VIDEO A FOTKY UVNITŘ – S velkou pravděpodobností už letos na podzim zamíří na české obrazovky, konkrétně na TV Prima, velký soutěžní formát s názvem Aréna národů. Českému diváku neznámý, přesto jej ve Francii sledují diváci už od 17. července 1962, vůbec poprvé se objevila na obrazovkách RTF, poté ORTF a nyní na TF1. Autory této hry jsou Guy Lux a Pierre Brive. Na co se vlastně čeští diváci mají těšit?
Francouzská televize považuje formát, který TV Prima uvede pod názvem „Aréna národů„, za jednu z vlajkových lodí a zařazuje jej po boku právě „Fort Boyard“ (francouzskou verzi zhlédli čeští diváci pod názvem „Klíče od pevnosti Boyard„). Celá koncepce formátu připomíná legendární Hry bez hranic, výprava a kostýmy se dají rozhodně srovnat. Významným prvkem je zuřivý býk. Není tak známá věc, že z formátu posléze vznikly i legendární Hry bez hranic. Samozřejmě ani tentokrát nechybí v našem článku zajímavá videa.
Formát s tradicí téměř půl století! Hry bez hranic nastupují později
Hry bez hranic poprvé diváci spatří 26. května 1965, v té době však už tři roky vysílá francouzská televize formát Intervilles. Soutěž se brzy stala celospolečenským fenoménem. Program moderují dva známí konferenciéři – Guy Lux a Leon Zitrone. Každý z nich se dostane do jednoho ze dvou měst, která proti sobě nastoupí. Cílem dvou soupeřících měst je samozřejmě zvítězit. Oba autoři formátu Intervilles pak přichází právě se soutěží „Hry bez hranic“, v ní mezi sebou soutěží týmy z různých částí Evropy.
DOPORUČUJEME: Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu“
Formát Aréna národů vychází právě z francouzské soutěže „Intervilles“ (do češtiny lze přeložit jako „Mezi městy„, odkazuje právě na souboj mezi dvěma městy). Anglický název soutěže zní „The Biggest Gameshow In The World„. Během více než 50 let existence samozřejmě vznikly i mezinárodní koprodukce, generální ředitel TV Prima už dříve uvedl, že stanice uvede standardní sezónu o 13-15 dílech. Ačkoli se nevyjádřil k nasazení, podle našich informací se má soutěž dostat do podzimního schématu. V dnešním článku se budeme věnovat zejména pravidlům právě francouzského formátu.
Soutěž Intervilles (Aréna národů) je skutečně populární, dokonce se dočkala vlastní PC hry za 10 eur.
Základní pravidla soutěže „Aréna národů“
Hra je založena na souboji dvou přátelských měst, během jednoho dílu se musí vypořádat s mnoha disciplínami vyžadující fyzickou zdatnost a to jak na souši, tak ve vodě či vzduchu. Soutěžící budou muset navíc předvést svou zručnost a mnoho jiného. Za každou vyhranou disciplínu získá družstvo dva body, remíza je ohodnocena jedním bodem. Družstva mohou využít i tzv. „divokou kartu“, čímž skóre v dané disciplíně zdvojnásobí.
Znělka francouzské verze Intervilles z roku 2006.
Od roku 2004 přechází formát z TF1 na France 2
Před sedmi lety se formát Aréna národů přemisťuje na France 2, která vysílá i Fort Boyard. Program je vysílán v létě, denně v hlavním vysílacím čase. Formát prochází několika změnami a je rozdělen na pět částí. První se má název „kulečník“, soutěžící se dostanou na běžící pás, bublinkové pytle a mnoho jiných. V druhé části poměří své síly soutěžící s rotačním válcem, na kterém se odehrávají některé disciplíny. Třetí část je soubor otázek, čtvrtá část vyzve soutěžící k souboji s býkem a závěrečně finále logicky hru uzavírá. Tým, který v daný den zvítězí, se vrací druhý den, aby změřil síly s novým vyzyvatelem. Sezóna 2004 se natáčí v Německu, v tomto roce však dosahuje formát jen průměrných výsledků sledovanosti stanice. O dva roky později (2006) se formátu France 2 vzdává a putuje na France 3, dochází k velké obměně týmu.
PŘEČTĚTE SI: Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem
Rok 2008 přináší prvek celebrit a formát mění název na „InterVIP„, televizní stanice ovšem provede špatné promo a formát nedosáhne kýžených výsledků, sledují jej 3 miliony diváků. Následující rok klesají finance (rozpočet byl snížen o 30%), přesto se na obrazovky vrací zimní verze soutěže Aréna národů (Intervilles).
Francouzská verze z roku 1996, podívejte se, co nás už brzy na TV Prima čeká.
