Včerejší stanovisko ministerstva kultury do otázky, zda počítače se zvukovou kartou připojené k internetu, příliš světla nevneslo. O kompetenci ministerstva k výkladu zákona nejlépe svědčí fakt, že klíčové výraz ‚internetové vysílání‘ v něm vůbec nefiguruje.
Ministersterské prohlášení nejdříve poukazuje na definici rozhlasového vysílání jako „prvotní šíření původních rozhlasových a televizních programů a teletextu, určených k příjmu veřejností v kódované nebo nekódované formě, prostřednictvím zemských vysílacích rádiových zařízení, kabelových systémů a družic, a to analogově i digitálně.“ Taková definice by nasvědčovala tomu, že internetové vysílání není skutečným rozhlasovým vysíláním, přestože, pokud půjdeme do důsledků, internet je také většinou dostupný pomocí rádiových zařízení, kabelových systémů nebo družic.
V dalším textu ministerstvo naznačuje, že počítač na internetu by zpoplatněn být mohl, když tvrdí, že Tuto definici naplňuje kromě tradiční televize a rozhlasu např. i tzv. webcasting nebo video near on demand. Vše pak dokonale zamlžuje v závěrečném odstavci, podle kterého jestliže přístroj umožňuje individuálně volitelný příjem rozhlasového nebo televizního vysílání (např. příjem vysílání prostřednictvím tuneru nebo speciálního softwaru), tak jak bylo uvedeno výše, je třeba na něj pohlížet jako na zařízení, které je předmětem povinnosti platit rozhlasové anebo televizní poplatky.
Takové vyjádření situaci opravdu nevyjasní. Zmínka o tuneru v počítači je naprosto bezpředmětná, protože o tom, že takové zařízení je rozhlasovým přijímačem, není už léta pochyb. A co si představit pod „speciálním softwarem“, vědí asi jen sami ministerští úředníci. Lze se jen domnívat, že je tím myšleno internetové vysílání, ale jistota nám chybí…
Prohlášení ministerstva kultury nepomohlo ani samotnému Českému rozhlasu. „Stanovisko ministerstva kultury neřeší komplexně otázku platby rozhlasových poplatků za počítače připojené k internetu. V pátek se proto sejde expertní skupina, jejímž úkolem je vytvoření stanoviska pro další postup pro výběr rozhlasových poplatků,“ komentuje ministerské sdělení tiskový mluvčí Českého rozhlasu Ladislav Pavlík.
UPDATE: Páteční schůzka expertní skupiny byla přesunuta na pondělí.
Otázka platby koncesionářských poplatků za počítače se zvukovou kartou připojených k internetu v žádném případě není marginální a měla by být co nejdříve uspokojivě vyřešena. V českých firmách jsou totiž statisíce takových počítačů a jejich zpoplatnění by mohlo přinést Českému rozhlasu až stamiliony korun ročně.