Nožem se dá nastartovat i letadlo a v podstatě zachránit svět. Všestrannost tzv. švýcaráku prokázal seriálový hrdina MacGyver, který dal dokonce vznoknout anglickému slovesu to MacGyver. To se pravděpodobně nepodařilo žádnému jinému seriálu.
Brigádní generál Richard Dean Anderson prorazil na televizní obrazovku v mýdlové opeře General Hospital, která běžela v letech 1976 až 1981. Téměř celosvětově se ale proslavil, až když si zahrál roli všeuměla MacGyvera, který vše dokáže spravit, otevřít a vyřešit pomocí švýcaráku, žvýkačky, lepící pásky, čokolády a dalších každodenních potřeb. Richard Dean Anderson není jen hercem ale také producentem. Po velkém úspěchu seriálu MacGyver založil v kanadském Burnaby společně s Michaelem Greenburgem produkční firmu Gekko Film Corporation. Tato společnost produkovala dva velice úspěšné filmy o MacGyverovi a společně s MGM a Double Secret Productions se podílela na produkci úspěšného seriálu Stargate SG1. V letech 1997 až 2005 si Anderson ve Stargate také zahrál Colonela Jonathana “Jacka“ O´Neila. Právě za tuto roli a také za funkci výkonného producenta mu byla udělena čestná hodnost brigádního generála amerického letectva, protože se seriálem zasloužil o pozitivní vnímání letectva.
MacGyver je seriál, který se začal vysílat 29. září 1985 na americké ABC, poslední díl viděli diváci v premiéře 21. května 1992. Celkem vzniklo 139 dílů po přibližně 45 minutách a dva už zmiňované filmy. Ty vznikly v roce 1994. Většinou se natáčelo v kanadském Vancouveru. Seriál se dočkal řady repríz na obrazovkách celého světa. Společně se seriály Miamai Vice, Magnum, P.I. a Knight Rider je MacGyver nasazován v Indonésii, na Filipínách a na Ukrajině do prime-timů. Díky svým improvizačním schopnostem se MacGyver stal kultovní postavou. Dokonce i ovlivnilo jazyk, protože se začalo používat sloveso to MacGyver nebo to MacGyver-ize. Toto slovo se užilo i v dalším projektu Richarda Andersona Stargate. Dalším slovem, kterému dal seriál vzniknout je MacGyverismus. Ten je podžánrem robinsonády. Stejně jako Robinson i MacGyver si totiž musí umět poradit bez výdobytků civilizace. A v Jižní Koreji se švýcarskému noži říká MacGyverův nůž.
MacGyver se objevil i v reklamě na platební karty. V ni si nakupoval věci nutné pro své vynálezy. A nestály ho ani 20 dolarů. Parodován byl i v Simpsonových. Podobně jako Mulder z Akt X i MacGyver dlouho tajil své křestní jméno a tak i řada skalních fanoušků nevěděla, jak se jejich hrdina jmenuje. Nejprve se diváci v deváté epizodě dozvědí jeho přezdívku Bud a teprve až ve 132. díle (celkem jich je 139) zazní jeho křestní jméno Angus. V jednom z dílů diváci zjistili i to, že má 23. března narozeniny a že se narodil v roce 1951. MacGyver nikdy nepoužíval žádné palné zbraně. Bál se jich, protože v dětství si hrál s kamarády s pistolí a jeden jeho kamarád přitom přišel o život.
Producenti MacGyvera často nasazovali herce do více vedlejších rolí. Například Kai Wulff hrál v první řadě Stepana Frolova, další roli dostal ve čtvrté řadě a v páté pak ještě jinou. Podobně je na tom Gregory Sierra, NanaVisitor, David Ackroyd a další. Šest řad seriálu už vyšlo na DVD. Poslední sedmá se na americkém trhu objeví teprve 24. října letošního roku.
Pod první epizodou byl jako režisér podepsán Alan Smithee. To je pseudonym, který se používá v případě, že se režisér za dílo stydí a nechce se pod něj podepsat, protože v něm byla provedena řada zásahů, se kterými on nesouhlasí. Odborová organizace amerických režisérů Directors Guild of America používání tohoto jména reguluje. Pro označení tímto pseudonymem musí režisér doložit, že řada změn byla provedena proti jeho vůli.
Zatímco třeba Zmije je seriál, který měl podpořit tento vůz, MacGyver auta střídal. Nejčastěji byl sice viděn v Jeepu (Wrangler, Grand Wagoneer a Chief) ale také v Chevroletu. V díle, který se odehrával v Rumunsku si pozorný divák mohl všimnout i českých vozů Škoda 120.
Příští týden se podíváme na už zmiňovaný producentský počin brigádního generála Richarda Deana Andersona Stargate.