Mezinárodní verze nabývá na síle a popularitě
Situace v mezinárodním vydání soutěže Aréna národů (Intervilles) je nicméně odlišná, Francie sice snižuje rozpočet domácí verze, mezinárodní vysílání formátu pokračuje úspěšně dále. Díky spolupráci se tak náklady rozdělí a soutěž úspěšně trvá. V roce 2005 startuje mezistátní verze Intervilles, čtyři týmy každé země reprezentují svou vlast.
PŘEČTĚTE SI: Aleš Háma moderátorem Arény národů
Každý ze šesti dosavadních ročníků se natáčel ve Francii. Letos došlo k přejmenování soutěže na „The Biggest Game Show“ (doslova „Největší herní soutěž“), ta se natáčela od 24. května do 8. června. No a právě v této době vyrazil i český tým s kapitánem Alešem Valentou. Televize Prima svěřila roli moderátora známému českému hudebníkovi a herci Aleši Hámovi.
AKTUÁLNĚ: Česká televize vrací na dva letní měsíce Hry bez hranic
Rok 2011 přinese zápolení mezi týmy z Běloruska, Číny, Francie, Ukrajiny, Velké Británie, Arménie a Ruska. Zatím na žádném z ročníku Arény národů nechyběl tým Ruska a Číny. Vlastní regionální verze už viděli diváci Německa, Austrálie, Číny, Dominikánské republiky, Nigérie, Srí Lanky, Španělska, Portugalska, Velké Británie, Tuniska či Vietnamu. Podívejme se nyní na britskou adaptaci.
Symbol soutěže Intervilles – býk.
„It’s a Knockout“ jako britská adaptace na BBC od roku 1966
Pro vlastní verzi se v roce 1966 rozhodne také veřejnoprávní BBC, ta soutěž Aréna národů vysílá až do roku 1988. Během následujících let se adaptace pod názvem „It’s a Knockout“ dostane na obrazovky komerční ITV (1990), S4C (1991-1994) či Channel 5 (1999-2001).
Hry popisuje televize jako „školní sportovní dny pro dospělé“, týmy nosí vědra s vodou na mastné tyči přes jakési válce. Ostatní týmy se jim samozřejmě překáží a snaží se jim škodit házením pudinku či stříkání vody z děla. Vítězové národních kol potom mají v jistých ročnících šanci reprezentovat Velkou Británii ve Hrách bez hranic („Jeux Sans Frontières“). Nechybí ani speciály s celebritami, šampiony či zvláštní vánoční vydání.
DOPORUČUJEME: Aréna národů – stane se u nás novou legendou jako Hry bez hranic?
Rodinná soutěž se v Británii zaměřuje na souboje tří týmů z různých měst, soutěžní družstva opět svádí boj v roztodivných disciplínách. BBC se může pravidelně pochlubit výsledky sledovanosti, na „It’s a Knockout“ se dívá téměř 19 milionů diváků. Jednou týdně, každý pátek trvá jedna epizoda zhruba šedesát minut.
V Německu je hra uváděna pod názvem „Telemach„, vysílá ji veřejnoprávní Das Erste v letech 1970-1979.
Britská adaptace hry Intervilles pod názvem „It’s a Knockout“, epizoda z roku 1986.
Jak se liší formát Aréna národů od známých Her bez hranic?
O zábavu nebude rozhodně nouze. Milovníků Her bez hranic je stále hodně, i několikanásobné reprízy na České televizi stále z koláče sledovanosti zaujmou značnou část. Jelikož autoři Arény národů (Intervilles) a Her bez hranic (Jeux Sans Frontières) jsou totožní, očekávat můžete podobně ztřeštěné hry a kostýmy, například tučňáci pobíhající po kluzkém točícím se povrchu, bojující opice, přenášení v nosítkách a mnoho jiných.
PŘEČTĚTE SI: Po čem touží diváci Primy Cool na podzim? Pevnost Boyard, Star Trek a South Park
Zatím nejsou známy podrobnosti o letošním ročníku, mnohé informace brzy zveřejní TV Prima na srpnové tiskové konferenci. Po 16 letech se ovšem vrátí fenomén velkých soutěžních her. Pokud jste měli rádi Hry bez hranic, určitě budete mít rádi i Arénu národů. Největší změnou je živý býk, který se prohání arénou a soutěžící se s ním musí vypořádat.
ano dostane se, a to konkretne ve 13 dilech – a to berte jako zarucenou pravdu :)
Zajímalo by mne, proč je tam vlastně ten býk, to tam byl už v začátcích této soutěže?
Pokud se nepletu, tak se objevoval už v začátcích (minimálně od doby, kdy jej vysílá TF1, tedy 1986). Ten býk je jednou z „překážek“, které soutěžící musí překonávat…
Dodám ještě, že TV Prima nebude Arénu národů patrně vysílat letos na podzim. Probíhá postprodukce, na níž si chce stanice nechat záležet. Nasazení na podzim Prima nevyloučila, spíše jej ale uvidíme až na jaře 2012.