Dobrá zpráva přišla od našich východních sousedů – středovlnné vysílání zůstane na Slovensku zachováno i po celý rok 2008, Slovenský rozhlas totiž dostal do státu stomilionovou dotaci. Zároveň Slovenský rozhlas získal jako první médium digitální licence pro všechny své okruhy a byly spuštěny nové vysílače Rádia_FM a rádia Devín. Posluchači se také díky radě SRo nemusejí obávat o menšinový okruh rádio Devín, jehož budoucnost byla nejistá.
Slovenskému rozhlasu se podařilo se společností TBDS, a. s. – provozovatelem rozhlasových vysílačů na Slovensku dosáhnout dohody ohledně provozu středovlnných vysílačů… „K uzatvoreniu dohody pomohla mimoriadna štátna dotácia Slovenskému rozhlasu, ktorá vytvorila priestor na plynulé financovanie vysielacích služieb poskytovaných Slovenskému rozhlasu spoločnosťou TBDS, a.s.,“ prozradila Alexandra Štullerová – Koreňová z oddělení pro styk s veřejností SRo. „V súlade so schváleným konceptom programovej služby na rok 2008 bude Rádio Patria vysielať vo všedný deň 10 hodín, v sobotu 12 hodín a v nedeľu 13 hodín. Na jej frekvenciách nebude vysielaný žiadny iný doplnkový program,“ uvádí se ve společném komuniké generální ředitelky SRo Miroslavy Zemkové a generálního ředitele TBDS Romana Korbačky.
Od ledna 2008 se bude program národnostního okruhu, rádia Patria, vysílat na současných SV kmitočtech z vysílačů Nitra, Rimavská Sobota a Prešov, ale dojde ke zvýšení výkonu a to tak, aby pokryly asi 80% území Slovenska. Všechny ostatní SV vysílače na území Slovenské republiky se v roce 2008 dočkají technických úprav spojenými s přechodem na digitální systém DRM. Dotace od státu činí 100 miliónů slovenských korun. Tu rozhlas použije ke splacení dluhu, který má vůči TBDS za rok 2006. Původní dluh dosahoval neuvěřitelných 170 miliónů, část rozhlas zaplatil z vlastních zdrojů tak, že teď dluh dosahuje výšky 158 miliónů Sk, pokud by byl „jen“ o dva milióny vyšší, musel by rozhlas navíc zaplatit penále.
Slovenská rozhlasová rada v těchto dnech také schválila osmi hlasy z 15ti rozpočet a programový koncept SRo na rok 2008. Příjmy rozhlasu jsou plánované na 780 miliónů, výdaje na 875 miliónů. Na něco „málo“ si rozhlas přijde z reklamy a koncesionářských poplatků a předpokládaná ztráta tak činí jen 20 miliónů. Pokud ale slovenský parlament schválí změnu koncesionářských poplatků na takzvaný poplatek za vysílání od poloviny roku, rozhlas si přilepší asi o 50 miliónů. Poprvé se rozhlasu podařilo vypracovat rozpočet bez státních dotací, i když by měl ze zákona dostat zaplaceny od státu výdaje za vysílání do zahraničí (Rádio Slovakia International) a navíc věří v dotaci na provoz středních vln. Schválení ale podmínila zachováním VKV vysílání stanice Devín, jehož pozastavení ředitelka Miroslava Zemková navrhovala a zároveň rada rozhlas zavázala k tomu, že národnostní rádio Patria odejde ze středních vln jen tehdy, pokud budou připraveny podmínky pro přechod na pásmu VKV.
I tak ale bude rozhlas pracovat v „krizovém režimu“ a rozhlas nebude moci své zaměstnance moci ohodnotit tolik, jako jiná média… Po letošní transformaci vysílací sítě se rozhlasu konečně daří „zacelovat“ velké mezery v pokrytí – mladé rádio_FM si polepšilo na severozápadě vysílačem v Čadci (91,8) a v krajské Žilině na 91,9 a na východě Slovenska Prešovskou frekvencí 101,5. Rádio_FM se snaží především o univerzitní města, protože vysokoškoláci tvoří největší skupinu jejich posluchačů.
„V Banskej Bystrici a Košiciach budeme zvyšovať výkon vysielačov, pričom východoslovenská metropola bude mať zmenený aj kmitočet Rádia_FM z pôvodných 101.3 na 101.2 MHz,“ oznámil technický ředitel SRo Róbert Oravec a dodává, že rádio_FM se dostane i na Zvolensko: „Vysielanie štvrtého okruhu tu plánujeme spustiť ešte v decembri tohto roka na frekvencii 89,0 MHz.“ Jako úspěch se dá označit také to, že 22. listopadu udělila „Rada pre vysielanie a retransmisiu“ právě Slovenskému rozhlasu první licenci pro digitální vysílání a to hned pro všech 6 rozhlasových okruhů rozhlasu (Rádio Slovensko, Rádio Regina, Rádio Devín, Rádio_FM, Rádio Patria, Rádio Slovakia International). Popřejme tedy na východ ať vše klapne a těšme se třeba i my na DRM.