Každý kdo dělá v rádiu ví, že občas někde něco zaskřípe. V německém Radiu Salü to skřípalo hodně nahlas, dům za dvě stě tisíc euro vyhrála totiž manželka jednoho ze sponzorů. Moderátor Radia Hamburg má pro změnu problémy se zákonem kvůli drogám a je díky tomu propírán v novinách.
Drogový moderátor
Při policejní razii u moderátora Radia Hamburg Lotto King Karla bylo nalezeno několik gramů kokainu. Moderátor je podezřelý i z toho, že s drogami obchodoval, cituje německý server Radioszene.de list Hamburger Abendblatt. Právník devětatřicetiletého baviče, zpěváka, komentátora fotbalových zápasů na stadionu HSV Hamburg a moderátora doufá, že trestní stíhání bude zastaveno, protože nalezené množství spadá ještě pod slůvko přiměřené. Celníci a policisté prohledali Karlův byt okolo šesté hodiny ranní. Kokain se našel i u jeho kolegy hudebníka Carstena Papeho. Celý případ samozřejmě zveřejnily noviny. John Ment, hvězda ranního vysílání, si je pozval do své show. Možnost se k celé věci vyjádřit dostali na pokyn programového ředitele Marzela Beckera. V rozhovoru s Johnem Mentem řekli, že jim drogu obstarával jistý pan Bäcker (německy pekař). Museli podotknout, že se nejedná o programového šéfa Beckera, ale pekaře, který už byl zatčen a sedí ve vyšetřovací vazbě. Zatímco Carsten Pape a Lotto King Karl od něj odebírali vždy zhruba pět až deset gramů drogy, u pekaře se našlo gramů pět set padesát, které skladoval vedle mouky.
Lotto King Karl v rádiu Hamburg prohlásil: „Nejsem drogově závislý a za poslední měsíc jsem nekonzumoval žádné drogy.“ Ve svém projevu se přiznal k tomu, že se u něj drogy našly. Všechno chtěl vzít na sebe a prohlásil, že jeho kamarád Carsten Pape je v tom nevině. Ten mu ale skočil do řeči a řekl, že to není pravda. Oba ale vyjádřili uznání policii za korektní jednání. Záznam rozhovoru bylo možné si po nějaký čas pustit i na internetových stránkách rádia.
Utajená výhra
Je zcela běžné, že rádio se chlubí s tím, jakou radost udělalo svému výherci tou a tou cenou. Když jde o něco tak velkého jako je třeba rodinný dům, tak se k takové senzaci může vracet třeba i několik týdnů. Na internetu vystaví fotky šťastného výherce, pozve ho do vysílání atd. Cíl je jasný, nalákat ostatní, aby se také zapojili nebo aby se účastnili dalších soutěží. Po výherkyni rodinného domu na Radiu Salü jako by se ale slehla zem. O soutěži, ve které je možné vyhrát dům snů, jsme Vás informovali v březnu (viz Březnové promonovinky: Nejdelší rampouch a noc s moderátorem). Stačilo se jen telefonicky přihlásit a čekat. Pokud moderátor ve vysílání řekl jméno přihlášeného posluchače a dotyčný zavolal, vyhrál klíč k domu snů. V den D se pak všichni u daného domu sešli a každý si zkusil, jestli jeho klíč pasuje do zámku. Držitel toho správného se pak stal výhercem.
Podle informací listu Saarbrücker Zeitung, který ocitoval server Radioszene.de, výherkyně cenu nedostala. Manžel výherkyně je totiž obchodním partnerem hlavního sponzora a dokonce měl v daném domě provádět zdarma elektroinstalaci. Do soutěže se zapojilo celkem deset tisíc soutěžících, kteří se zaregistrovali přes placenou telefonní linku. To by se dalo pokládat za velký úspěch, nebýt závěrečného debaklu. Navíc by se hodili i noví posluchači, protože rádio v posledním roce kleslo z prvního místa na sárském trhu na třetí pozici a ubylo mu dvacet procent posluchačů.
Výhrou bylo 37 tisíc euro na nákup stavební parcely dle vlastního výběru, vybavená kuchyně za 22 tisíc a dům, takže dohromady šlo o majetek za 200 000 euro. Když se přišlo na to, že výherkyní je manželka jednoho z podnikatelů zapojeného do této akce, objevily se zcela logicky úvahy o manipulaci. Radio Salü proto ženu požádalo, aby symbolický klíč vrátila. Ta ale na své výhře trvá. Radio Salü teď proto uvažuje o tom, že bude požadovat náhradu vzniklé škody. O tom jak se případ vyvíjí a o tomto problému vůbec ale není na stránkách stanice ani zmínka.
Odchody programových šéfů
Problémy se někdy musí řešit i odchodem programového ředitele. Spolkovou zemí, kde v poslední době své posty šéfové programu opouštějí rychle, je Sasko. V posledních měsících přišli o svá místa, ač to třeba bylo po vzájemné dohodě, čtyři šéfové. Například v případě Anje Schulzové z Energy Sachsen uvedl tiskový mluvčí André Klein jako důvod odlišný názor na strategii firmy.