Irsko mělo svá soukromá rádia už od šedesátých let. Na trhu této čtyřmilionové země působily stovky stanic. Soukromé vysílání přitom povolil zákon teprve až na konci osmdesátých let, Irsko totiž řadu let tolerovalo vysílání pirátských rádií. Některá se tolerují dodnes. Tady je pár příkladů rádií, která většinou začínala vysílat v dřevěných kůlnách na zahradách svých provozovatelů.
Jak včera aktuálně informoval server RadioTV, irská mediální skupina Communicorp koupila za 135 milionů liber tři irská rádia – Today FM, FM104 a Highland Radio. Rozhlasový trh v Irsku má zajímavou historii, kterou si dnes trochu přiblížíme.
Pravidelné rozhlasové vysílání začalo v této zemi v roce 1925. Z první irské stanice 2RN se později stal současný první program veřejnoprávního rozhlasu RTÉ Radio 1, který v lednu 2006 oslavil 80 let nepřerušeného vysílání. V roce 1972 přibylo RTÉ Raidió na Gaeltachta a v roce 1979 RTÉ Radio 2, které se v současnosti jmenuje 2FM. RTÉ Raidió na Gaeltachta vysílá v keltském jazyce gaelic. 2FM je stanice pro mladé.
Komerční rádia zákon až do roku 1989 neumožňoval. Přesto vysílala! Existovala totiž pirátská rádia. Některá se zachovala až do dnešní doby. Pirátské vysílání bylo v Irsku tolerováno a dodržování zákona se vymáhalo jen zřídka kdy. Víc než vláda či státní instituce znepříjemňoval pirátům život veřejnoprávní rozhlas RTÉ. Ten někdy přistoupil až k rušení signálu. Státní instituce ale rádia nechávaly žít a tak se stanice nemusely nijak ukrývat. Běžně k mání byly jejich adresy, telefonní čísla, jména hlasatelů i zadavatelů reklam. Stanice se nemusely ani ukrývat nikde na moři a vysílaly z pevniny. Nepotřebovaly tak ani používat střední nebo krátké vlny, ale běžně vysílaly v pásmu VKV.
Počet pirátských stanic se ve čtyřmilionovém Irsku odhadoval na stovky. Většina z nich ale nebyla nijak výrazná. Kvalitních bylo jen několik málo. Většinou to byla rádia z Dublinu. Další jsou pak venkovské stanice vysílané církvemi, kde se přenáší například bohoslužby pro farníky, kteří se nemohou dostavit do kostela. Církevní vysílání většinou obsazuje frekvence nad 107 MHz. V tom vysílá zcela nekontrolovaně i několik komunitních rádií. Jelikož občas dochází k interferencím mezi jejich vysílači, bývá ohrožen leteckých provoz.
Regulátor Comreg zasáhl letos v pátek 13. dubna, kdy umlčel dva roky existující dublinské Fun FM. To vyděsilo další pirátské vysílatele, kteří dostali varování a například FM 94,6 ukončilo ještě ten den večer vysílání. Proti nelegálním stanicím zasahovaly státní úřady několikrát, řada jich zmizela sama po zlegalizování komerčních stanic. Ty totiž těmto pirátům odlákaly jak posluchače tak i inzerenty a dokonce i zaměstnance. V současnosti vysílá několik stanic v Dublinu. Svůj program šíří jen slabými vysílači a navíc vysílají převážně jen o víkendech. Pirátská rádia, která vysílají nepřetržitě, najdeme spíš mimo hlavní město. Tato rádia ale často mění své jméno a stanoviště, takže mají problém si vybudovat stálou posluchačskou základnu. Comreg přivírá oči nad rádii z měst Cavan, Donegal a Monaghan, která mají své antény nasměrované do Severního Irska.
Vysílání na druhou stranu hranice bylo častou činností různých politicky aktivních skupin. Z Irska do Severního Irska přesídlila už v sedmdesátých letech řada rádií. Přes hranice jich vysílalo celkem 15. Některé jen krátce. Nejdéle se udrželo Radio Failte, které v roce 2005 obdrželo oficiální licenci. Kdyby k tomu nedošlo, pravděpodobně by byl zmařen celý mírový proces v této oblasti.
Irové poskytovali zázemí i některým britským pirátským stanicím. Rádia Atlanta a Caroline vysílala z lodí, které kotvily v soukromém irském přístavu Greenore.
A teď už některé irské stanice jmenovitě. V roce 1966 začalo na DV, SV i VKV vysílat Radio Dublin. To jako první v Irsku vysílalo 24 hodin denně. To bylo při příležitosti všeobecných voleb v červnu 1977. Rádio bylo v éteru až do května 2003. Za vznikem stanic Sunshine Radio a Radio Nova stojí mj. osobnosti Radia Caroline Chris Carey, Robbie Robinson a Robbie Dále a odborník z BBC Jimmy White. Rozjezd dokonce finančně podpořil jeden z partnerů Radia Caroline Philip Soloman.
Radio Sunshine vysílalo sice na 531 kHz, aby se ale frekvence rýmovala s názvem, uvádělo se 539 kHz. Rádia vysílala v osmdesátých letech. V roce 1983 bylo vysílání přerušeno. Nova nevysílala zhruba týden a Sunshine o něco déle. Okresní soud totiž musel nařídit navrácení zkonfiskovaného vybavení. Za Novu a Sunshine se postavil i tehdejší irský ministr komunikací, který nařídil předsedovi veřejnoprávní RTÉ, aby přestal rušit jejich vysílání.
V Dublinu pak ještě existovalo například rádio Big D, TTTR nebo ARD (Alternative Radio Dublin). Spousta stanic existovala i mimo Dublin. V Galway začalo v roce 1968 vysílat Saorraidió Chonomara, které bylo odpovědí na to, že vláda nic nedělala se zavedením irštiny do vysílání. Signál se šířil éterem na středních vlnách pomocí vybavení dodaného tajně z Holandska. Odpovědí vlády na vznik této pirátské stanice bylo vytvoření už zmiňovaného rádia Raidió na Gaeltachta.
Z Waterfordu vysílaly stanice Suirside, ABC a WLR-FM, které později získalo licenci na legální vysílání. Alternativní muziku hraje XFM, které se zrodilo v roce 1991 tedy v době, kdy už bylo možné soukromě vysílat legálně. Nelegální bylo i rádio Freedom 92FM, které donutil regulátor ukončit vysílání během tzv. černého úterý v květnu 2003. Toto rádio hrálo věci z aktuálních hitparád, nevysílalo zprávy, minimum reklamy a mělo moderátory, se kterými se mohli posluchači snadno identifikovat.
Na tuto úspěšnou stanici se pokusilo v roce 2004 navázat Sugar FM, které ale regulátor zahnal do kouta. Řada jeho DJs proto odešla do řádně licencovaných stanic. V druhé polovině devadesátých let bylo u mladých oblíbené Pulse FM 103,2, které propagovalo řadu podniků na předměstích Dublinu a bylo komerčně velice úspěšné. Vysílání původně začalo z kůlny na zahradě stejně jako v případě Phantom FM.
Tolik k pirátským rádiím v Irsku, příště se podíváme na ta legální, která mají řádnou licenci.