TV Praha zbývají dva týdny do ztráty licence

radiotv221Metropolitní stanice TV Praha a TV Hradec Králové, které přerušily 16. července vysílání, mají poslední dva týdny na vyřešení nepříjemné situace s dodavatelem programu a financováním svého provozu. 15. srpna totiž uplyne zákonná třicetidenní lhůta, po kterou může provozovatel přerušit během jednoho kalendářního roku vysílání. Poté by mu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mohla odebrat vysílací licenci. Martin Kindernay jako držitel licencí TV Praha a TV Hradec Králové sice radu požádal o souhlas s přerušením vysílání, radní ale důvody jeho žádosti podle místopředsedy Jiřího Šenkýře neakceptovali.

Šenkýř: Je to zapeklitá záležitost

„Celou zapeklitou situací se budeme zabývat na dnešním zasedání. Žádost pana Kindernaye o přerušení vysílání, tak jak byla formulovaná, jsme ale neakceptovali. O odnětí licence však dnes jednat nebudeme, protože ještě neuplynula třicetidenní zákonná lhůta, po kterou provozovatel může přerušit vysílání,“ uvedl Šenkýř. TV Praha a TV Hradec Králové přerušily vysílání poté, co společnost RTV Galaxie vypověděla 15. července smlouvu s Kindernayem o dodávání programu a dalších servisních službách. Mluvčí firmy Jana Adamčíková prohlásila, že společnost tak chce předejít dalším finančním ztrátám.

Kindernay nejprve provozoval obě televize jako fyzická osoba, v roce 2001 ale licence převedl na vlastní společnost RTV Galaxie. Tu posléze prodal firmě GES Media Holding, které patří také televize Prima. Městský soud v Praze loni v prosinci ale zrušil původní převod licencí z Kindernaye na RTV Galaxii a vyšachoval tak majitele Primy ze hry. Kindernay se poté dohodl s RTV Galaxií, že do doby, než se vyřeší právní problémy s otázkou vlastnictví licencí, budou dodávat televizím program a další servisní služby. Převod licencí zpět na RTV Galaxii se ale neúměrně protahoval, až se skupina GES rozhodla spolupráci s Kindernayem ukončit. TV Praha a TV Hradec Králové tak přišly o program a musely přerušit vysílání.

Arbitráž jako mediální bublina?

Majitelé Primy tvrdí, že jim ztrátou licence vznikly blíže nespecifikované finanční ztráty, které by mohli požadovat od státu. Generální ředitel Primy Martin Dvořák je ale minulý týden v rozhovoru pro BBC marginalizoval: „Určitě za těmito televizemi zůstane ztráta, ale věřte mi, že nebude velká. Já teďka nechci říkat konkrétní číslo, když si ho nepamatuju z hlavy. My jsme byli schopni narozdíl od bývalého provozovatele TV 3 udržet náklady, provozní náklady těchto dvou stanic na neuvěřitelně nízké úrovni v řádů milionů korun měsíčně. To znamená, a samozřejmě má to obrovskou výhodu, neboť jsme využívaly technické, lidské a další kapacity televize Prima pro vysílání těchto dvou televizních stanic. To znamená, není to žádná tragédie z hlediska provozní ztráty, ale je to spíš velmi nepříjemná věc z hlediska soudních sporů a následných věcí.“

Soudní řešení situace Dvořák sice nevyloučil, z jeho slov ale přímo nevyplývá, že by se GES připravoval na arbitráž s Českou republikou: „Já bych teďka nechtěl říkat, že se budeme soudit. Určitě, všechny varianty zvažujeme, včetně varianty soudní.“ Martin Kindernay je v kontaktu s právním zástupcem GESu Ondřejem Zachem, sám se ale obnovit vysílání nechystá a podle svých slov nejedná ani s žádným dalším zájemcem o licence (jednoznačně odmítl spekulace o tom, že by se chystal prodat obě televize Jaroslavu Berkovi, majiteli serveru Česká média a Regionální televizní agentury). „Žádnou záložní variantu po ruce nemáme, to byste se musel zeptat pana Zacha. Já se rozhodně obnovit vysílání nechystám, nemám k tomu techniku ani prostředky,“ odpověděl Kindernay na dotaz, zda počítá s možností, že Rada do 15. srpna nepřevede licence na RTV Galaxii a co v takovém případě podnikne.

Majitelé Primy s obnovou vysílání nepočítají

Postoj rady k celému problému je poněkud schizofrenní: na jednu stranu neuznává důvody, které vedly Kindernaye k podání žádosti o souhlas s přerušením vysílání, ale na druhou stranu nechce hlasovat o odejmutí licence, protože ještě neuplynulo 30 dní od přerušení vysílání. Zákon přitom jasně říká, že provozovateli lze odejmout vysílací licenci v případě, že „po zahájení vysílání v průběhu kalendářního roku nevysílal celkem 30 dnů; do této doby se nezapočítává doba, po kterou vysílání bránily odůvodněné technické překážky“. V případě TV Praha a TV Hradec Králové ale žádné technické překážky neexistují. Jde čistě o právní spor, který se týká převodu vysílacích licencí.
GES Media Holding však s obnovou vysílání příliš nepočítá. Jednak už propustil všechny zaměstnance TV Praha, jenž sídlila ve stejné budově jako televize Prima, ale také ukončil spolupráci s královéhradeckou kabelovou televizí Galaxie sport, která poskytovala servis stanici TV Hradec Králové. Primě by se definitivní ukončení vysílání hodilo i z toho důvodu, že jí postupně dojdou zásoby starších zahraničních filmů a seriálů, které nakoupila v akvizičních balících přes společnost AQS a které byly součástí programu TV Praha a TV Hradec Králové. Po zániku AQS zatím není jasné, jak si bude Prima obstarávat zahraniční produkci. Jednou z možností je společný nákup s Novou přes akviziční oddělení společnosti Česká produkční 2000. Smlouvu ale ještě Prima nepodepsala.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: