Dnes se v našem seriálu o seriálech vydáme do Japonska, kde se seznámíme s tamějšími seriály. Velice úspěšná jsou tzv. doramata, ta jsou v Japonsku mnohem populárnější než například mýdlové opery z USA..Dnes se v našem seriálu o seriálech vydáme do Japonska, kde se seznámíme s tamějšími seriály. Velice úspěšná jsou tzv. doramata. Slovo dorama je odvozeno od řeckého drama. Není tím tedy myšleno drama ve smyslu tragédie, ale příběh s dějem. Doramata jsou v Japonsku mnohem populárnější než například mýdlové opery z USA. Velice populárním se tento druh televizního pořadu stal koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let. Dorama přitom už vzniklo v roce 1953, když byla v Japonsku zavedena televize.
Kvalita doramat se hodně liší. Některé seriály jsou nízkorozpočtové, jindy se zase jedná o náročné produkce. Různé jsou i žánry, převládá ale hlavně romantika. Důraz je kladen na dialogy herců. Povětšinou mají tyto seriály uzavřený děj, i když se najdou i nekonečné série. Děj je většinou reálný, i když se občas přehání. Scény jsou posazeny do velkých a luxusních domů, které si průměrný Japonec může dovolit jen stěží.
Dorama má, jak píše encyklopedie Wikipedia, většinou 9 až 14 dílů po 45 minutách. Pilotní epizoda může mít 70 až 90 minut. Protože televize většinou dodržují striktní dělení na čtvero ročních období, přicházejí v každém období s novým seriálem, který se zpravidla neopakuje. Dorama vysílá a natáčí hlavně veřejnoprávní NHK a také Fuji TV, TBS, NTV, Tokai TV a TV Asahi. Dorama se většinou vysílá v tzv. zlatém čase, což je taková podmnožina prime timu. Goruden taimu – tedy zlatý čas nastává mezi 19. a 22. hodinou, kdy je úplně nejvyšší sledovanost. Prime time tady trvá o hodinu déle. Mezi desátou a jedenáctou večer se už ale nedívají ti, kteří chodí podle tradice spát v deset. Vůbec nejvíce Japonců sedí před televizí v pondělí v devět hodin večer. Tento čas se nazývá getsuku. Je to čas, kdy televize nasazují to nejlepší co mají. Kdo se v takovém getsuku-seriálu objeví, je už buďto hvězdou a nebo má nakročeno k tomu se jí stát.
Až do roku 2003 byla nejúspěšnější Nihon TV. Od roku 2004 je ale v čele Fuji TV s pořadem Toribia no izumi. To je pořad, kde lidé zasílají na videu scénky, které představují nějakou triviální událost z japonských dějin nebo třeba jiný seriál. Hosté ve studiu ohodnotí nápaditost scénky. Maximálně jí můžou přiřknout sto bodů. Stonásobek bodového zisku je pak finanční odměnou autorovi. Ta se vyplácí v jenech.
Dorama se zpravidla vysílá mezi osmou a desátou večerní, kdy se dívá hlavní cílová skupina. Tou jsou svobodné ženy ve věku 22 až 35 let, které jsou v Japonsku největšími spotřebiteli. Doramata jsou samozřejmě komerčním produktem a pomocí synergie se jejich tvůrci snaží dosáhnout co největšího zisku. V devadesátých letech se stala velice oblíbená DVD s nahrávkami seriálů. Partneři a sponzoři doramat se představují na konci v titulcích. Jedna epizoda bývá přerušena čtyřmi reklamními breaky po dvou minutách. V patnáctivteřinových spotech většinou vystupují herci ze seriálu, který právě běží.
Díky tomu že doramata mají tak málo dílů a vysílají se jen jednu sezónu, můžou herci přecházet do dalších a dalších a tak není výjimkou, že za svoji kariéru vystřídají role ve dvaceti různých seriálech. Při výběru představitelů často nejde tolik o herecké kvality jako spíš o to, jak je daný představitel známý. Často jde o lidi známé z hudební scény. Například člen skupiny SMAP (chlapecká skupina hrající Japan Pop) Kimura Takuya se díky svému působení v doramatech stal začátkem devadesátých let nejvíc sexy mužem Japonska i dalších asijských zemí.
Každý seriál má svoji titulní melodii. V místech, kde vrcholí napětí se tato melodie hraje v pozadí. Titulní píseň většinou zpívá jeden z představitelů daného seriálu. Seriálové melodie se často dostávají na čelní místa japonských hitparád a jsou oblíbené i při karaoke.
Kromě Japonska jsou doramata oblíbená i v jiných asijských zemích. Podobné formáty se točí také v Koreji, Číně, Hong Kongu a na Taiwanu. Nejaponská doramata jsou trochu rozdílná. Například. V Číně mají mnohem víc dílů. V originálním znění jen s anglickými titulky se doramata vysílají v oblastech USA, kde žije hodně Japonců. Především na Havaji.
Seriály zahraniční produkce se v prime timu nebo dokonce v goruden taimu dostanou na japonské obrazovky jen zřídkakdy. V posledních deseti letech to byly jen Akta X (viz Seriály: Akta X strhla lavinu seriálů se záhadami), Nemocnice Chicago Hope (viz Slavné seriály: Pohotovost přijímá od roku 1994) a korejský seriál Zimní sonáta. Hlavní představitel tohoto seriálu Yon-sama se stal v Japonsku hvězdou a především u žen středního věku vyvolal velkou touhu navštěvovat kurzy korejštiny. Kdo chce v Japonsku sledovat zahraniční seriály, musí většinou hledat v nabídce kabelových televizí nebo na satelitu. Na běžných terestricky přijímaných kanálech se jich dočká jen těžko.