Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) po neúspěšném prosazení novely mediálního zákona o spisovném jazyku včera vyrukovala na tiskové konferenci s dalším požadavkem. Komunisté hodlají vyvolat diskusi o změně majetkových poměrů v médiích.
Stát se tak má po červnových evropských volbách.
KSČM se nelíbí, že většina médií v Česku je v majetku zahraničních vlastníků.
„To samozřejmě omezuje možnosti objektivní a vyvážené informace pro občana České republiky,“ prohlásil na tiskové konferenci místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).
Podle něj mají připravený jen „právní nástin“ možné úpravy vlastnických vztahů, který ale nepočítá s žádným vyvlastňováním.
„Ve tříleté lhůtě vlastník nabídne jiným operátorům na mediálním trhu, aby nabyli vlastnictví. Kdyby se nenašel zájemce, tak by ho stát vykoupil a nabízel pak v privatizaci,“ vysvětlil na doplňující dotaz jednoho z novinářů. Filip argumentoval Listinou základních práv a svobod, která dává možnost podnikat každému, ale stanovuje také podmínky a omezení.
„Neznamená to nic jiného, než že nebude moci jeden kapitál vlastnit více než jedny noviny nebo nesměl majetkově vstupovat do televize či rádia, pokud už bude vlastnit celostátní deník,“ uvedl.
Podle Filipa takové „křížení vlastnictví“ je omezeno ve všech státech Evropské unie (EU).
Místopředseda Sněmovny chce také diskutovat o tom, nakolik se úprava má týkat jednotlivých kapitálových skupin uvnitř EU, neboť i ta si podle něj musí chránit svůj mediální trh před vlivem kapitálu z Asie, Afriky či Ameriky. Považuje to za zcela legitimní požadavek, který vychází jak z našich mezinárodních smluv, tak i ze smlouvy o přistoupení k EU.
„Je potřeba chránit evropský mediální trh před záplavou informací, které spíše omezují právo na skutečné informace o situaci v České republice, respektive v EU,“ prohlásil Filip.