Tak jsem zase jednou ráno vstával s rádiem Hned na úvod musím poznamenat, že to nebylo ráno typické, probudil jsem se v kraji kde lišky dávají dobrou noc a probouzejí medvědi.
Radio Šumava
Datum: 4.11. 2000
Čas: 6:55 – 8:05
Tak jsem zase jednou ráno vstával s rádiem. Hned na úvod musím poznamenat, že to nebylo ráno typické, probudil jsem se v kraji kde lišky dávají dobrou noc a probouzejí medvědi. Druhou atypičností bylo to, že se tak stalo v sobotu, což není charakteristický den pro moje a Geertruidovy ranní hodnotící hodinky. Proto bude následující čtení také spíše takové oddechové, víkendové. No ale jak mám ve zvyku, zapnul jsem přijímač a byl zvědav, co uslyším v kraji, kde vládne kartelový triumvirát FM plus, Karolina a Šumava. Na prvně jmenované jsem nebyl zvědav, druhé si mohu poslechnout i v Praze a tak vyhrála Šumava koneckonců, zcela stylově podle kraje , kde jsem se nacházel. Opravdu vyhrála?
Moderování
Sobotním ránem provázel Marek Šlechta – má příjemný, evidentně školený hlas, nadechuje se, kde má, a s dechem vystačí, ví co má říci a jak to říci, je stručný a přitom relativně přátelský. Relativně proto, že na ploše sobotního rána (kdy o nic nejde, co si budeme vykládat) mohl být o něco více osobní, ne jen korektně zdvořilý. Nepoužil za celou hodinu obvyklé moderátorské slovní berličky, nevšiml jsem si že by měl navyklá (nebo nařízená) slovní spojení. Zdá se, že i cosi ví o muzice, kterou rádio vysílá. Ve vstupu po zprávách v 7.05 uvedl perličku o Růžovém panterovi, jenže tu já už znám od čtvrtka, to by snad i v ranních novinách našel něco čerstvějšího. Dále sdělil kdo bude zpívat (rozhodně ale v průběhu hodiny neměl prostor na uvedení všech interpretů, což mi tentokrát nevadilo, ale mladším možná ano), že bude písnička na přání a horoskopy. Věru, i když sobota, moc toho není. Trošku předběhnu: Na písničku na přání se až po neadekvátně dlouhé době (více jak 10 minut odezněly 4 písničky a 2 reklamy) ozval odosobněný předtočený telefonický hlas, který poněkud univerzálně něco někomu popřál a hlavně: nesdělil co si přeje! Že by konzerva pro případ, že nikdo nezavolá? Nevím co je horší toto, nebo nechat PNP uplynout a nerozmazávat to? Ale možná že někdo takový opravdu zavolal a holt po ránu nebyl ve formě.
Jinak jinglová výzva na PNP byla v obvyklém prokletém čase okolo 40. minuty (Kolik rádií to tak má? Kdo jim to poradil?). Horoskopy šly v 7.25 (druhý vstup) a zvládl je během jednoho vstupu naštěstí každému znamení byla věnována jedna věta a byly celkem vtipné, nebo aspoň ne tak tradiční. Celý poměrně dlouhý vstup zvládl M.Š. bez problémů a zakolísání doufám že nemoderuje jen sobotní rána slyšel jsem ve frekventovanějších časech v okolí Plzně podstatně příšernější projevy. Celý vstup měl i příjemný, vhodný podkres. V 7.40 informace o východu a západu slunce a to bylo vše. Snesl bych ho i častěji.
Redakce
Zprávy měl na starosti Jonáš Novotný, byly vždy v celou a z hlediska rubrik měly vše, co mají mít: zprávy z regionu, sport, počasí, dopravu. Je znát, že stanice na Plzeňsku mají rozděleno nejen hudební, ale i informační pole působnosti, protože přes region zprávy nedosáhly informace o nemocnici Klatovy, o hotelu Diplomat, o hasičské soutěži, dění na hranici s Rakouskem. Ve sportu byl vstup reportéra zprávy to oživilo, i když to zprávař mohl klidně přečíst sám, možná by s tím měl méně práce, ale nelenil a jiný hlas tam dal. Počasí bylo trochu strohé, i když rozdělené na jednotlivé oblasti a nejsem si jist, jestli podle staré, nebo podle supernové předpovědi – ono totiž v praxi po celý den pršelo a bylo ošklivě, to že se počasí během soboty zlepší se předpovídalo v pátek a k večeru se už od toho upouštělo a tvrdilo se , že se to zlepší až v neděli. No a Jonáš předvídal, že se zlepší kolem poledne.
