RECENZE – Sázková kancelář Fortuna spustila v tomto týdnu placenou sportovní televizi na internetu. V praxi jde o možnost sledovat živě vybraná utkání domácích i zahraničních soutěží, na které může klient vsadit své peníze. Podobnou službu nabízí třeba mezinárodní stránka bwin.com. V případě Fortuny jsou ale streamy zpoplatněny různými sumami. Je zřejmé, že v první fázi bude provozovatel testovat samotnou ochotu uživatelů vůbec platit za on-line obsah.
Konkurence pro sportovní televize? Ani náhodou…
Zpráva o spuštění videoslužeb na webu Fortuny proběhla médií v pondělí a ekonomický týdeník Euro ji interpretoval tak, že půjde o konkurenci sportovním televizím. Do jisté míry se to tak může jevit, ale především by mělo jít o zkvalitnění servisu pro sázkaře a přilákání nových registrovaných tiperů. Fortuna je totiž první českou sázkovou kanceláří, která podobnou službu provozuje.
Již dnes má ale silnou konkurenci v podobě nadnárodních sázkových kanceláří jako je například bwin.com. Ta nabízí svým registrovaným uživatelům desítky videostreamů denně prakticky za nulový poplatek. Jedinou podmínkou je, že registrovaný klient nesmí mít v době sledování přenosu na svém hráčském účtu nulu. Fortuna pro letošní rok plánuje přibližně deset tisíc videopřenosů a to i z nejvýznamnějších akcí. Momentálně na webu běží například přenosy z tenisového Australian Open (v jednom momentu až šest streamů současně) nebo zápasy MS v házené. Fortuna na svém webu dodává, že její streamy jsou dostupné všem registrovaným uživatelům. V promomateriálech, které jsme našli na webu, se přímo nezmiňuje o zpoplatnění přenosů.
Pokud chcete sledovat on-line přenosy, musíte se registrovat, přihlásit a zaplatit. Screenshot: RadioTV
Jak nalákat nové uživatele a ještě na tom vydělat
A zde je právě kámen úrazu. Pokud máte zájem sledovat internetové streamy prostřednictvím webu Fortuny, musíte se nejen zaregistrovat ale i uskutečnit prvotní vklad na váš herní účet. Praktický test nám ukázal, že bez prvotního vkladu vám neumožní spustit žádný stream. Poplatek za sledování libovolného přenosu začíná na devíti korunách. V případě Australian Open ale musí sázející zaplatit částku 290 korun a to už se víc vyplatí sledování satelitní nebo kabelové televize nebo neoficiálních P2P streamů. Provozovatel jako důvod zpoplatnění uvádí fakt, že musí odvádět poplatky za vysílací práva na internetu.
Na druhou stranu, každá česká sázková kancelář včetně Fortuny poměrně nelogicky vybírá i manipulační poplatky za příjem sázek i na internetu. Live sázky v reálném čase sice mají výjimku, jenže provozovatel ani tak nedotuje videopřenosy z manipulačních poplatků. Řada uživatelů tak zřejmě upřednostní sledování zahraničních videoslužeb, které jsou zčásti zdarma.
Většina streamů je zpoplatněna sumou 9 Kč. Za přenosy z Australian Open ale musíte zaplatit 32x víc. Screenshot: RadioTV
Vstupní bonus může motivovat vložit víc, zkouška se tak prodraží
S připsáním prvotního vkladu na on-line účet českého sázkaře se váže ještě jedno pravidlo o možném vstupním bonusu. Pokud máte zájem získat až 2000 Kč bonus, musíte stejnou sumu na váš účet vložit již při prvním převodu. Když si tedy chcete videopřenosy vyzkoušet a zároveň využít i bonus, vyjde vás to na další peníze. Jenže uplatnění bonusu je dobrovolné. I tak ale jde o dobrý způsob jak přes efektivní promo získat poměrné slušné příjmy od nových sázkařů.
Nabídka videopřenosů je ale zatím poměrně chudá. Provozovatel sice zpřístupnil některé větší mezinárodní akce, ale v nabídce zatím chyby pro českého diváka nedostupné přenosy z národních soutěží v evropských zemích. Zajímavá pro českého sázkaře může být přitom kromě fotbalových a tenisových soutěží i německá hokejová liga DEL nebo rakouská mezinárodní Erste Bank Liga případně skandinávské soutěže. V každé z těchto zemí funguje místní produkce, která nabízí zápasy i přes internet ale s geografickou ochranou. Týká se to i Slovenska, kde slušnou porci domácích soutěží pokrývá internetová televize Huste.tv řadící se k aktivitám celoplošné televize Joj.
Pokud by se Fortuna domluvila s místními provozovateli v různých zemích a nabídla jejich přenosy ve svém portfoliu pro českého uživatele, mohla by získat poměrně významnou konkurenční výhodu oproti nadnárodním internetovým sázkovým kancelářím. Pak by i samotné zpoplatnění videostreamingu mělo svůj smysl.
Nabídka přenosů je bohatá, hokejové fanoušky ale nepotěší. Český hokej i nadále nabízí pouze web Hokej.cz, fotbalovou ligu lze sledovat na Tipovani.cz, ruskou KHL můžete najít na Nova.cz, slovenskou ligu na Huste.tv.
Budou uživatelé ochotni platit za on-line obsah?
Nová služba Fortuny může zatím jen stěží konkurovat obdobným službám ze zahraničí a ani sportovní televize z ní zatím nemusí mít strach. Klíčové bude zda dokáže provozovatel přesvědčit české uživatele internetu, aby za obsah platili. Zdejší internetoví návštěvníci totiž velice neradi platí za službu, kterou si mohou najít jinde bezplatně, nebo je dostupná přes jinou vysílací platformu. Web Fortuny tak bude do jisté míry experimentem, jež může inspirovat ostatní provozovatele placených služeb na internetu.
Motivace k placení ale může být u sázkařů přece jen o něco vyšší než v jiných oblastech. Pokud můžete sledování streamu uhradit jediným kliknutím z klientského účtu, jde o velmi jednoduchý postup, který dotyčného uživatele neodradí. Navíc, motivace k zaplacení streamu je vyšší, když si na daný zápas vsadíte on-line. Fortuna může své uživatele motivovat i tak, že po vsazení určité částky na LIVE zápas zpřístupní video z dané události zdarma. Je ale zřejmé, že v první fázi bude provozovatel testovat samotnou ochotu uživatelů vůbec platit za obsah. A z tohoto pohledu se domníváme, že zavedení bezplatných videopřenosů je pouze otázkou času.