Country radio vzniklo v srpnu 1991 a stalo se tak jednou z prvních českých rozhlasových stanic – jednou z oněch, jimž daly vzniknout „Zkušební licence k rozhlasovému vysílání“ od Ministerstva kultury v Praze. Je tedy stanicí, která je s námi již přes 15 let a tudíž spadá do našeho cyklu, v němž si taková rádia mapujeme…
Country radio se samo charakterizuje jako „Hudební stanice, která vysílá především country, folk, hudbu 60. let, spirituál a gospel, trampskou hudbu, bluegrass, hudbu skotskou, irskou, australskou, klasický rock ń roll, jižanský rock a další. Přináší pravidelné, nebulvární, obecné a regionální zprávy. Poměr české a zahraniční produkce 70:30“
Podobně tomu bylo od začátku – Country radio je jednou z hrstky stanic, která se s léty mění jen „drobně“ z nutnosti. Rádio také nemá důvod proč měnit – mezi pražskými regionálkami je s počtem posluchačů dlouhodobě jedničkou!
Country radio drží ale jeden prim – je to totiž první stanice svého zaměření v Evropě!
Country radio provedlo také jeden „zajímavý“ obchodní kousek. Od roku 1996 ho zastupoval RRM (Regie Radio Music), ale po pěti letech přešlo k jeho největší konkurenci – MMS (Media Marketing Services). Tehdá to nový ředitel Country Radia Jan Zilvar odůvodnil takto: „MMS nám nabídla nejlepší podmínky zastupování a je pro nás nyní nejoptimálnější variantou. Považujeme ji v současné době za agenturu poskytující nejlepší servis. Proces probíhající před tímto krokem byl dlouhodobý a sahá tím pádem daleko před mé jmenování.“
Co se týká techniky a kmitočtů, tak Country radio je od svého vzniku „doma“ na 89,5 MHz. Dlouhá léta se vysílalo z Žižkovské televizní věže s výkonem 1,6 kW. V roce 2003 odsud ale jako poslední regionální soukromá stanice odešlo na novou vlastní lokalitu a zároveň s vyšším výkonem o pár bloků dále.
Vertikálně orientovaný šestiprvkový anténní systém vysílače je na střeše výškové budovy Stimbuilding, u stanice metra „A“ Želivského a tvoří na střeše jakousi pyramidu… Signál šířen vyzářeným výkonem 5 kW (s omezením ve směru 60° – 180° na 1 kW).
Dnes si můžete Country radio naladit v pásmu VKV ale i z „dokrývačů“. Na Berounsku ho najdete na 98,3 a po dlouhých peripetiích se rádio dočkalo i na Českolipsku 102,6 MHz.
Country radio je také jednou soukromou stanicí u nás, která vysílá v pásmu středních vln.
„Pojedete-li autem po strakonické výpadovce, povšimněte si na zbraslavském kopci těsně před koncem Prahy po pravé straně tří stožárů. To jsou anténní systémy, šířící pro Prahu a Střední Čechy středovlnné vysílání Country Radia. Signál ze studia sem není třeba zvlášť dopravovat, neboť jako jeho zdroj slouží středovlnnému vysílači naše vysílání na VKV. V době od 06:00 do 19:00 hodin vysíláme na SV vyzářeným výkonem 20 kW, večer a v noci smíme z důvodu mezinárodní koordinace kmitočtu 1062 kHz vysílat pouze výkonem 1 kW. To je také důvod, proč se večer po 19. hodině některým z vás naše vysílání na SV ztrácí, nebo je rušeno jinými vysílači. K tomuto jevu dochází vlivem večerního poklesu atmosférických vrstev, o které se pak rádiové vlny více odrážejí a šíří se na podstatně větší vzdálenosti než je tomu přes den. Na druhé straně tato situace dovoluje poslouchat naše vysílání (zvláště ve večerních a nočních hodinách) i posluchačům například v Německu, ve Skandinávii, ale i na Britských ostrovech.“
Píše se velmi výstižně na webových stránkách rádia www.countryradio.cz
A já dodávám, že 1062 kHz je slyšet po celých středních Čechách – od Plzně po Hradec Králové a od Jihlavy po Děčín…
Country radio zkoušelo několik let své štěstí také v Brně – a uspělo, i když jen na čas.
Boj o VKV kmitočty je neúprosný a Country radio neuspělo, ale nevzdalo se zvolilo jinou zajímavou variantu. Chopilo se brněnského nepoužívaného jednokilowattového středovlnného vysílače na 1584 kHz. Signál se sice vysílal „jen“ s jedním kW, ale i přesto signál hrál velmi slušně daleko za Brnem. Posluchačů bylo dost, ovšem časem začala čísla poslechovosti menšit, až se v létě 2003 zastavila na 3000 posluchačů – a přišlo rozhodnutí o vypnutí vysílače. „Neuspěli jsme v boji o FM frekvenci a tím se dostáváme do nekonkurenceschopné pozice proti ostatním rádiím, která se blíží našemu formátu. Původně sympatické množství posluchačů tak vzalo velice rychle za své. Druhým důvodem jsou pak finance. V této podobě je to velice drahá záležitost,“ vysvětloval důvody tohoto netradičního kroku ředitel stanice Jan Zilvar a dodal: „Z Brna bychom definitivně odešli neradi, ale chybí nám FM kmitočet.“ Country radio se do Brna dodnes nevrátilo…