Doprava byla rovněž velmi jednoduchá co by se taky v sobotu ráno na silnicích dělo, že ano. Ale k ohlášení uzavírek se mohlo volného prostoru využít. Druhé zprávy jsem slyšel v 8.00 a k mému překvapení byly jiné! Plzeňským tramvajím vyhořela rozvodna (už v pátek odpoledne), v horažďovickém Aquaparku byl nemrava (fakt dobrá zpráva na ráno), dále nezbytný Kájínek a nakonec informace o povinném ručení – no, v pátek jsem si jí skoro stejnou přečetl v novinách. Tak to moc už nebylo ani o regionu. Usuzuji, že to bylo předtočené. Nebo to alespoň tak vypadalo. Tak nevím, jestli bych měl aspoň ten okresní rozhled, kdybych se spolehl na Šumavu. Další body zpráv byly podobné těm před hodinou.
Hudba
No konečně něco, kde jsem znal všechno a kde jsem mohl i napovídat! Ale také na druhou stranu jsem zjistil, jak děravou paměť už mám a u kolika písniček jsem po celou dobu co zněly vzpomínal, jak se jmenují a kdo to zpívá. Kruté poznání. Před sedmou Brotherhood of Men a zřejmě Shakin´Stevens, Elán a Marc Bolen. Po sedmé Down on the Corner a Queen 99, potom jsem něco nepoznal, dále Helena Vondráčková, Steam, Believer a Phill Collins. Po horoskopech dvě písničky u kterých dosud vzpomínám, co to bylo a kolik mi bylo, když jsem z toho byl celý pryč, pak Já se z toho zblázním v originále, Budu chodit po špičkách, dále Elvis Presley a ELO. Písnička na přání byl Karel Černoch Ona se brání a pak následoval Nick Straker Band Walking the park, P.Spálený Ústa dívky Dáši a Tracy Lawrence. Skoro 20 melodií stihli během hodiny. Je znát už zmiňované rozdělení působnosti plzeňských stanic a na Šumavu zbyla taková směs, která na první pohled vypadá uceleně hity 60., 70. a 80 . let, při bližším zkoumání ovšem zjistíme, že ty hity byly tenkrát sakra různorodé a že by aktivního milovníka některého žánru asi stanice neuspokojila – jenže s léty se z milovníků stávají pamětníci, hrany mezi žánry se obrušují a tak vedle sebe Šumavu poslouchají dříve nesmiřitelní příznivci rocku a rock´n´rollu anebo středního proudu. No ale i tak to trošku má rozmazaný zvukový „ksicht“. Podle výčtu je patrné, že melodie nebyly ani nijak speciálně vybírány na ráno, selektor má zřejmě stejná pravidla na celých 24 hodin. Vědí, koho chtějí zasáhnout a že v regionu konkurenci nemají (střezte se Blaníku!).
Reklama a obal
Je jisté, že v sobotní ráno té reklamy moc nebude, a tak byla rozdělena do malých bločků, kdy některé vypadaly spíš jako informace, než jako reklama (koncert Nazareth okolo 7.40), u jiných vynikla jejich stručnost, myšlená na zařazení do dlouhých bloků a teď bijící do uší (Jackpot Sportky okolo7.28). Dále byl obdobně stručný reklamní vstup okolo 7.50. Písničky byly po dvojicích odděleny částečně zpívaným jinglem „Zlaté hity“, nebo některým ze vstupů. Doteď si nejsem jist, jestli to byla jediná verze toho jinglu, nebo má verzí několik, ale strašně málo odlišných. Co zaujalo byl ovšem naléhavý, neposazený a neškolený dívčí hlas – čípak je to známá? Jednou se to snese, ale má-li to znít opakovaně, všechny nedostatky toho hlasu vyniknou i na tak malé ploše pouhých několika stále stejných slov. Výzva k písničce na přání to jen potvrdila. Jak bylo mluvené slovo zvukově celkem pestré (moderátor, zprávař, reportér) tak jingly byly až zoufale stejné. A bylo jich málo. Možná právě proto.
Závěr
Stanice má vykolíkované pole působnosti a tam se drží – nemá překračovat hudebně (to je pochopitelné), ale ani jinak – proto asi i ty jingly. Na daném písečku (si) hraje dobře, nevidím možnost, že by přišla s něčím novým, třeba v oblasti toho obalu – i on musí znít jako stříhaný z pásu „osmatřicítkových“ magnetofonů dob zlatých hitů.
Jak tedy u mě Šumava dopadla? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)
- Moderování – 3
- Muzika – 4
- Redakce – 2
- Reklama a obal – 1