CeBIT Radio a jiná příležitostná vysílání

radiotv22Při pořádání výstav, veletrhů, velkých sportovních podniků či může pořadatel vybrat řadu doplňků, kterými podtrhne důležitost či výjimečnost své akce. Poštu může požádat o zhotovení speciálního razítka případně i o zřízení speciální přepážky v místě happeningu. Pro účastníky může vydávat speciální bulletin, provozovat internetové stránky, zařídit speciální autobusovou linku nebo dokonce vlakový spoj a nebo také rozhlasové vysílání. Tzv. eventradia jsou součástí některých velkých německých veletrhů. Loni o jednom takovém byla zmínka v článku Rádio – společník na letišti i v kině.

Na hanoverském výstavišti mají pro veletržní vysílání vyhrazenou frekvenci 107,4 MHz. V těchto dnech, kdy se koná počítačový veletrh CeBIT, na ní vysílá CeBIT Radio. To bylo spuštěno 8. a skončí 15. března. Projekt připravil mobilní operátor o2. Rádio přináší zprávy ze světa a informace, které se týkají veletrhu CeBIT a služeb, které o2 nabízí v oblastech obchodu a hudby. Mimo Hannover je stanici možné poslouchat přes internet.

Rádio vysílá z proskleného studia na výstavišti, takže posluchači mají možnost se dívat moderátorům při práci pod prsty. Pro ty, co si chtějí sami vytvořit nějakou nahrávku a odnést si ji domů, jsou tady tzv. radio-bary. Operátor o2 vysílá na CeBITu už po druhé. Stejně jako předešlý rok i tentokrát si moderátoři do proskleného studia zvou prominentní hosty.

Příležitostné rádio – eventradio většinou vysílá na velice slabé frekvenci, která pokrývá místo konání akce a její nejbližší okolí. Např. výstaviště, hotely, kde bydlí účastníci a parkoviště, kde parkují návštěvníci a několik přilehlých ulic. Kromě terestrického šíření se taková stanice dá pustit jako pozadí ve výstavních halách a také streamovat po internetu. Pro provoz takovéto stanice je samozřejmě zapotřebí jednak volná frekvence, zájemce o něj, vybavení, náležitosti ohledně autorských práv na hudbu a hlavně legislativa, která umožní vydat krátkodobou licenci na vysílání, které trvá pouze několik dní.

V Německu i v Rakousku na to legislativa zařízená je. V minulých dnech se špičkoví lékaři sjeli do Vídně na Evropský kongres radiologů 2006 (European Congress of Radiology 2006 – ECR). Pobyt ve Vídni jim po celou dobu konání kongresu zpříjemňovalo ECR Radio 93,4. Tato stanice zahájila vysílání 3. března 2006 v 7.59 ráno a 7. března se opět odmlčela. Rádio vysílalo z věže ARES-Tower poblíž vídeňského sídla OSN z vysílače o výkonu 100 W, který byl zamířen na kongresové centrum VIC (Vienna International Congresscentrum). Program bylo, jak píše server Radioszene.de, možné zachytit i v dalších částech Vídně. Na webu kongresu ECR byl i stream.

Stanice vysílala v angličtině. Tím trochu připomínala legendární Blue Danube Radio, jehož místo v podstatě zaujalo veřejnoprávní FM4 (viz Rakouské veřejnoprávní rádio pro mladé FM4). ECR Radio 93,4 přinášelo kromě zpráv hlavně příspěvky s medicínskou tématikou ve formě rozhovorů s lékaři. Pro chvíle oddechu tu byly rubriky věnované např. Mozartovi, kávě a Vídni. Účastníci kongresu se dozvěděli o zajímavých akcích a místech, které by stálo za to navštívit. Playlist obsahoval širokou paletu od hudby šedesátých let až po současnost.

Pořadatelé radiologického kongresu neměli s najitím volné frekvence problém. Využili kmitočet 93,4 MHz, který je ostudou rakouského regulátora KommAustria. Řízení na tuto frekvenci bylo vypsáno už v roce 1998. Doposud se ji nepodařilo obsadit. Zájem o ni měl i provozovatel, kterých chtěl dokonce vysílat pořady v češtině. Viz V Rakousku vysílají pro národnostní menšiny i komerční rádia.
O tuto frekvenci se uchází i Radio Sonne. To se provozováním takových eventrádií zabývá. Pořadatel nějaké akce si tak může nechat celé vysílání vyrobit na klíč. Jako jeden z důvodů, proč se rozhodnout pro eventradio, uvádí překvapení, které se návštěvníkům dostane. Tak tomu bylo i na radiologickém kongresu ve Vídni. Radio Sonne vysílalo pár dní letos v únoru při příležitosti otevření léčebného centra Bad Vöslau. Licence se udílí pouze na určité dny. Například město Zwettl získalo v roce 2001 licenci na vysílání rádia Slovinský Advent. Na frekvenci 107,5 MHz smělo město šířit od 7. prosince 0 hodin ráno do 24 hodin 16. prosince 2001 program o kultuře a hudebních akcích Slovinců ve Zwettlu a informovat o historii města. Provozovatelem nemusí být jen komerční společnosti ale i města, obce nebo občanská sdružení.

Eventradio nemusí být jen nástrojem pro marketing komerční akce ale i politické či společenské demonstrace. Například ve švýcarském Curychu vysílá CSD Radio, které podporuje velký pochod homosexuálů, lesbiček a transsexuálů nazvaný Christopher Street Day. CSD Radio se v éteru objeví vždy měsíc před tím, než se CSD – Christopher Street Day (pod tímto názvem se pochod homosexuálů koná v Německu a ve Švýcarsku, například v Rakousku se jmenuje Regenbogenparade) koná. Jeho cílem je připoutat na akci pozornost.

V roce 2005 vysílalo CSD Radio od 7. května do 5. června. Denně ho poslouchalo okolo 20 tisíc posluchačů, kteří mu v průměru věnovali 22 minut. CSD Radio vysílá živě z kavárny Café Mo. Na tvorbě programu se podílí dobrovolníci. Projekt se financuje reklamou a díky darům. Pro cílovou skupinu jako jsou homosexuálové a lesbičky vysílá několik internetových rádií. CSD Radio je ale jedinou takovou stanicí v Evropě šířenou přes VKV. Konkrétně vysílá CDS Radio na frekvenci 104,1 MHz. Na přelomu července a srpna se na ní zabydlí další eventradio a to sice Radio Streetparade. Streetparade je údajně největší technoparty světa. Jedná se o podobnou akci jako je berlínská Love Parade. Kvůli nedostatku frekvencí ve Švýcarsku jiná eventradia nejsou.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .