Národnostní menšiny nebo vůbec cizinci, kteří se dlouhodoběji zdržují na území nějakého státu, nejsou vůbec nezajímavou cílovou skupinou. Vždyť i oni musí nakupovat, používat řadu služeb a také se chtějí bavit. A to platí jak pro ty cizince, kteří k nám přijíždějí ze západu tak i pro ty z druhého směru. V Německu už proto od roku 1999 vysílá pro tamější tureckou menšinu Radyo Metropol. Více viz Radyo Metropol – rádio pro německé Turky. Krom toho samozřejmě najdeme i řadu veřejnoprávních iniciativ, které se snaží nějakým způsobem pokrýt potřeby cizinců. V Německu můžeme vzpomenout Radio multikulti viz (Multikulturní rádio v Berlíně slaví 10 let). V Rakousku zase nalezneme komerční rádio pro národnostní menšiny připravované ve spolupráci s veřejnoprávním rozhlasem. O vysílání pro Slovince v Rakousku více viz V Rakousku vysílají pro národnostní menšiny i komerční rádia. Teď se objevují plány na vytvoření rádia pro polskou menšinu ve Vídni.
Radio PROM, které se uchází o vypsanou frekvenci 98,3 MHz, chce vysílat vícejazyčný program, kde by převládala právě polština. Potenciálně by tak bylo možné oslovit 350 až 400 tisíc posluchačů. Jak píše server Radiowoche.de Radio PROM se chce postarat o základní publicistické uspokojení relevantní skupiny obyvatelstva, která se nyní musí obejít bez periodického média ve vlastním jazyce. Program se obrací na polskou komunitu, které představuje různá témata v celé své šíři. Svým přístupem ke zpravodajství jako cizojazyčná stanice, by Radio PROM mělo být vhodným doplňkem k současné nabídce elektronických médií ve Vídni.
S nápadem přišla stavební firma Prom-Bau. Vychází z toho, že program v polštině a turečtině by denně sledovalo 10 tisíc posluchačů. Záměr by se měl financovat z příjmů z reklamy přibližně sedmi set polských firem, které sídlí nebo působí v Rakousku. Radio PROM by zároveň mělo být mostem mezi Poláky v Polsku a ve Vídni. Tím tak představuje model transevropského spojení. Stanice by měla umožnit dialog vedený v médiích, který má ambice přinést ve stále mobilnější Evropě jisté výhody i majoritnímu obyvatelstvu Vídně.
Všechny programy by měly vznikat ve studiu v sedmnáctém vídeňském okrese. Program v polštině by se ale měl v každém případě zabývat vídeňskými tématy. Jak běžný program tak speciální magazíny mají tedy zachycovat dění v bezprostředním okolí posluchačů. Plánované jsou pořady jako Aktualności z Wiednia (Aktuality z Vídně) a Magazín Poloni (Polonia Magazín) a ještě PROM international, která má oslovit vícejazyčné a multikulturní obyvatelstvo kosmopolitní Vídně. Programovou strukturou se stanice chce obrátit na polsky mluvící obyvatele Vídně. Do této skupiny patří jak rakouští občané, pro které je polština mateřským jazykem, stejně tak jako čerství přistěhovalci, případně Poláci, kteří pracují ve Vídni po rozšíření Evropské unie nebo zde obchodují. Nakonec se do Vídně vydávají i polští turisté. Další polské obyvatelstvo je možné nalézt roztroušené i v jiných částech Rakouska především ve východních spolkových zemích. Turecký program by měl oslovit Turky, kteří ve Vídni žijí třeba už i ve třetí nebo čtvrté generaci.
Návrh může znít sice zajímavě, v boji o licenci se ale musí utkat s dalšími 20 zájemci. Celkem dorazilo 25 žádostí. Dvě musely být zamítnuty a další dvě žadatelé stáhli. Jedním z konkurentů při slyšeních před radou je např. Radio Wellness. To by mělo přinášet hlavně pozitivní zprávy a pak uklidňující hudbu. Mj. i chorály, vokální skladby, renesanční hudbu, experimentální klasiku, chillout a další.
Dalším zájemcem je německé TruckRadio, které vysílá pro řidiče kamionů. To si klade za cíl dosáhnout pokrytí v celém německém jazykovém prostoru. Dva žadatelé by chtěly prorazit se zpravodajským rádiem. Za jedním stojí skupina okolo novin Kurier a Krone, za druhým vydavatel Standardu, který je mj. propojen s německými Süddeutsche Zeitung. Styria Medien AG to chce zkusit s rockovým formátem. Zájem má i křesťanské Radio Maria (Více viz Na začátku bylo slovo aneb křesťané v éteru), kterému se podařilo získat frekvenci 93,4 MHz. O tu se ucházelo i Radio Europa. To plánovalo přes den vysílat hudbu nonstop a večer připravovat programy pro národnostní menšiny. Vysílat mělo v češtině, slovenštině a maďarštině.
V češtině teď v Rakousku vysílá dvakrát týdně jen veřejnoprávní středovlnná stanice Radiö 1476. Radio Dráťák je českým týdeníkem (vysílá se v pondělí a ve středu v čase 19.05 – 19.30) a informuje o dění v prostředí vídeňských Čechů. Zabývá se vším možným. Od politiky přes kulturu až po sport. Program připravuje studentka slavistiky na Vídeňské univerzitě Melanie Hovorka. Zvídavý mikrofon je pak pořadem pro českou mládež v rakouském hlavním městě, který běží každý pátek. Slovenské vysílání Radio Špongia běží jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek v čase 19.05-19.30 a informuje o mladých vídeňských Slovácích. Jednu rubriku tady připravují i studenti dvojjazyčného Gymnázia Komenského. Dalším slovenským čtrnáctideníkem je Radio Dia:Tón, které je určeno všem vídeňským Slovákům. Radiö 1476 (číslice v názvu označuje frekvenci v kHz) ještě vysílá magazín pro Rómy a Maďary.