Zpravodajství: Začátek roku přinesl nebývalé množství změn

Během prvních týdnů letošního roku došlo k zásadním změnám ve zpravodajství všech tří tuzemských celoplošných televizí. Přibyly nové relace, jedna brzy skončí, některé se posunuly do jiných časů a ani personální obsazení redakcí nezůstalo stejné.

Velkými změnami prošlo zpravodajství České televize. Začátek vysílání večerních Událostí se po deseti letech změnil. Jejich znělka zaznívá úderem sedmé večerní a tak se od 1.ledna přímo překrývají s 1.zprávami na TV Prima, které startují ve stejný čas. Po měsíci lze konstatovat, že tato situace přinesla mírný nárůst sledovanosti ČT a téměř dvacetiprocentní pokles Primě.


 


Podle zásady, že když se dva perou, třetí se směje, na celé změně nejvíce vydělala TV Nova, jejíž Televizní noviny si nyní o půl osmé často zapínají í více než tři miliony diváků. Největší zájem o ně je pravidelně v neděli. Od ledna změnily svoji grafickou tvář, výrazně v nich přibylo živých vstupů, což relaci dodává větší dynamičnost. Otázkou zůstává, zda každý z nich skutečně přináší přímý pohled na právě se dějící událost, či jde jen o efektní hru s grafickými okny na obrazovce.


 


Za zaznamenání stojí překvapivě dobrá  sledovanost nových Událostí v regionech, které následují ve zpravodajském bloku ČT1 po hlavních zprávách v 19.25. Často mají diváci o lokální informace větší zájem než o sledování Událostí. Jednou z příčin je i začátek regionálních zpráv těsně poté, co na Nově začíná reklamní blok po divácky úspěšném seriálu Ulice a mnozí lidé u obrazovek v tu dobu přepínají své televizory.


 


Zájemci o analytické Události, komentáře si musí od ledna naladit druhý kanál České televize o devadesát minut dříve, než byli zvyklí do prosince loňského roku, kdy jim patřil čas od půl jedenácté večer na prvním programu. Nyní začínají už pouhou hodinu po skončení hodinového bloku zpravodajství na ČT1. V tento čas a na tomto programu oslovují  okolo tří set tisíc diváků, což je méně než v loňském vysílacím schématu.


 


Novinky ve zpravodajství se objevily i v dalších týdnech letošního roku. Pořad o dění v hlavním městě Z metropole dostal kromě  kanálu ČT24 prostor i po sobotním poledni na ČT1. Nova před týdnem odstartovala Odpolední Televizní noviny (začínají každý všední den v 17.00). Nový formát těží z úspěchu večerního zpravodajství této stanice. Jsou zaměřené zejména na domácí dění , Nova kvůli nim zřídila i síť svých stálých krajských zpravodajů. Do této doby využívala lokálních televizních studií, která jí dodávala příspěvky z regionů.


 Koncem tohoto měsíce dozná proměny i pořad Dobré ráno na ČT1.


 


Od 26.února se diváci dočkají nového pojetí ranní zpravodajské tříhodinovky. Kromě nového studia se mohou těšit i na celkově novou koncepci pořadu, který má být hlavně podrobným servisem pro nový den. Objeví se v něm nové rubriky a změnou projde i jedna z moderátorských dvojic. Již v pátek 9.února nahradila Veronika Paroulková Václavu Vařekovou, která byla partnerkou Františka Lutonského


 


K personální změně došlo i mezi redaktory, neboť Česká televize přišla o výraznou novinářskou osobnost. Opustil ji investigativní novinář Jiří Hynek, který mapoval kauzy organizovaného zločinu a ekonomické kriminality. V posledních dnech se objevily zprávy o tom, že zvažuje nabídku na posílení redaktorského týmu TV Nova.


 


Na rozdíl od svých dvou konkurentů, kteří přinesly nové zpravodajské formáty, televize Prima jeden ze svých ruší. Koncem února z obrazovek zmizí bulvárněji laděný pořad Extra, který byl nasazen denně proti nejúspěšnějšímu pořadu v zemi – Televizním novinám a neuspěl. Prima ho nahradí sitcomem Chůva k pohledání, ale není to konečné řešení, tento programový slot by ráda v blízkém budoucnu zaplnila dalším programem z vlastní produkce.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .