Nahrávání z rádia na kazety je podle IFPI nelegální

Zavolat do písniček na přání, doufat, že moderátor nebude mluvit do intra ani do outra a že si písničku hezky v klidu celou nahraji. Tak to fungovalo začátkem devadesátých let. Dnes už se dá na počítači nahrávat pomocí důmyslného harwaru nebo softwaru. Mezinárodní fonografická federace je ale proti. A proti srsti je jí i ono zmiňované nahrávání na kazety. Pořizovat si záznamy vysílání by mělo být v budoucnu jen za poplatek.

Svobodnou Evropu, Luxemburg nebo jen rádia, které bylo možné chytit v německém pohraničí, ladili mnozí majitelé kazetových magnetofonů, nahrávali a nahrávali. Nahrávání hudby z rádia především na kazety bývalo populární. Dnes se dá vysílání zaznamenávat v mnohem vyšší kvalitě třeba do formátu mp3. Doposud to šlo bez omezení. Buďto stačil software nainstalovaný na počítači nebo se dalo použít zařízení jako např.: Creative-MP3-Player Zen MicroPhoto nebo Zen Vision :M. Toto zařízení umožňovalo nahrávání rozhlasového vysílání. Ten, kdo si updatoval firmware, se ale dočkal nepříjemného překvapení. Nahrávání už není možné. O tom, že nová verze nahrávání neumožňuje, ale zákazníci nebyli dopředu informování.

Výrobce zařízení Creative svůj krok nezdůvodnil. Jak píše server Radioszene.de, nabízí se vysvětlení v jednom americkém případu. V USA totiž probíhá proces mezi provozovatelem satelitních rádií XM (konkurentem je  Sirius, který zaměstnává Howarda Sterna) a Motion Picture Association of America (MPAA). Žaloby podává hudební a filmový průmysl i na výrobce hardwaru. Cílem je zabránit nahrávání rozhlasových pořadů. Právě už zmiňované nahrávání na kazety považuje Světový svaz fonografického průmyslu (IFPI – International Federation of the Phonographic Industry) za nelegální.

Jak dále píše server Radioszene.de chtějí zástupci hudebního průmyslu, aby lidé rádio poslouchali a nenahrávali si z něj. A to ani analogově ani digitálně. Je už jen otázkou času, kdy budou rádia nucena vysílat signál chráněný proti kopírování. Kdo si bude chtít svoji oblíbenou písničku zaznamenat, bude muset odvést poplatek. Možná se to zdá nereálné, ale autor článku Jürgen Kauer ze serveru Radioberatung.de se na závěr ptá: Kdo by před pěti lety pomyslel na to, že se bude platit rozhlasový poplatek za mobilní telefony a počítače.

Případ ještě není dořešen.Vyřešený je už ale jiný případ. Brunšvický zemský soud zakázal v Německu jedné hamburské firmě šířit filmy jedné berlínské producentky. Té se nelíbilo, že jsou její pořady k dostání na on line videorekordéru na službě Save.tv. Dá se předpokládat, že se ozvou další autoři a i ti budou požadovat, aby jejich díla byla vyjmuta z této služby.

Save.tv je on line videorekordérem. Uživatel, který si zaplatí přístup, si tady může jednoduše nahrávat televizní programy. Nepotřebuje k tomu ale žádné video, televizní kartu a dokonce ani mít anténu. V přehledu vysílaných pořadů, který je součástí této stránky, si pouze vybere ty pořady, které chce nahrát. Po jejich nahrání je pak má připravené na serveru ke stažení na svůj počítač. Oproti videu je výhodou, že lze nahrávat pořady, které běží souběžně na několika televizích. Zároveň je možné si u seriálu nastavit nahrávání jeho jednotlivých dílů. Divák nemusí sledovat, kdy se bude další díl vysílat, protože o to se postará tým z Save.tv.

Nabídka obsahuje celkem 25 televizních stanic. ARD, ZDF, RTL, RTL2, SuperRTL, Sat1, Pro7, Kabel1, Kika, T5, VOX, DSF, 9Live, BR, BR alpha, SWR, WDR, HR, arte, ZDF Theater, ZDF Doku, ZDF Info, Phoenix a 3Sat. Celkem tak jde o 25 televizních stanic. Především v případě tzv. třetích programů tedy těch, které si vysílají jednotlivé spolkové země (BR, SWR, HR) umožňuje tato služba shlédnout pořady, které se vysílají na druhém konci Německa a jsou (v případě že nemá divák satelit) nedostupné.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .