V roli taxikářů, kteří budou zpovídat cestující, vystoupí Jan Kraus a Jaromír Dušek. Televize zatím natočila 16 dílů, které se objeví od prvního zářijového týdnu vždy v pátek večer na programu ČT 1. Inspirací byla jistá holandská televize.
Česká televize připravuje na letošní podzim reality show Taxi, prosím, která se inspirovala od podobného pořadu jedné holandské televize. Dvacetiminutový pořad se bude od prvního zářijového týdne objevovat každý pátek večer na programu ČT 1. „Hlavními protagonisty jsou Jan Kraus a Jaroslav Dušek, kteří v přestrojení řadových taxikářů chytají při činu různé společenské celebrity i svérázně se chovající řadové občany,“ přiblížila Veronika Kratochvílová z oddělení Public Relations & Promotion ČT.
Taxikář Kraus a taxikář Dušek
Projekt, který připravil scénárista Jan Štern, vznikal ve velkém utajení. „Celé natáčení provází hromada veselých historek ze zákulisí,“ říká Kratochvílová. Podle Šterna moderátoři vystupují jako obyčejní taxikáři a díky převlečení a nalíčení by je neměli jejich zákazníci poznat. „Taxikáři se nechají zavolat přes normální dispečink a potom budou zpovídat klienty,“ vysvětlil Štern. „Vycházíme z toho, že taxikář je pro tyto lidi určité dno, kterému se svěřují s ledasčím. Taxíky jsou prošpikované kamerami a odposlechem.“
Kromě obyčejných lidí se taxíkem čas od času sveze některá ze známých osobností. Ani ta však nebude vědět, že ji sledují kamery České televize. „Všech natočených zákazníků se samozřejmě zeptáme, zda souhlasí s odvysíláním,“ ujistil Štern. Možnosti odhalení pravé totožnosti taxikářů se prý nebojí. „Budou tak dobře převlečení a upravení, že by to hrozilo snad jenom po hlase nebo kdyby se jim někdo podíval přímo do očí,“ míní scénárista. Televize již natočila 16 dílů reality show, o dalších rozhodne zájem diváka. Vysílacím časem bude páteční večer, Štern však nechtěl říci, zda pořad bude začínat ve 20 hodin jako Milionář na Nově, nebo až později.
Kdy přijde česká verze Big Brother?
O vlastní reality show uvažuje ČT již od loňského léta. Programový ředitel Petr Koliha tehdy řekl, že televize s podobným pořadem počítá, ne však ve formě, v jaké běží u zahraničních stanic. Zcela vyloučil zájem o formát Big Brother, populární zejména u komerčních stanic (zájem o něj projevila televize Prima, která se ale s držitelem licence, firmou Endemol, nedohodla na ceně). „Reality show jsou poměrně drahá záležitost, takže bych tu viděl jistou prioritu uložení peněz do nějakých jiných žánrů. Souvisí to samozřejmě i s financováním a strategií ČT, na co peníze dá a na co ne,“ vysvětloval Koliha.
Vlna reality show, která od přelomu století prochází Evropou, je už spíše na útlumu. Českou republiku se jí zasáhnout příliš nepodařilo, zejména díky finanční náročnosti podobných projektů. Zatímco němečtí, polští, a nejnověji i maďarští diváci mohou sledovat v pořadu Big Brother skupinky mladých lidí uzavřené v kontejnerech na okraji metropolí, televize Nova, která by jako jediná z tuzemských stanic mohla do tohoto formátu investovat, jej považuje za nevhodný. Podle programové ředitelky Libuše Šmuclerové je Big Brother za hranicí vkusu diváka Novy. Ve skutečnosti se ale Nova spíše obává výsledku: při masivní investici by si totiž nemohla dovolit neúspěch.