Druhý program České televize ve čtvrtek představil novinářům televizní schéma na nadcházející podzimní sezónu. Osvědčené vysílací sloty zůstávají, přesto ČT2 přinese několik novinek. Personální změna se odehraje v odpoledním vzdělávacím pásmu Televizní akademie. Největším tahákem má být dokument Heydrich – konečné řešení. Od 27. září bude navíc Dvojka pod dohledem Dramaturgické rady.
Jelikož jste si již v průběhu srpna mohli na stránkách RadioTV přečíst informace o programu Dvojky České televizi, seznámíme vás jen stručně s několika největšími novinkami.
Dvojka se pochlubila sledovaností během července a srpna. Vedení ČT2 v čele s Janem Mrzenou si dalo za cíl získat share 4-4,5%, nakonec se podařilo atakovat hranici 5 procent. Na výsledek bude chtít stanice navázat také na podzim.
Po stopách třetího odboje a Ochránce
V 17:50 pokračuje premiérový dokumentární cyklus Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých, počítačové rekonstrukce doplňují vyprávění. Hlavní večerní program odstartuje historický dokument, ve 21:00 následuje cyklus Pevnosti, který od 24. října vytřídá dokumentární seriál Po stopách třetího odboje. Historické pondělí uzavírá diskuzní pořad Historie.cz.
SOUVISEJÍCÍ: ČT1 nasadí novinky a opráší Pitaval; ČT2 věnuje dokumentům i víkendy
Úternímu programu dominuje evropský film a Inventura Febia. „Programovými novinkami budou od 6. 9. publicistický týdeník Ochránce, připravovaný Televizním studiem Brno ve spolupráci s Kanceláří veřejného ochránce práv (17:30) a cyklus Ze závislosti do nezávislosti (22:55) volně navazující na úspěšné Záhady duše,“ informovala Česká televize.
Středa serviruje na Dvojce divadelní představení a tematické magazíny. Středeční Televizní akademie představí novou moderátorku – Šárku Volemanovou, tematem bude „Umění a život“.
AKTUÁLNĚ: National Geographic chystá speciál k 11. září, zamíří na Megastavby a do Megatováren
České původní dokumenty mají nadále místo ve čtvrtek, mimo jiné připomene Český sen o fiktivním supermarketu. „Dva premiérové cykly nabídne odpolední Televizní akademie: projekty Nejlepší česká škola a Rodinné křižovatky. O hodinu později nabídne Dvojka divákům každý poslední čtvrtek v měsíci (poprvé 22. 9.) měsíčník Interpelace, z Nové scény Národního divadla živě vysílaný diskusní pořad moderovaný Tomášem Sedláčkem (17:00). Své místo má ve schématu znovu cyklus Ta naše povaha česká (21:00). Čtvrteční prime time nově završí kulturní měsíčníky Třistatřicettři, Artmix a Filmopolis, doplněné každý měsíc velkým kulturním dokumentem (21:35),“ doplňuje výčet Česká televize.
DOPORUČUJEME: Největší hity dokumentárních stanic pro podzim 2011
Pátek nadále patří cyklu Zázračná planeta, dokumenty o vědě a technice či Animace na Dvojce.
Víkend ve znamení hudby i historie
Zbrusu nový kabát dostanou hudební pořady pro náctileté, Medúza (12:10) a Musicblok (12:50). První stálicí provází nadále Klára Výtisková (z kapely Toxique) a nově Nusty. Ten bude provázet následujícím Musicblokem. V podvečer se představí Jožka Šmukař v cyklu Vínečko. Akviziční dokumenty mají od září své místo i v sobotu, série Fakta, mýty, ztracené civilizace startují ve 20:00, brněnské studio České televize uvede proStory, cyklus o moderní architektuře.
PŘEČTĚTE SI: Česká televize chystá soutěž Fenomén, poběží v pátek odpoledne
Na nedělní podvečer zařadí ČT2 filmovou sérii Biblické příběhy. Větší pozornost očekává Dvojka od původního třiačtyřicetidílného dokumentárního seriálu Heydrich – konečné řešení, po 70 letech od skutečných událostí zmapuje pobyt Reinharda Heydricha v Praze i následky úspěšného atentátu na něj. Večerní 21:30 patří nadále Marku Ebenovi a talk-show Na plovárně.
Programové schéma ČT2 na září. Pro zvětšení klikněte myší.
Dramaturgická rada má dodat ČT2 určitou reflexi
Známé a respektované osobnosti akademické obce, vědy a kultury zasednou do tzv. „Dramaturgické rady„, ta bude od 27. září bdít nad programem ČT2. „Členy Dramaturgické rady Dvojky se automaticky stávají také zástupci institucí, které s ČT2 podepsaly Memorandum o spolupráci (Akademie věd ČR, Česká komora architektů, Dny české státnosti o.p.s., Art Deposit – Artbanka aj.). Členství v externí Dramaturgické radě Dvojky je čestné,“ uvedla Česká televize.
Kromě Jiřího Grygara (astronom a astrofyzik) nikdo z oslovených členství neodmítnul.
Kdo v Dramaturgické radě usedne?
Miroslav Bobek (přírodovědec a novinář, ředitel ZOO Praha)
Jiří Dědeček (spisovatel, prezident PEN klubu)
Jiří Drahoš (předseda Akademie věd ČR)
Daniela Fischerová (spisovatelka, dramatička, pedagožka)
Ivan Gabal (sociolog)
Jindřich Goetz (rektor Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku)
Jan Hančil (děkan DAMU)
Jiří Hlaváč (koncertní umělec, VŠ pedagog HAMU)
Pavel Jech (děkan FAMU)
Jan Jirák (média, FSV UK)
Jan Kolář (publicista, šéfredaktor Divadelních novin)
Vlastimil Mareš (děkan HAMU)
Václav Pačes (biochemik, emeritní předseda Akademie věd ČR)
Jiří Pitterman (dlouholetý programový ředitel ČT, spoluzakladatel ČT2; dnes VŠ pedagog DAMU)
Vít Richter (knihovník, ředitel Knihovnického institutu NK a předseda SKIP)
Pavel Scheufler (historik fotografie, fotograf, VŠ pedagog FAMU)
Vít Spilka (děkan hudební fakulty JAMU)
Zdeněk Srba (děkan JAMU)
Jiří Stránský (spisovatel, scenárista)
Eduard Stehlík (vojenský historik)
Michal Stehlík (historik, děkan FF UK)
Jaroslav Šebek (historik, Historický ústav AV ČR)
Petr Šec (ArtBanka, s.r.o.)
Petruška Šustrová (novinářka, publicistka)
Jan Vrana (předseda České komory architektů)
Ivan Wilhelm (jaderný fyzik, emeritní rektor UK)
Lucie Wittlichová (ředitelka o.p.s. Dny české státnosti)