Česká televize uvede zábavný ekologický pořad pro mládež se soutěžní hrou
Hra na zelenou
Scénář: Nataša Slavíková
Dramaturgie: Olga Janků
Režie: Petr Slavík
Česká televize čtrnáctideník Hra na zelenou uvede poprvé v úterý 3. září v 16.45 na ČT1
Hra na zelenou
Česká televize přichází na podzim s novým zábavně soutěžním pořadem pro děti, který se věnuje výhradně ekologické problematice. „Voda, vzduch a zem, ti patří sem, my ne tak nutně, hlavy z písku ven, nebo ten sen skončí dost smutně…,“ zpívá se v úvodní písničce tohoto soutěžního ekologického pořadu.
Hry se zúčastní družstva dětí z celé republiky a předmětem jejich soutěžení je příroda, její poznávání a ochrana a to v těch praktických podobách. Průvodci pořadu jsou odborníci, kteří dokáží o tajemství přírody i jejím ohrožení hovořit způsobem, jakému děti rozumí a zaujme je. Vedle pořadu Nedej se je tak dvacetiminutová Hra na zelenou dalším ekologickým pořadem, který veřejnoprávní televize vysílá.
Co najdete v prvních dílech
1.
Dvě družstva ze dvou pražských základních škol, která se sešla v ekologickém centru Toulcův dvůr, rozhodně nestrkají hlavu do písku, ale poměří si spolu síly při hře, ve vědomostním testíku a předvedou i svou vlastní práci v oblasti ochrany přírody. První část zábavně vzdělávacího soutěžního pořadu se vztahuje k entomologii, průvodcem je biolog Mojmír Vlašín, jeho hostem entomolog Jaromír Strejček, který zavede diváky do prostředí petřínských skalek, kde se v Praze zachovala rozmanitost druhů hmyzího společenství. Emilie Strejčková, ředitelka ekologického centra Toulcův dvůr, zase vypráví o projektu 3P-práci pro přírodu a o nutnosti systematické práce dětí v terénu.
2.
Jak zabránit tomu, aby žáby umíraly na silnicích? Postavte jim podchod. Další díl zábavné ekologické soutěže pro děti Hra na zelenou se vztahuje právě k problematice obojživelníků,kteří při jarní migraci mezi zimovištěm a rybníkem, kde se rozmnožují, musí překonat silnici, kde masově hynou pod koly aut. Děti ze základní školy v Pozořicích a Ostrovačicích se scházejí v ekologickém středisku Lipka, kde pod vedením moderátora Mojmíra Vlašína a ředitele ekologického centra Lipka řeší soutěžní úkoly a předvádějí své vlastní práce z oblasti ekologie. V první simulační hře řeší modelovou stavbu silnice v terénu při respektování daných územních a ekologických hledisek, sázejí semenáčky, měří kyselé deště…
3.
Chcete se naučit správně třídit odpad? Chcete umět vyrobit ruční papír, vědět, jak vánoční stromky vrátit zpátky do přírody, vidět skleník, který vytápí králíkárnu a jak se naopak hnojivo z králíkárny se zase využívá ve skleníku? Tohle všechno se dozvíte, když s dětmi a moderátorem Mojmírem Vlašínem projdete třemi soutěžními hrami, podíváte se na minidokumentík i reportáž. Soutěží děti ze základních škol Svážná a Hroznová z Brna. Mojmír Vlašín, průvodce Hrou na zelenou si tentokrát pozval Danu Kellnerovou z ekologického střediska Rozmarýnek.
4.
Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá, miloučká a roztomilá. Někteří tvorové jsou nám však vysloveně nesympatičtí. Ale zaslouží si to doopravdy? Soutěžní hra nového pokračování Hry na zelenou bude právě o těch „ošklivých“ zvířatech. Na svou podobnost se zmijí například doplácí i chráněná užovka podplamatá. Moderátor a soutěžící děti se setkají s odborníkem na hady Romanem Zajíčkem a navštíví i ekologické středisko Veronika, které provozuje bezplatnou ekologickou poradnu.Součástí pořadu je i vědomostní testík, prezentace vlastní ekologické práce, minidokument i reportáž.
5.
Další díl soutěžní hry bude věnován hlavně bezobratlým živočichům v mokřadu v meandrech Botiče, problémům vlivu sídliště na stav vody v mokřadu – obecně tedy o vlivu člověka na utváření krajiny. Pořadem provází Aleš Máchal, jeho hostem je Eva Kopecká, lektorka Toulcova dvora. Soutěžní hra spočívá v nalovení a určení bezobratlých živočichů z mokřadu, určení zavlečené rostliny v okolí, určení pobytových znamení a největšího a nejmenšího úlovku. Minidokument děti zavede do Nizozemí, kde vliv člověka na životní prostředí dosáhl takové míry, že je nyní třeba vytvořit prostor pro “ normální přírodu“, pro přirozené prostředí.
6.
Šestý díl je věnován určování stepního hmyzu, který děti sbírají technikou smyku a oklepáváním v prostředí pražského Prokopského údolí. Hostem pořadu bude entomolog Jaromír Strejček a Jana Ledvinová, představitelka ekologického sdružení Tereza. Minidokument je o přírodní rezervaci a přírodním parku Prokopské údolí., o bohatosti rostlinných a živočišných druhů , kteří zde žijí.
Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz