Zajímavou právní formu má švédský veřejnoprávní rozhlas Sveriges Radio AB (SR). AB za jménem společnosti je totiž ekvivalentem našeho a.s. Ano, jedná se o akciovou společnost. Jejím vlastníkem je nadace, která vlastní i švédskou televizi Sveriges Television AB (SVT). Dozorčí radu této nadace jmenuje švédská vláda. Televize i rozhlas ale žijí stejně jako u nás z koncesionářských poplatků, o jejichž výši rozhoduje parlament. Rozhlas vysílá bez reklamy.
SR bylo založeno v roce 1925 v rámci zestátnění švédského rádia a vysílalo pod názvem Radiotjänst (rozhlasová služba). Původně se vysílalo jen několik hodin denně. Program byl rozšířen v roce 1926 a roku 1933 se už vysílalo osm hodin denně. V třicátém sedmém se už objevilo komentované zpravodajství Dagens Eko (Echo dne). Během války pak sehrálo rádio důležitou roli při informování o průběhu bojů. Druhý program P2 přibyl rozhlasu teprve až v roce 1955. Rok předtím než začalo SR vysílat první televizní program. Tehdy to vlastně ještě bylo Radiotjänst. Název Sveriges Radio se začal používat až roku 1957.
Přišla léta šedesátá a monopol veřejnoprávního rozhlasu začala ohrožovat pirátská rádia. V roce 1962 proto vzniká stanice P3 Melodiradion, které hrálo populární hudbu. V roce 66 dochází k profilaci jednotlivých stanic. Z P1 se stává seriózní informační rádio, P2 vysílá regionální programy a P3 populární hudbu. Od roku 1977 se na P3 vysílaly lokální programy 24 stanic. Koncem sedmdesátých let došlo k největší reorganizaci SR. Podnik byl rozdělen do čtyř dceřinných společností. Sveriges Riksradio (RR), Sveriges Lokalradio (LRAB), Sveriges Utbildningsradio (UR) a švédskou televizi Sveriges Television (SVT).
Poté, co byl 28. února 1986 ve 23 hodin a 23 minut ve Stockholmu zavražděn premiér Olof Palme, začalo se s celodenním vysíláním zpráv. V roce 1987 vznikl další program, v pořadí už čtvrtý, označený prostě P4. Psal se rok 1993, když došlo k další reorganizaci rozhlasu. RR a LRAB se sloučily ve Sveriges Radio. Jejich mateřská společnost byla rozpuštěna a na její místo nastoupila v roce 1994 už zmiňovaná nadace, pod kterou spadá i UR a SVT. Rok 1993 přinesl i programové změny. P3 se zaměřilo na mladé posluchače a P4 zase pro změnu na starší.
Technický pokrok dorazil do SR v září 1995, kdy se poprvé vysílalo v DAB. V červnu 1996 pak bylo možné vysílání Švédského rozhlasu naladit přes internet ve formátu Real Audio, později i ve Windows Media Playeru.
Sveriges Radio provozuje 4 celoplošné, 26 regionálních, 7 digitálních a 3 internetové stanice a vysílání do zahraničí. Některé pořady se vysílají v jazycích národnostních menšin. Například v laponštině. Celoplošné programy jsou P1, P2, P3 a P4. Z regionálních (odpojují se na P4) jsou to pak například SR Gotland, SR Göteborg, SR Jönköping, SR Malmö, SR Uppland nebo SR Östergötland. Pro aglomeraci Stockholm vysílají dokonce dvě regionální stanice. P4 Radio Stockholm a pro mladé P5 Radio Stockholm.
Přes DAB pak vysílají úže zaměřené stanice. Na pop a rock se orientuje SR X. Na klasickou hudbu SR Klassiskt, na hudbu z hitparád SR P3 Star. Finsky a pak ještě v některých dalších menšinových jazycích, kterými se ve Švédském království mluví, vysílá P7 Sisuradio. Další specializovanou stanicí je SR c. Hudbu z celého světa přináší SR Sverige a kulturní a archivní pořady vysílá SR Minnen. Po internetu pak vysílá rockovou hudbu P3 Rockster, R´n ´B hraje P3 Street a švédskou produkci P3 Svea. Přes krátké a střední vlny a samozřejmě i přes internet vysílá do zahraničí Radio Sweden. To nabízí program ve švédštině, němčině, angličtině, aramejštině, běloruštině, ruštině, estonštině, perštině, polštině, španělštině, srbštině, chorvatštině, bosenštině, albánštině, turečtině, somálštině, laponštině a finštině.
Sveriges Television je stejně jako Sveriges Radio akciovou společností. Jejím sídlem je Stockholm. Většina akcií patří zmiňované nadaci. Programy SVT 1 a SVT 2 patřily dříve pod Sveriges Radio. SVT 1 a SVT 2 je možné přijímat pouze ve Švédsku. Přes DVB-T pak zcela volně vysílá zpravodajský kanál SVT24 a Barnkanalen pro děti (podobný formát jako německá KiKa). Do švédskojazyčných oblastí Finska vysílá SVT Europa původní pořady programů SVT 1 a SVT 2. Kvůli autorským právům nemůže přenášet pořady nakupované v zahraničí (filmy, seriály nebo i sportovní přenosy). Sportovní přenosy naopak přináší SVT Extra. Naučné pořady pak vysílá Kunskapskanalen. Pořady ze zahraničí se nedabují, pouze se opatřují titulky.
Mezi významné pořady SVT patří švédské předkolo soutěže Eurovision Song Contest Melodifestivalen. Melodifestivalen se vysílá od roku 1959. Do roku 1999 rozhodovala o vítězi porota, tu díky televotingu nahradili diváci. Melodifestivalen pomohl k úspěchu řadě různých umělců mj. i skupině ABBA, která v roce 1974 zazářila se songem Waterloo. Zajímavé je, že Švédsko se ceny Eurovize třikrát nezúčastnilo, takže se nekonal ani Melodifestivalen. V roce 1964 účastníci soutěže stávkovali, v roce 1970 se protestovalo proti EBU a v roce 1976 proti komercializaci a také z finančních důvodů. SVT byla první televizí, která vysílala reality-show, ve které jde o přežití (survivor-koncept). První se vysílala v roce 1997 a jmenovala se Expedice Robinson. Show sklidila mimořádný úspěch. Běžela sedm let. Později se přesunula na komerční stanici TV3. Zapomenout nesmím ani na švédský večerníček Bolibompa. Více viz Dobrý večer. Dobrou noc.
Na závěr ještě zmínka o Radiu Islam, které sice není veřejnoprávní, ale určitě si zaslouží pozornost. Jeho provozovatelem je moderátor, propagandista a popírač holocaustu a antisemitismu, uprchlík z Maroka Ahmed Rami, který má vazby například i na Davida Irvinga souzeného nedávno v Rakousku kvůli popírání holocaustu. Kvůli svým antisemitským a rasistickým postojům byl Ahmed Rami poprvé souzen v roce 1990. Jak vyšlo mj. najevo, při žádosti o azyl uvedl nepravdivé údaje.
Rádio dostalo licenci na vysílání v rámci jednoho stockholmského komunálního projektu v roce 1987. V roce 1990 byla na jeden rok odebrána. Stanice vysílá na frekvenci 88 MHz. 88 je pro neonacisty zkratkou pro Heil Hitler. K rádiu patří i internetová stránka, která se zabývá novinkami zajímavými pro pravicové extremisty. Podobné rádio má i sousední Dánsko. Viz Propaganda za státní peníze.