Dnes se podíváme za dětskými rádii do Libereckého a Královéhradeckého kraje. Malé studio Liberec působí ve městě pod Ještědem už přes 25 let. V roce 1978, kdy studio vzniklo, byly podobné také v Praze, Plzni, Semilech, Karviné. Dnes už neexistují. Hlavní zásluhu na vytrvalosti libereckého Malého studia má jeho vedoucí Josef Švarc. Po celou dobu neúnavně buduje, udržuje a modernizuje technické zařízení, shání sponzory a finance, učí děti jak dělat rozhovory, ankety, reportáže, jak natočený materiál sestříhat, doplnit průvodním slovem a hudbou.
Jak to všechno vlastně začalo? S myšlenkou založit dětské rádio přišel rozhlasový režisér Ladislav Rybišar se svou ženou, reportérkou Alenou Sekerovou už v roce 1977. Myšlenka to nebyla zcela nová. Naše Malá studia měla být po vzoru New Yorského Childrens express (CE) – dětská pošta, což byla zpravodajská služba pro každého poskytovaná dětmi od 8 do18 let. Tato zpravodajská služba byla založena roku 1975 a od té doby si vybudovala velmi dobré postavení a nejen v žurnalistice v USA. Dodnes CE vydává každý týden sloupek, který je čten ve městech po celých Spojených státech, vydává knihy, vytváří TV a rozhlasové vysílání, organizuje setkání a představení pro veřejnost.
CE je mimoškolní aktivita a informuje o vážných problémech, které životy dětí ovlivňují, např. bezdomovci, násilí, vzdělání. Hlavním cílem CE je dát hlas mladým v médiích ovládaných dospělými. Tento nápad se ujal i u nás. Rozhlasoví tvůrci pořadů chtěli dát prostor ve vysílání dětem a jejich myšlení, které je mnohdy upřímnější a odvážnější. Umí být i více všímaví a méně tolerantní k nešvarům ve společnosti, umí možná i tvrdě pojmenovat to, co není správné, co se nemá a nesmí a chtějí jasnou odpověď i nápravu.
Malým studiem prošly stovky dětí – reportérů. Z několika vyrostli novináři. Jiné práce ve studiu přivedla na hereckou dráhu. Část dětí se dala na některou ze zajímavých profesí, které poznaly při natáčení a vysílání. Odvysílali stovky reportáží, získali přízeň mnoha posluchačů u nás i v zahraničí. Dokonce až u protinožců v Austrálii. Rozhlasové pořady z Malého studia se prosadily i za Atlantikem. Od konce roku 1997 je bylo několik let slyšet z Washingtonu v českém vysílání Hlasu Ameriky pod názvem „Hlásky z Liberce pro Hlas Ameriky“.
Příspěvky dětí z Liberce se vysílaly na vlnách Českého rozhlasu 2 – stanici Praha i v Rádiu Svobodná Evropa. Velkou oporou jim dlouhá léta byl mediální patron Český rozhlas, který šířil pořady a pomáhal řešit problémy. Ale od doby, co z redakce Vysílání pro děti odešla paní redaktorka Mgr. Miroslava Bendová, se vše nějak pokazilo. Mladí rozhlasáci ale věří, že je to stav jen dočasný a že se jich tam zase někdo ujme a pak je opět budete moci na vlnách Českého rozhlasu 2 – stanice Praha slýchávat jako dřív.
Rádio Kulíšek
Radio Kulíšek tvoří od roku 1994 skupina děvčat a chlapců z Lánova u Vrchlabí a jeho okolí, které baví rozhlas nejen poslouchat, ale i vytvářet. Zpočátku děti zpestřovaly přestávky svým spolužákům. V roce 1997 umožnil Obecní úřad Lánov mladým rozhlasákům vysílání v obecním infokanálu kabelového rozvodu. V roce 1999 se o zálibě krkonošských dětí dozvěděli v Praze a dětské internetové Radio Domino přišlo s nabídkou ke spolupráci, která dosud trvá. Kulišáci hostují i na vlnách Českého rozhlasu 2 – stanice Praha.
V dubnu 2000 dostalo Radio Kulíšek mladšího sourozence, Rádio Špička (název pochází od kopce, který je nad obcí Lánov). Role kmotra se ujal muzikálový Hamlet Janek Ledecký. Špička byla po dobu existence opravdu dětským rozhlasem, protože tým 12 – 14 letých moderátorů a techniků vedli žáci lánovské základky. Po 3 letech však Špička zanikla, protože děti odešly na střední školy. Od roku 2000 Kulíšek vysílal také určitou dobu na serveru Abradia. V současné době můžete Kulíšek slyšet v obecním infokanálu kabelového rozvodu Lánov a některé příspěvky jsou zařazovány také do pořadu Domino Českého rozhlasu 2 – stanice Praha.
Radio Kulíšek se od všech předcházejících dětských rádií liší. Programové schéma je inspirováno soukromými rozhlasovými stanicemi, které dětem z Krkonoš od počátku poskytují cenné rady. Při prvních nesmělých krůčcích pomáhalo Radio Černá hora, pomocnými rameny se stalo také Radio City, Radio OK a Evropa 2 – Duha. Ze studia, umístěného v budově informačního centra v Lánově, vysílají děti živě 3x týdně hodinové relace, ve kterých se posluchači dozvědí aktuální informace, kulturní a sportovní tipy… Program doplňuje muzika různých žánrů, ankety, soutěže a rozhovory s osobnostmi české kulturní, sportovní a společenské scény. Spolupráce s komerčními radii má vliv i na výběr osobností, se kterými děti natáčejí rozhovory. Na otázky dětských redaktorů odpovídali nejen zpěváci, hudebníci, herci a spisovatelé , ale také olympijští vítězové (Aleš Valenta, Kateřina Neumannová, Jan Železný a Štěpánka Hilgertová). Hra na rádio neprobíhá jen při vysílání, ale i při celkovém fungování Kulíšku. Dětské rádio má své programové a promo oddělení, ve kterých řídící funkce zastávají děti, dospělí jsou jen poradci.
Dětský posluchač je na rozhlasových vlnách často opomíjen. Přesto však existují radia, která se dětem věnují. Najdou se i samotné děti, které se hrou na radio učí zodpovědnosti. Je to mravenčí každodenní práce a přemýšlení nad tématem, nad otázkami, které budou pokládat, nad tím, jak zorganizovat svůj čas, aby to všechno stihly.