Mistrovství světa 2011 IIHF na Slovensku je minulostí. Český tým znovu přivezl medaili, ten slovenský zůstal již poněkolikáté před bránami čtvrtfinále. Zajímavé hodnocení atraktivity ale nabízí internet. Nápor fanoušků se i letos ukázal být značný a ne každý si vystačil se sledováním zápasů přes klasickou televizi.
Internet se stává plnohodnotnou distribuční platformou
Vysílací práva pro internetové přenosy mají každým rokem větší hodnotu. Pro televize ale tím zákonitě vyvstává i problém zajištění dostatečné kapacity pro obsloužení diváků na internetu. Projevilo se to i letos, když Česká televize nedokázala dostatečně uspokojit poptávku a musela v průběhu šampionátu investovat značné prostředky do infrastruktury, aby bylo možné internetové přenosy sledovat. Šéf sekce Nová média Milan Fridrich dokonce po skončení šampionátu vydal speciální blog, ve kterém objasňoval okolnosti a technické nároky služby, aby tak zmírnil veřejnou i neveřejnou kritiku ze strany diváků. Ta se začala stupňovat poté, co vyšlo najevo, že ČT neměla v prvních dvou dnech vůbec zakoupena vysílací práva pro internet.
Slovenská televize řešila problém v předstihu, byť ani v jejím případě nebylo do poslední chvíle jasné, v jaké podobě nabídne internetové vysílání svým divákům. Nakonec se její poskytovatel dohodl s portálem Zoznam.sk na společném projektu, jehož výsledkem byl poměrně stabilní web s bohatou nabídkou obsahu i přenosů. Odezva diváků byla pozitivní v průběhu celého šampionátu – již v první den navštívilo web hokej.stv.sk přes 170 tisíc unikátních návštěvníků. Další dny návštěvnost oscilovala kolem hodnoty 150 tisíc. Zajímavá byla sledovanost samotných přenosů. První utkání Slovenska se Slovinskem si naladilo přes 25000 diváků současně. Podle údajů od společnosti Fat chilli, která celý webový projekt zajišťovala, se průměrný objem přenesených dat v době zápasů slovenského týmu pohyboval na hodnotě 25 Gbit/s. Poskytoval počítal se zátěží nad 40000 diváků současně.
Pohled do bratislavské Orange arény, kde se hrál i zápas MS 2011 IIHF mezi Českem a Dánskem. Foto: IIHF Images – IIHF.com
Videostreamy o kvalitě 1,5Mbit
Uživatelé, kteří používali prohlížeč Internet explorer verze 8 a 9, mohli sledovat videostreamy na platformě Microsoft Silverlight o kvalitě 1,5 Mbit/s, ostatní uživatelé měli k dispozici streamy pod jeden megabit. Výraznější výpadky internetového vysílání se letos podařilo zcela eliminovat. Televize v době hokejových přenosů dokonce vypínala vlastní web a na doméně STV.sk běželo jen přesměrování na hokej.stv.sk. Nedostupnost ostatních částí webu STV část diváků kritizovala, nicméně šlo o jedno z řešení jak zajistit bezproblémový chod hokejové části webu v době nejvyšší zátěže.
Menším nedostatkem projektu byl fakt, že televize nemohla na hokejový web umísťovat vlastní zpravodajství, neboť celý prostor pro zpravodajství exkluzivně zajišťoval portál Zoznam.sk, který uživatele STV přesměrovával na vlastní web Sportky.sk. Televize tak využila technologickou infrastrukturu Zoznamu pro poskytování videopřenosů a Zoznam.sk tak získal zajímavý prostor k vlastní propagaci na notoricky známé adrese. Promo na web hokej.stv.sk bylo totiž ve vysílání hodně časté.
Screenshot webu hokej.stv.sk na němž se autorsky podílel i šéfredaktor serveru RadioTV
Vyplatí se investice do infrastruktury?
I letošní hokejový šampionát nastolil pro média veřejné služby v obou zemích zásadní otázku – vyplatí se investovat do infrastruktury, která by obsloužila několik set tisíc diváků současně? Má Česká televize nebo STV vůbec šanci oslovit podobnou masu lidí přes videostreaming častěji než jednou nebo dvakrát v roce v době vrcholících sportovních soutěží? Šéf divize Nová média v České televizi Milan Fridrich napsal, že je obtížné investovat do infrastruktury, kterou televize vytíží naplno jen několik dnů v roce. S tím lze souhlasit. Na druhou stranu i letošní šampionát ukázal, že otázku živého streamingu nemůžou televize veřejné služby podceňovat a musí počítat s obrovským diváckým zájmem do budoucna.