Veřejnoprávní média v Norsku

Norsko má sice veřejnoprávní rozhlas, člověk by ale mohl stejně tak dobře říct, že má státní rozhlas. NRK je totiž financováno jak z poplatků posluchačů a diváků tak ze státního rozpočtu. Rozhlasové vysílání tady existuje už 82 let, jeden pořad zanedlouho oslaví právě toto výročí. 82 let od svého prvního vysílání.

Rozhlasové vysílání zahájila v Norsku v roce 1924 soukromá společnost Kringkastningselskapet A/S. Tato společnost byla předchůdkyní Norsk Rikskringkasting (NRK – Norský říšský rozhlas)  založeného v roce 1933. NRK bylo státním podnikem. V roce 1996 se transformovalo na akciovou společnost. Veřejnoprávní rozhlas je financován jak z koncesionářských poplatků tak ze státního rozpočtu i ze sponzoringu. NRK v současnosti provozuje dvě televizní a devět rozhlasových stanic. Z toho jsou tři celoplošné (NRK P1, NRK P2 a NRK P3). Během druhé světové války se norské vysílače používaly pro šíření nacistické propagandy do severní Evropy a částečně také do Skotska a Severního Irska, protože po moři se signál šíří dobře.

Monopol měl státní rozhlas do roku 1975. Dokonce i druhý rozhlasový program zavedl později. A to až roku 1984. Třetí stanice Petre (P3) začala vysílat teprve až v poslední dekádě minulého století a to v roce 1993. Petre se orientuje na mladé posluchače. Roku 1995 přišel Norský rozhlas s první stanicí vysílanou přes DAB. Alltid Klassisk vysílá 24 hodin denně vážnou hudbu. V roce 1997 odstartoval další digitální program a to Alltid Nyheter, který 24 hodin denně přináší zpravodajství. Roku 2000 vznikl program pro teenagery a to mPetre, který vysílá především taneční hudbu. V roce 2000 se zavedla ještě další novinka a to vysílání po internetu. Po něm a samozřejmě také přes DAB vysílá i NRK Alltid folkemusikk, stanice zaměřující se na folkovou hudbu. Na internetu vysílají všechna rádia NRK a dostupné jsou tady i některé televizní programy. Adresa stránek Norského rozhlasu a televize je www.nrk.no.

Televizní vysílání začalo v roce 1954. Tehdy se jednalo jen o pokusné vysílání. Na ostro se začalo až v roce 1960. Barevné pořady se objevily roku 1972, pravidelně se v barvě vysílalo od roku 1975. 1983 se zavedl teletext a 1995 druhý televizní program. První nese název NRK1, druhý NRK2.  NRK1 vzniklo de facto v roce 1958, pravidelné vysílání tu bylo od roku 1960. Veřejnoprávní televize je zatím stále nejsledovnanější. Konkurenci ji ale dělá TV2, což je nejsledovanější komerční stanice. Přibližně 30% času stráveného před televizní obrazovkou sledují Norové právě TV2, která má ale na trhu s reklamou podíl 65%. TV2 zahájilo vysílání 5. září 1992. Licenci na celoplošné terestrické vysílání má do konce roku 2009. Jedná se o běžný televizní program. Pořady ze zahraniční jsou pouze s norskými titulky. Dubbing se používá jen u programů pro děti. Vedení sídlí v Bergenu a televize zaměstnává cca 550 lidí.

NRK disponuje i sítí regionálních studií. Ty se budovaly v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let. Celkem jde o 12 regionálních pracovišť, které mají vlastní televizní i rozhlasové vysílání. NRK se společně s kolegy ze Švédska a Finska podílí na vysílání stanice Sámi Radio, které zajišťuje program pro Sámi (Laponce) v jejich jazyce.

Zahraniční vysílání označované jako Utenlandssendingen začalo na krátkých vlnách v roce 1948. Nejprve šlo o program v norštině, později se přidala i angličtina. Vysílání bylo přerušeno 1. ledna 2002 a k 1. lednu 2004 bylo zrušeno vysílání v pásmu krátkých vln. Vysílač Kvitsøy na středních vlnách je ale možné na frekvenci 1 314 kHz zachytit hodně daleko a patří mezi ty, které radioamatéři rádi přijímají až na východě severní Ameriky.

NRK prohlašuje, že má nejdéle existující rozhlasový pořad. Lørdagsbarntimen (Dětská hodinka na neděli) se vysílá už od 20. prosince 1924.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .