Mezi hvězdy známé z televizní obrazovky německé stanice Pro7 patří bezpochyby Stefan Raab. Ten je znám díky své late night show TV total. Protože patří k tvářím stanice, můžou ho diváci samozřejmě vídat jako hosta i v jiných pořadech, které se na Pro7 vysílají. Stefan Raab je sice mladší než Harald Schmidt, oba ale dělali, v případě Raaba ještě dělá, late night show. Tomuto formátu se ale v Německu poslední dobou přestává dařit. Začněme ale hezky od začátku.
Stefan Raab se narodil 20. října v Kolíně nad Rýnem. Prošel si jezuitským internátem a po maturitě se vyučil řezníkem, aby později mohl po otci přebrat jeho provozovnu. Pak zamířil na vysokou školu a pět semestrů studoval práva. Kromě toho začíná produkovat reklamy. V roce 1990 založil vlastní studio, skládal hudbu pro televizi a film a pracoval i pro rozhlasový orchestr Rias. V roce 1993 vzniká německá hudební televize Viva. Raab jí chce nabídnout své služby jako producent jinglů. Najednou se ocitl na konkurzu a než se nadál byl z něj moderátor. Vivasion je pořad, který startuje Raabovu televizní kariéru. Stefan v něm zpovídal zpěváky, kteří nebyli nejslavnější, ale ne neznámí. Na nikom ale většinou nenechal niť suchou.
V roce 1994 produkuje neoficiální hymnu fotbalového mistrovství světa. Raab stejně jako některé hvězdy českého showbyznysu nemá rád playbacky. Kvůli tomu mu jednou škrtli gáži za vystoupení na Zlaté vidličce. Protože mu neumožnili zpívat živě, neklapal při playbacku pusou. Zpěvákovi šlágrů Jürgenu Drewsovi pomohl coververzí písně Ein Bett im Kornfeld ke comebacku. Úspěchy slavil i s dalšími kousky, které napsal. V roce 1997 se mu podařilo dostat zpátky na scénu Guildo Horna. Nikdo už nedoufal, že tento někdejší vítěz Velké ceny Eurovize, se ještě někdy vrátí. Hvězda Stefana Raaba začala stoupat v roce 1999, kdy se objevil na Pro7 ve vlastní show TV total. Raab pak o rok později vystupoval i na Cenách Eurovize. Ostatně s Eurovizí se pojí i další úspěchy tohoto baviče. Letos v květnu dosáhl s TV total rekordní sledovanosti 2 130 000 diváků, když si jako hosta pozval do studia Maxe Mützkeho, který se pár dní předtím účastnil Eurovision Song Contestu. To byl ale rekord pro letošek. V tomto roce je totiž průměrná sledovanost 1 240 000. V roce 2000 se jeho vtipům chtělo u obrazovek smát průměrně 3 720 000 lidí.
Raabova late-night show obstála i v konkurenci, kterou dozajista byl Harald Schmidt. Ten ale loni skončil a žezlo po něm přebrala Anke Engelke. I ta skončila a tak by se dalo logicky očekávat, že příznivci zábavy ve večerních hodinách přepnou na Raabovu TV total. Ale ouha. Měsíc po skončení show Haralda Schmidta klesla sledovanost Raabovi show na historické minimum. V kategorii 14 – 49tiletých dosáhl pořad podílu pouze 10,4 procent. Příliv nových diváků se nekonal ani po té, co skončila late night show Anke Engelke. V listopadu se podíl TV totálně držel na 11,8 procent. Nalákat nové diváky se nepodařilo ani pestrou nabídkou mezinárodních hvězd, které byly v show jako hosté. Diváci tady mohli vidět takové osobnosti jako jsou Eminem, Elton John nebo Kylie Minogue. Díl s australskou pop divou dosáhl pouhých 9, 1 procent. Monopol tak ještě neznamená jistotu úspěchu.
Stefan Raab má ale stále dost svých fanoušků. Ti dokonce založili jeho fanklub. Především kvůli inzerci se snaží svým humorem oslovit nejproduktivnější a nejvíce zajímavou cílovou skupinu, tedy lidi ve věku 14 – 49 let. Mírné zestárnutí obecenstva a také klesající sledovanost ale vedly v roce 2001 ke snížení ceny za reklamu během pořadu TV total. Nejvíce tehdy ztratilo pondělní vysílání. Tam se musely ceny snížit o 25 až 30 procent. Po zbytek týdne (to znamená úterý až čtvrtek) klesly ceny jen o pět procent. Letošní krize sledovanosti tak tedy není první.
Právě zacílení na určitou skupinu je jednou z překážek, proč si Thomas Gottschalk nedokáže představit Stefana Raaba jako svého pokračovatele ve velkolepé show veřejnoprávní televize ZDF Wetten dass…? (Vsaďte se, že…?) Tuto přehlídku neobyčejných schopností (něco na způsob někdejšího pořadu Šance Josefa Dvořáka a Miroslava Vladyky), by neměl dělat, protože není přijatelný pro všechny vrstvy. Ostatně Gottschalk bude Wetten dass dělat tak dlouho, dokud ho to bude bavit. To prohlásil už před více než třemi lety a stále ho to baví. Kromě televize je dalším médiem, kde Stefan Raab působí také tisk. Pro bulvární deník Bild píše sloupky.
Doporučujeme
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
© Copyright RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434, Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2