Do Kábulu dnes letí 15 českých vojáků vystřídat své kolegy, kteří se vrací domů. Stejně jako čeští vojáci se na zahraniční mise vydávají i Němci. Podobně jako vojáky ve Vietnamu psychicky podporoval moderátor Adrian Cronauer svým Good morning, Vietnam (mistrně ho ve stejnojmenném filmu z roku 1987 ztvárnil herec Robin Williams), i německým vojákům pomáhá zahnat stesk po domovině speciální armádní rozhlas. 24 hodin denně je možné jeho vysílání naladit v Bosně a Hercegovině, Kosovu a Afghanistánu. Stanice nese označení Radia Andernach.
Vysílání se odbavuje z městečka Mayen, nad kterým se tyčí krásný středověký hrad. Zaměstnanci rádia jsou vojáci z 2. roty praporu pro operativní informace 950. Mayen leží nedaleko města Koblenz ve spolkové zemi Rheinland-Pfalz. Na vysílání se podílí pouze vojáci. Žádní civilisté tady nepracují. Zkušenosti s novinářskou prací z civilu jsou ale vítané a i civilní média většinou praxi v Andernachu uznávají. V místech, kde je alespoň 400 německých vojáků, se vysílá speciální odpojovaný program pro daný tábor. Studia takového odpojováku jsou umístěna ve speciálních kontejnerech. V jednom je studio a ve druhém redakce. V Kábulu se kromě vysílání pro německé vojáky připravuje i program pro místní obyvatelstvo v jazycích Dari a Paštu.
Takové kontejnerové studio vypadá uvnitř na první pohled docela standardně. Až na to, že skoro všechno je zelené a moderátor za pultem sedí v maskáčích. Niko S., který vysílá právě v Kábulu, si během vysílání neodkládá vedle pultu mobilní telefon, tak jako to dělají moderátoři v civilních rádiích, ale pistoli. Tu tady vojáci nosí pořád u sebe. Ve studiu je ale docela příjemně. Zatímco v okolí je 37 stupňů Celsia ve stínu, kontejnery jsou vybavené klimatizací. Atmosféru jen možná trochu ruší samopaly opřené v rohu studia. Že se ale vysílání líbí nejen Němcům, dokládají loga rádia, která si místní taxikáři vylepují na svá auta.
Vysílání se z německého Mayenu dostává k pozemním vysílačům v místech, kde jsou německé jednotky nasazené, satelitem přes ISDN. V Bosně šíří signál vysílače Rajlovac a Butmir na 97,7 FM. To je vysílání pro jednotky SFOR. Příslušníci KFOR mohou vysílání naladit z vysílačů Suva Reka na 89,9 FM a Prizren 106,9 FM. Příslušníci ISAF pak ladí Radio Andernach z Kábulu a Kunduze na 107,5. Do míst, kde není signál, se ty nejdůležitější programy posílají na CD. Dříve se vysílalo z Andernachu, který je ve stejném regionu jako Mayen. Natočené pořady se odtud posílali vojákům nahrané na kazetách už od roku 1974. Teď mají armádní rozhlasáci k dispozici tu nejmodernější techniku a špičkově vybavené studio.
A cože vlastně tvoří program Andernachu? Rámcový program je zcela stejný jako u běžného komerčního rádia. Součástí jsou zprávy vysílané každou hodinu a zaměřené hlavně na vojenská témata. Protože chlapy zajímá sport, a ten k té správné pohodičce nesmí chybět, objevuje se ve vysílání pořad SportsTime. Obsahuje aktuální výsledky, trendy ve sportu, zákulisní informace a rozhovory s hosty ve studiu. Aby bylo vysílání svým posluchačům co nejblíže a dostalo se i na informace z místa, kde se vojáci nacházejí, vysílá se také odpojovaný program. Odpojuje se ráno (například pořad Dobré ráno Kábule) a pak ještě na hodinu večer.
S živým vysíláním se začalo poprvé v roce 1993 v Somálsku v dost provizorních podmínkách. Na Balkáně se začalo v roce 1996 už trochu profesionálněji, z Chorvatska v roce 1997. Zahraniční redakce v Suva Rece v Kosovu funguje od roku 1999. Tam se vysílá ve spolupráci se švýcarským rozhlasem pro vojáky Radiem Casablanca. Třetí redakce působí od května 2002 v afghánském Kábulu.
O dobrou náladu se stará i populární hudba. A když už se hrají různé hity, tak by to chtělo i písničky na přání. Ty se hrají ve speciálním pořadu Meet and Greet. Písničkovým přáním a hlavně vzkazům jsou věnované dvě hodiny. Premiéra běží od 11 do 13 hodin SEČ, repríza od 20 do 22 SEČ. Pokud příjemce svůj pozdrav stejně propásne, může si ho v dané regionální redakci vyzvednout na CD.
Kromě toho že pozdravy můžou posílat přátelé a rodinní příslušníci vojáků z Německa, mají podobnou možnost i vojáci na misi. Pozdravy z Německa se objevují nejen ve vysílání ale také na internetových stránkách. Vojáci můžou posílat vzkazy jen na internet. Radio Andernach totiž v Německu naladit nelze. Na stránkách rádia je i návod, jak při zadávání vzkazu a objednávání písničky postupovat.
Do míst, kde není vysílání dosažitelné, se pozdravy a také informace dostávají právě na CD. Na těchto nosičích se každý týden posílá magazín X-press. Jeho posluchači jsou například námořníci, nebo vojenští atašé. Cédéčka se posílají na 120 míst v 60 zemích světa. X-press je možné si i stáhnout jako MP3 na stránkách Radia Andernach. X-press obsahuje např. pořad Inside, což jsou zprávy z bulváru o hvězdách a trendech. Lifestyle je jakýmsi spotřebitelským magazínem. Broadway informuje o všem, co se týká filmu, kina, rádia a televize. Workstation osvětluje novinky ve světe elektroniky a výpočetní techniky. Chart News se zabývá situací na trhu s hudbou. Sport Flash se zaměřuje na fotbal, Formuli 1, tenis a další sporty. O dění v armádě a bezpečnostní politice informuje pořad Bundeswehr Aktuell. A pak nechybí ani vzkazy, tedy CD verze pořadu Meet and Greet a muzika.
Stejně jako to dělají i jiná média, tak i Radio Andernach podporuje různé dobročinné akce, které se snaží pomoct lidem v postižených oblastech, kde stanice vysílá.
Radio Andernach se snaží dodržovat jednu ze stanov legendárního amerického rádia pro vojenské jednotky AFN. Toto pravidlo vzniklo už v roce 1942 a říká: „Voják umístěný v zahraničí má být informován a baven tak, jak je na to zvyklý z domova.“