Prima vysílá druhou řadu reality show VyVolení, za jejíž vysílání jí RRTV dosud udělila pokuty ve výší 22,5 milionu. Přijdou další pokuty? Jak lze vykládat ohrožení mravní výchovy mládeže? A jak se dívají regulační orgány na reality show v zahraničí?Televize Prima vysílá druhou řadu reality show VyVolení, za jejíž vysílání jí RRTV dosud udělila pokuty ve výší 22,5 milionu. Přijdou další pokuty? Jak lze vykládat ohrožení mravní výchovy mládeže? A jak se dívají regulační orgány na reality show v zahraničí? Na tato a další témata reaguje ředitel programu Televize Prima Miloš Zahradník.
Televize Prima připravila další vydání VyVolených. Co nového diváky čeká?
Také v druhé řadě se bude hrát o hodnotné ceny. Tentokrát v celkové výši 15 miliónů korun. Vítěz získá byt za 6 milionů korun, roční rentu 6 milionů korun (500 tisíc Kč měsíčně), automobil v hodnotě 1,5 milionu, dovolenou za 1 milion korun a elektroniku za půl milionu korun.
Jde o zahraniční formát. Liší se jednotlivé verze podle zvyklostí jednotlivých států – v čem konkrétně verze TV Prima?
Základní forma je samozřejmě dána licencí. Ale vždy záleží na realizačním týmu dané země. Nejdůležitější jsou soutěžící, ti jsou vybíráni nejdříve v nejširších kolech castingovou komisí, osazenstvo Vily si pak volí sami televizní diváci. Velká variabilita je v úkolech a ve speciálních týdnech, které vždy odpovídají zemi, ve které se reality show vysílá.
Televize Prima má zaplatit za VyVolené pokuty. V jaké fázi je nyní řízení? Tuším, že jste se odvolali…
Momentálně jsme podali již pět žalob proti rozhodnutím RRTV o udělení pokut za vysílání reality show VyVolení. Další chystáme, soud zatím o podaných žalobách nerozhodl.
Budou další pokuty?
Nebojíte se dalších postihů?
Už u první řady jsme přijali množství opatření, abychom se postihů ze strany RRTV vyvarovali. Počítáme s těmito opatřeními i do druhé řady. Navíc se snažíme dlouhodobě komunikovat v této věci s RRTV a navzájem si vyjasňovat své názory a stanoviska. Reality show je pořad, který vždy rozpoutá diskuse. Na druhou stranu nepovažujeme dosavadní postup RRTV za adekvátní, koneckonců i proto jsme se obrátili na soud.
Jaké argumenty jste použili na svou obranu?
Vzhledem k tomu, že ještě nebylo nařízeno jednání, zatím nemůžeme tyto informace sdělovat. Můžeme však říct, že narozdíl od RRTV máme ohledně konkrétních pořadů znalecké posudky. Tyto posudky vyvracejí, že by pořad ohrožoval fyzický, psychický či mravní vývoj dětí a mládeže.
Co je to podle vašeho výkladu mravní ohrožení mládeže a co podle Rady. Můžete uvést příklady?
Určitě si nemyslíme, že je pouhé zobrazení nějakého nemorálního jednání ohrožením mravního vývoje mládeže. Od zobrazení, které je výrazem svobody projevu, a běžnou součástí takřka všech televizních pořadů vysílaných před 22. hodinou (zpravodajství, talk show, historické velkofilmy, detektivky), k účinné propagaci, která ohrožuje dětský vývoj, vede velmi dlouhá cesta.
Mravní ohrožení mládeže je podle nás například propagace násilí, navádění dětských diváků k nečestnému jednání vůči rodičům či spolužákům, apod. Nic takového se v naší reality show neobjevuje.
Rada nám mimo jiné vyčítá například vulgarismy, zobrazování zahálčivého způsobu života, nebo svádění ke šmírování, protože moderátor Korec v nadsázce říká „pojďme šmírovat“ namísto „pojďme se podívat do vily“. Vulgarismy vypípáváme a mluvit o propagaci zahálčivého způsobu života je v případě reality show, která stojí na pobytu lidí v uzavřeném prostoru po několik měsíců, který je navíc v reálném životě neopakovatelný, trochu absurdní. O opravdovém šmírování v případě lidí, kteří souhlasí s natáčením, také nemůže být řeč. Myslíme si, že je nadsázka dovolená i před 22. hodinou. Vysílání pořadů, které nejsou určeny malým dětem před 22. hodinou je přeci běžné, žánr reality show je v tomto ohledu démonizován.
Jak podle vašich informací Rada nakládá se sankcemi a čím je vázána při jejich udělování? Jistě vám to sdělila.
Dle našeho názoru RRTV v případě pokut za reality show pochybila. Určitě nás měla podle zákona nejdřív upozornit na to, co jí vadí, a teprve poté přikročit k pokutám. My jsme byli od začátku připraveni s Radou o podobě reality show diskutovat. Myslíme si také, že se Rada správně nevypořádala se zákonnou hranicí pro výši pokuty, která činí 10 milionů.
Existuje podobný případ pokut někde v zahraničí, kde se vysílají VyVolení?
V takovéto míře rozhodně ne. Dle našich informací jsou pokuty za VyVolené a Big Brothera v širokém a dalekém okolí absolutně nejvyšší. Ve vztahu k příjmům televizí jsme nikde ve světě nenašli obdobu. V zemi, která není nábožensky založená nebo prudérní, ale naopak tradičně otevřená a tolerantní, je to velmi překvapivé. Reality show se přitom v mnoha evropských zemích, dokonce i včetně katolických zemí, běžně vysílají v hlavním vysílacím čase.
Kolik stojí výroba takového pořadu?
Náklady na první sérii byly cca 120 milionů korun. Náklady na druhou řadu budou logicky nižší.
Můžeme se těšit i na další pořady tohoto formátu?
Jistě ano.
Prozradíte nám již nyní základní informace?
To je v tuto chvíli ještě předčasné.