Nemocnice na kraji města, Sanitka, Doktor z hor, Stefanie… Všechny tyto seriály se odehrávají v lékařském prostředí. Zdaleka ale nejsou tak úspěšné jako Pohotovost a Nemocnice Chicago Hope. Pohotovost byla překvapením televizní sezóny 1994/95.Nemocnice na kraji města, Sanitka, Doktor z hor, Stefanie… Všechny tyto seriály se odehrávají v lékařském prostředí. Zdaleka ale nejsou tak úspěšné jako Pohotovost (Emergency Room) a Nemocnice Chicago Hope. Seriál Chicago Hope byl poprvé uveden 18. září 1994, Pohotovost o den později 19. září 1994. S Nemocnicí Chicago Hope přišlo CBS a s Pohotovostí konkurenční NBC. Seriál Nemocnice Chicago Hope producenta Davida Edwarda Kellyho se vysílal až do roku 2000. Celkem bylo natočeno 141 epizod, jedna trvala v průměru 44 minuty.
Scénáristou Pohotovosti je Michael Crichton, který studoval lékařskou fakultu. Scénář napsal také k Jurskému parku nebo k thrilleru Kmen Andromeda. K producentům zpočátku patřil i Steven Spielberg.
Pohotovost byla překvapením televizní sezóny 1994/95. Producenti přišli s novým způsobem vyprávění, věrohodnými postavami, razantním tempem a vysokými nároky na reálnost, čímž dokázali v USA zaujmout 30 milionů diváků. Na realistické zobrazení je kladen velký důraz. Odborník z medicínského prostředí proto školí herce, jak se správně vyslovují jednotlivé odborné výrazy a jak se správně drží lékařské nástroje.
Seriál se sice odehrává ve fiktivní fakultní nemocnici v Chicagu, ale realisticky popisuje situaci ve zdravotnictví. Plné čekárny, nedostatek personálu, chaos a stres. A v tom všem se lékaři a sestry potýkají s agresivními a zfetovanými pacienty, pomstychtivými kolegy atd. V seriálu je často ukazována smrt a umírání. Většinu situací ale lékaři mistrně zvládají. Seriál zároveň ukazuje soukromé problémy těch “bohů v bílém“, ukazuje je jako lidi z masa a kostí, kteří také mají své problémy.
Hlavní postavy jednotlivých řad seriálu se mění. Největší výměna personálu proběhla na konci 6. řady, kde se objevilo šest nových postav a tři pro změnu vypadly. Naopak v sedmé řadě pak nedošlo k vůbec žádné změně. Jak je vidět podle počtu odchozích a příchozích, počet herců nezůstával stejný. První série měla šest postav. Do poloviny 6. řady počet protagonistů rostl až na třináct. Pak se zase snížil a třinácti už nikdy znovu nedosáhl. V aktuální 12. řadě je hlavních postav osm. Nejdéle v celém seriálu působil Noah Wyle (Dr. John Carter). Ten vydržel od pilotního filmu až do konce 11. řady tedy do 245. dílu. Ve 246. díle opustila seriál Sherry Stringfield, která také patřila k prvním protagonistům z roku 1994. S Pohotovostí se rozloučila už ve třetí řadě. Po pěti letech se pak do seriálu vrátila zpátky do své role Dr. Susan Lewis. Pravděpodobně nejsympatičtější postavou Pohotovosti byl dětský lékař Dr. Doug Ross alias George Clooney.
Podle průzkumů sledovanosti Nielsen Ratings byla druhá, třetí a pátá řada Pohotovosti číslem jedna ve sledovanosti všech pořadů. I v dalších letech se drží ve sledovanosti hodně nahoře. Natočeno už bylo 261 dílů, stále se ale točí další. Aktuální 12. řada by měla v květnu 2006 skončit epizodou s pořadovým číslem 267. NBC prodloužilo už na jaře 2005 smlouvu s Warner Bros. Television až do 14. řady, která je plánována na sezónu 2007/08. Na seriál vysílaný v primetimu tak Emergency Room dosáhne nezvykle vysokého počtu dílů a to více než 300.
Zvláštní pozornost si zaslouží 70. díl. Ten se totiž nenatáčel klasicky, ale vysílal se živě. A kvůli časovým posunům hned dvakrát. Epizoda pojednává o tom, jak do nemocnice přijde tým reportérů, kteří točí reportáž o tom, jak pohotovost pracuje.
Od 141. epizody tedy od 7. řady se seriál natáčí širokoúhle. Formát 4:3 vystřídal 16:9. V širokoúhlém formátu jsou i DVD na kterých jsou starší díly k dostání. Zatím vyšlo jen prvních pět řad. Premiéra 6. série na DVD je avizována na 7. dubna.
Pilotní film k americkému seriálu ER znamenal v roce 1994 nový věk televizní medicíny. Místo unylých polobohů v bílém prosí na této pohotovosti normální lidé o skalpel. Jsou ve stresu, dělají chyby, občas jsou dobří občas zlí, napsal o seriálu časopis Cinema. Ačkoliv je seriál stále oblíben a kritikou přijímán kladně, fanoušci si stěžují na klesající kvalitu. Jako jeden z hlavních důvodů proto vidí odstoupení původní šestice hlavních představitelů. Nové figury už podle nich nejsou tak barevné a jejich citový život není divákovi předáván tak intenzivně. Co ale hodnotí pozitivně, že diváka stále překvapují neočekávané situace.
Pohotovost si získala i odbornou veřejnost. Svědčí o tom řada cen, kterou dostala. Od roku 1995 získala celkem 113 nominací na Emmy, 22krát byla oceněna. Například jako nejlepší seriálové drama sezóny 95/96. Nominace a ceny obdržela Pohotovost ve všech myslitelných i nemyslitelných kategoriích. Např. za nejlepší hudbu, scénář, zvuk, režii, casting nebo zvukový scénář. Kromě Emmy byl seriál oceněn i Zlatým glóbem, cenou People´s Choice Award, DGA, Screen Actors Guild Award, Peabody Award a cenou programového časopisu TV Gudie.
Nejpodrobnější české stránky o seriálu najdete na adrese www.pohotovost.webz.cz.