleko větší smysl použití jeřábu a moderátor i hosté by mohli sedět v takové vzdálenosti od dekorace, aby celkový vizuální dojem nepůsobil rozestavením nábytku jako mírně upravený obývací pokoj. Snad se dočkáme při příštích volbách.