GLOSA – V 21. století se ještě najde ve střední Evropě veřejnoprávní televize, která poutá své diváky monoskopem ve dne. Slovenská televize totiž výrazně zredukovala vysílání svého sportovního programu Trojka, a většinu dne vysílá pouze barevný monoskop. Prý chce touto cestou ušetřit finanční prostředky. Paradoxní přitom je, že náklady na distribuci a vysílání zůstávají stejné.
Sportovní kanál vysílá pět hodin denně
Na téměř celodenní monoskop ve vysílání třetího programu STV upozornil server Mediálne.sk. Sportovní televize Trojka se tak začíná podobat své rakouské kolegyni. Tamní sportovní program ORF Sport Plus rovněž vysílá jen několik hodin denně, ale o svou programovou pozici se dělí s turistickou televizí TW1, zatímco Trojka vysílá samostatně. Vedení STV argumentuje ekonomickými důvody, které nutí televizi redukovat program. STV Trojka ale vysílá výhradně prostřednictvím digitálních platforem, a tudíž náklady na vysílání a distribuci jsou totožné bez ohledu na to, zda kanál vysílá jen pět hodin programu denně, nebo zda vysílá non-stop.
Krok managementu je tím pádem nepochopitelný. Místo toho, aby televize přinášela alespoň reprízy a záznamy sportovních utkání, odpuzuje diváka monoskopem, a po většinu dne neplní svou základní funkci. Není to přitom poprvé, co vedení televize sáhlo na vysílací čas právě tomuto okruhu.
Monoskop ve vysílání STV3. Screenshot: Mediálne.sk
Kdysi nás limitovala licence, teď jsou to peníze
Již při svém startu v roce 2008 měla Trojka výrazně omezené vysílání. V době Olympiády v Pekingu sice vysílala 24 hodin denně a dokonce v HD rozlišení, jenže po skončení her zredukovala program na 5-7 hodin. Důvodem měla být omezená vysílací licence, která počítala jen s nižším rozsahem vysílání. Alespoň tak zněl argument vedení STV. Že se licence dá kdykoliv měnit, na to management neslyšel. Dalším paradoxem byl fakt, že sama televize ojediněle překračovala stanovený vysílací čas, zejména v době nočních přenosů ze zámořské hokejové ligy NHL.
Nyní vedení televize argumentuje špatnou ekonomikou. Přitom, pokud by sportovní Trojka vysílala jen připravené záznamy a reprízy po celý den, její rozpočet by to výrazně nenavýšilo. Poplatky za záznamy sportovních utkání jsou minimální, a cena za šíření signálu vyjde rovněž nastejno. Jediný náklad navíc je tak lidská obsluha vysílacího systému, která musí být přítomna po dobu celého dne v případě, že automatizovaný vysílací systém selže.
STV3 se rozsahem vysílání přibližuje k rakouské ORF Sport Plus, ne však kvalitou.
Trucuje televize kvůli Digi sportu?
Nepravděpodobnou příčinou omezení vysílání může být i start sportovního programu Digi sport pro český a slovenský trh. Na tento kanál odešlo několik stabilních komentátorů Slovenské televize, a Digi sport zároveň přebral i vysílací práva na slovenskou Corgoň ligu a zápasy tamní reprezentace. Neoficiálním vysvětlením tak může být snaha vedení televize vytvořit tlak na vládu a Ministerstvo kultury, aby si uvědomilo, v jaké nelehké situaci se sportovní Trojka nachází. Pokud by totiž soukromí konkurenti vykoupili i vysílací práva na další slovenské soutěže – například hokejovou Slovnaft Extraligu – stal by se veřejnoprávní sportovní kanál prakticky zbytečný.
Tomuto vysvětlení nahrává i fakt, že Slovenská televize omezení Trojky nijak neavizovala. Šlo o unáhlený krok, který může mít negativní dopad na sledovanost tohoto programu. A je jen shodou okolností, že k omezení vysílání došlo právě v týdnu, kdy odstartovala placená televize Digi sport.
Pokud si ale Slovenská televize hodlá udržet alespoň zbylé loajální diváky, bude se muset nad svou nynější „trucstrategii“ vážně zamyslet.
Abych se přiznal, tak ten monoskop patří mezi nejlepší vysílámí českých a slovenských TV.