První pololetí zcela ovládne sport, obrazovku nadobro opustí pořady Letadlo a Prology. Na podzim by měla přibýt zpravodajská relace typu Události, komentáře.
Přenosy ze zimních olympijských her v Salt Lake City, mistrovství světa ve fotbale v Japonsku a Koreji a hokejový šampionát ve Švédsku budou tři hlavní sportovní události, které v příštím roce nabídne veřejnoprávní Česká televize. Poměr sportovních přenosů a záznamů na programu ČT2 proto v prvním pololetí mírně stoupne, řekl na středeční tiskové konferenci k programovému schématu ČT pro rok 2002 šéfredaktor sportu Jaromír Bosák.
Do května bude dominovat sport
Právě zvýšené náklady na sportovní přenosy, které dosáhnou 200 milionů korun, jsou podle generálního ředitele ČT Jiřího Balvína hlavním důvodem deficitního rozpočtu. Televize podle něj navíc přijde díky neúčasti české reprezentace na mistrovství světa ve fotbale o část příjmů z prodeje reklamních časů. Ve druhém pololetí by se měl poměr sportu k dalším pořadům ve vysílání ČT vrátit do normálu. „Naše schéma se oproti letošnímu roku prakticky nemění,“ řekl Bosák.
Česká televize nabídne několik nových publicistických a dokumentárních pořadů. Úsměv vyvolá relace Volejte učiteli, jejíž název se podle programového ředitele ČT Petra Kolihy neinspiroval od one-man-show šéfa TV Nova Vladimíra Železného. Novinkou budou také hodinová interview s představiteli evropského kulturního života s názvem Evropané. Desetidílný cyklus Československo ve zvláštních službách nabídne pohled na roli tajných služeb v české historii.
Hitlerovy muže nahradí Hitlerovy děti
Zahraničním dokumentům dominuje volné pokračování oblíbeného cyklu Hitlerovi muži s názvem Hitlerovy děti, který bude mít pět dílů a ČT jej nasadí do vysílání v pondělí večer. Na obrazovku se také vrátí Šumná města s deseti novými díly (např. Poděbrady, Český Těšín, apod.). Nový kulturní čtrnáctideník Artóza, který se bude střídat se Salonem, bude moderovat kontroverzní umělec David Černý. Kromě toho ČT chystá měsíčník Divadlo žije! a pořad Neznalost neomlouvá z oblasti práva v podání písničkáře Ivo Jahelky.
Na obrazovku se po přestávce vrátí Sváteční slovo, ČT chystá nový hudební pořad Terra Musica a kontaktní relaci U nás v Evropě, která se zaměří na problematiku vstupu ČR do Evropské unie z hlediska různých profesí. V průběhu roku chce televize nasadit noční talk show Čas pro třetího, kterou bude provázet Milan Uhde. Pravidelný čas bude ČT věnovat také vzdělávání diváka.
Nová talk show s Donutilem
V oblasti zábavy televize vsadila na osvědčené tváře. Kromě Manéže Bolka Polívky přichystala novou talk show Miroslava Donutila Na kus řeči, která je nápadně podobná pořadu Nikdo není dokonalý na televizi Prima. Místo Filmové soutěže se na obrazovku vrátí Videostop s moderátorem Janem Rosákem. Soutěž ponese název Nový videostop a podle Kolihy se zaměří nejen na českou, ale i zahraniční kinematografii. Ze zahraničních pořadů ČT chystá návrat Mr. Beana. „Novou várku zábavných pořadů očekáváme během února a března,“ řekl Koliha.
Z obrazovky od Nového roku zmizí pořad pro mladé Letadlo a také filmový měsíčník Prology. „Letadlo byl problém, který jsme řešili půl roku. Pořad měl malou sledovanost a byl pro nás drahý,“ vysvětluje Koliha. Podle Balvína se také míjel cílovou skupinou. „Nejvíce jej sledovali diváci od 55 let výše.“ Nový pořad pro mládež zatím ČT nepřipravuje.
Televizní premiéra Cesty z města
Česká televize v příštím roce uvede celou řadu velmi atraktivních filmů, především těch, na jejich výrobě se podílela formou koprodukce a tudíž je nemůže odvysílat žádná jiná česká stanice. Jde o Paralelní světy, Oběti a vrazi, Rebelové, Cesta z města, Adam a Eva 2001, Samota, Krajinka, Siberia a Charakter. Novou tvorbu zastupuje také inscenace Stříbrná paruka a pohádka O ztracené lásce.
Ze zahraniční produkce ČT nabídne film Trainspotting, třetí řadu seriálu Sex ve městě, seriál Kojak a sitcom Na jedné lodi. Téměř žádné programové změny se minimálně první pololetí příštího roku nedotknou zpravodajství a publicistiky, ČT pouze počítá se zavedením nového pořadu typu Události, komentáře v pozdněvečerním čase. Podle Balvína se s ním však nepočítá dříve než od září.