Satelitní platforma CS Link má od poloviny března oficiálně nového majitele. V posledních dnech tuto změnu zaregistroval i obchodní rejstřík. Došlo ke změně jednatele platformy, společnosti Media Vision. Novým stoprocentním vlastníkem se stala lucemburská společnost M77 Group S.A. Nový majitel by měl v dohledné době přinést významné změny ve fungovaní platformy i v programové nabídce.
Skupina M7 funguje pouze druhým rokem
Na změnu majitele a jednatele upozornil web Parabola.cz. Funkci jednatele nyní vykonává Nizozemec Kees Färber. CS Link se tímto krokem zařazuje do skupiny evropských platforem, jež působí v zemích Beneluxu, v Rakousku a nyní už i v Ćesku a na Slovensku. Celá skupina sama sebe mediálně označuje jako M7 Group a funguje od října 2009, přičemž postupně zavádí nebo přebírá různé značky satelitních platforem. Zatím nejnovější aktivitou je kromě CS Linku i rakouská platforma AustriaSat, jež si u tamních diváků získává výraznou oblibu, ale zároveň bojuje s neautorizovaným příjmem.
Čeští a slovenští diváci mohou znát aktivity této skupiny na našem trhu přes operátora Skylink, jež úzce spolupracuje s platformou Canaal Digital. Obě společnosti vzájemně sdílejí některé programy a využívají vzájemné synergie, byť nejsou nijak vlastnicky propojeny. Z podobné situace by nyní mohl těžit i CS Link, jež tak získá proti Skylinku významnou konkurenční výhodu v podobě zázemí silného nadnárodního partnera.
V blízké budoucnosti rozšíření programové nabídky a HD kanálů
Nový vlastník CS Linku zatím nekonkretizoval, jak bude vypadat blízká budoucnost této platformy. Trendem dnešní doby zvláště u satelitních diváků je ale snaha nabídnout co nejvíc HD obsahu případně rozšířit programovou nabídku o nové specializované balíčky. Provozovatel učinil několik zajímavých kroků prakticky hned po ohlášení své nové akvizice. Především začal exkluzivně nabízet vysílání televize Prima ve vysokém rozlišení, jež dosud na satelitu nebylo. I když se jedná pouze o přepočítaný obsah a nikoliv o nativní HD obsah, z marketingového hlediska může jít o zajímavý krok.
Rovněž se vedení společnosti domluvilo s konkurencí na sdílení programu Nova HD ve vysokém rozlišení. Platformy Skylink i CS Link zajišťovaly distribuci tohoto kanálu samostatně a na vlastní náklady. Nyní se o kapacitu a náklady s tím související vzájemně podělí, čímž se uvolní další prostor pro umístnění jiných programů.
O vysílání Novy HD se platformy CS Link a Skylink podělí.
Dočkáme se kompresního standardu MPEG-4?
Jsou různé cesty, kterými se může CS Link vydat, aby přilákal nové zákazníky. Může se tak jako doposud soustředit na neplacenou nabídku a pozvolna přidávat nové programy. Pokud má ale zájem o zvýšení podílu platících zákazníků, bude muset investovat i do výraznějšího rozšíření placené nabídky. Na trhu jsou totiž až tři satelitní hráči, jež svým divákům nabízejí neplacené programy za jednorazový poplatek. Z dlouhodobého hlediska přitom rozhodně nejde o výnosný byznys.
CS Link se od svého nejbližšího konkurenta může odlišit například tím, že přejde na jiný kompresní standard. Přechod z MPEG-2 na MPEG-4 mu umožní významně rozšířit nabídku programů aniž by musel zvyšovat kapacitu. Na druhou stranu, většina diváků této platformy má k dispozici přijímače podporující pouze MPEG-2. I proto bude muset být přechod na novou kompresi spojen s případným dotováním klientských přijímačů – pokud si bude moci operátor tento krok dovolit.
Potenciál má pouze placená nabídka
Lepší nabídka programů za co nejnižší cenu v kombinaci s atraktivní satelitní pozicí může být tím zajímavým řešením pro skupinu M7 Group na tomto trhu. CS Link, Skylink ani T-Mobile televize totiž se současnou nabídkou nemohou konkurovat platformám UPC Direct nebo Digi TV, jež vysílají z jiné satelitní pozice. Oproti nim mají ale přece jednu nezanedbatelnou výhodu. Můžou svým divákům nabídnout sledování ze sousední pozice 19,2 stupně východně, kde je k dispozici řada neplacených atraktivních televizí, především v němčině.
Diváci CS Linku, Skylinku i T-Mobile TV tak můžou využít přístup k neplaceným programům Sat 1, RTL, Pro 7 a desítkám dalších, jež budou pro abonenty UPC Direct a Digi TV nedostupné. A to je zajímavá konkurenční výhoda i pro CS Link. Pokud se zaměří na výrazné rozšíření nabídky lokalizovaných českých a slovenských stanic třeba i za cenu přechodu na standard MPEG-4, může svým divákům nabídnout společně s německými televizemi tu nejlepší kombinaci programů, jaká může být na tuzemském trhu vůbec k dispozici.
Konkurenční platformy CS Link a Skylink sdílejí mnoho programů ve svých nabídkách. Na šíření české MTV přes satelit ale přispívá sama televize Nova, jež využívá jednu z platforem jako primární distribuční trasu.
Pozice 23,5 a 19,2 mají pro tuzemské operátory cenu zlata
Je tu ještě jeden důvod, pro který může mít současná pozice Skylinku a CS Linku cenu zlata. Německé televize totiž vysílají na sousední pozici 19,2 st. východně úplně zdarma a není potřeba pro jejich příjem žádná přístupová karta. A můžou je tedy bez problémů sledovat i tuzemští diváci. Pokud se některá z platforem rozhodne zařadit je do nabídky na svých dotovaných přijímačích (zatím se to může týkat zejména T-mobile televize), nepotřebuje od těchto televizí žádné zvláštní povolení.
Platformy UPC Direct a Digi TV, které jsou na pozici 0,8-1 st. západně podobnou možnost nemají. Souběžný příjem z obou pozic by byl totiž technicky obtížný. A tyto platformy ani nemůžou přidat německé nebo rakouské programy do svých nabídek na vlastní náklady. Potřebovaly by totiž písemný souhlas od každého vysílatele. Ten ale německé programy udělit nemohou protože vysílací práva nekupují pro Českou republiku. Podle dostupných informací mají programy skupin ProSiebenSat.1 nebo RTL Group práva pouze pro Německo, Rakousko a Švýcarsko. Dokud ale budou vysílat na satelitu volně, bude možné je přijímat bez problémů i v České republice, ovšem pouze z jejich primární satelitní pozice a tou je 19,2 st. východně.