V nemocnicích na západě zcela běžná věc. U nás máme tuto vymoženost díky daru z Holandska od listopadu letošního roku. Nemocniční rádio, první v České republice, zpříjemňuje pacientům pobyt v nemocnici ve východočeské Chrudimi. Parta nadšenců okolo dvaceti let se tu schází třikrát týdně k pravidelnému vysílání. Nový rok by měl znamenat i zavedení sobotního vysílání. Speciál se plánuje na Silvestra.
Studio se nachází v malé místnosti, kde přes den sedí telefonní operátorka. K dispozici jsou tu tři mikrofony, troje sluchátka a mixážní pult. Na stěně nechybí červené světlo. Přede dveřmi už ale není, tady ho nahrazuje papír přilepený po čas vysílání, na kterém je červeným písmem napsáno: Nerušit, vysíláme. Studio je vybaveno také minidiscem a dvěma CD přehrávači. Vysílání odbavuje technik převážně z počítače, který tu je nastálo a z notebooku, který si přinese z domova. Na obou počítačích používá Winamp. Některé vstupy si i zaznamenává, aby je poté mohl s moderátory analyzovat. Za mixážní pult usedá vedoucí Rádia Pohoda Ondřej Šilhánek. Ten sám nevysílá.
Programem provázejí dvě moderátorky, či moderátor a moderátorka, kteří sedí naproti němu. Ti mají každý svůj mikrofon a svá sluchátka a jeden počítač s přístupem na internet. Rádio šíří svůj signál v síti nemocničního rozhlasu. Ten se v průběhu dne používá k hlášením pro personál. Jinak z reproduktorů na chodbách a v pokojích hraje nonstop Rádio OK. Na pokojích je možné reproduktor samozřejmě vypnout, aby nerušil. Rádio Pohoda vysílá zatím třikrát týdně, v úterý, ve čtvrtek a v pátek od šesti do osmi večer. Středy a čtvrtky patří studentce chemie na pardubické univerzitě Veronice Šustrové a Milanu Krčilovi z marketingu Rádia Hey Profil. Pátečním vysíláním provází teprve devatenáctiletá studentka chrudimského gymnázia Klára Imrichová a o dva roky starší studentka žurnalistiky v Olomnouci Markéta Janečková. Tým ještě doplňuje jedna promotérka.
Vysílají dobrovolníci bez nároku na honorář
Pokud se najdou další dobrovolníci, bude se vysílat i v pondělí a ve středu, aby se pacienti dočkali svého vysílání každý všední den. Program je tvořen jak hudbou tak mluveným slovem. Co písnička to vstup. Buďto je to oslí můstek mezi songy, počasí nebo informace z nemocnice či města. Vždy pozitivně laděné. Každou půlhodinu se ozývá i jingle, který slouží jako časové znamení. Kolik je, říká moderátor. Přesné hodiny ale ve studiu nejsou, takže podle tohoto rozhlasu, by si pacienti svoje hodinky řídit neměli.
Hodina nemá dané svoje pevné schéma. Moderátoři se řídí instrukcemi vedoucího a technika Ondřeje Štindla, který většinou v průběhu vysílání teprve vydává pokyny, co vysílat. Žádná dlouhá porada se před vysíláním nekoná, tým se většinou shází čtvrt hodiny před začátkem vysílání. Podobným způsobem se vybírá i hudba. Pár písniček, které si nasází do Winampu napíše fixem na tabulku, která pak slouží moderátorům jako playlist při anoncování hudby. Když jsou u poslední písničky, technik tabulku smázne a napíše další. Vysílání je hudebně rozděleno v podstatě do bloků. Každý blok je věnován trochu jiné cílové skupině. Ve vysílání se tak objevují i poměrně nové věci stejně jako starší světové hity (Abba, Queen, Beatles) nebo české písničky od Karla Gotta, Lucie Bílé, Michala Davida a dalších. Hooky z písní Michala Davida jsou použité i v jingles, které stanice používá. Hudbu by měly vybírat sami posluchači. Ti jsou k tomu vyzýváni po celou dobu vysílání. Posílat sms se ale zřejmě nikomu nechce. Tvůrci rádia proto uvažují o zavedení schránek na odděleních, kam by bylo možné přání vhazovat. „Měly by nám sem zavést interní telefonní linku,“ těší se na zlepšení interakce s posluchači Ondřej Šilhánek.
Technické vybavení z Holandska
Na rozdíl od klasického komerčního rádia se tu ve vysílání tolik neteasuje. Teasing přichází jen zřídkakdy. Stanici tvoří dobrovolníci, kteří tu pracují zcela bez nároku na jakýkoliv honorář. Snem většiny z nich je dostat se do opravdového rádia a vysílat. „Na první schůzku nás přišlo asi jedenáct,“ říká moderátorka Klára Imrichová o úbytku zájemců, kterých bylo zpočátku mnohem víc. S podobným nadšením sbírají své první zkušenosti často i moderátoři v německých či holandských rádiích.
Právě z Holandska je totiž vybavení celého studia. Rádio je v podstatě darem nemocnice Gelderse Vallei ve městě Ede, které je partnerským městem Chrudimi. Tým dobrovolníků z holandského nemocničního rádia sem přijel i techniku namontovat. K tomu došlo v září letošního roku. Vysílání oficiálně odstartovalo 1. listopadu za účasti představitelů Chrudimi a Ede.
Stanice má i své internetové stránky, kde nechybí ani fotografie moderátorů. Kdo má zájem, může si na www.radio.stigro.net stáhnout i jingles stanice nebo se informovat třeba o právě probíhající soutěži o nejhezčí nakreslenou berušku.